Tipy, ako zabaviť deti počas leta. Vyrobte si s nami originálnu bižutériu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte doma deti, či tínedžerov, ktorí za žiadnu cenu nepustia mobil z ruky? Sú na ňom prilepení v každej voľnej chvíli a využijú všetky príležitosti? Najmä keď sa nedívate?
Zdá sa, že počas letných prázdnin mnohé deti nevedia zahnať nudu. Akoby si nevedeli (či nechceli?) nájsť nejakú zábavu. Možno patríte medzi tých rodičov alebo starých rodičov, ktorí sa všemožne snažia deti zabaviť. V tom prípade máme pre vás super tipy, ako zabaviť deti počas leta.
Pustite sa spolu s nami do výroby originálnych šperkov, kľúčeniek a postavičiek z polymérovej hmoty. Ktovie, možno aj vaše deti objavia čaro kreativity a zabudnú na lákadlá počítačových hier či sociálnych sietí. Pri modelovaní sa zabavia mladšie deti i tínedžeri a určite sa v septembri radi pochvália vlastnoručnými pestrými doplnkami, či obdarujú kamarátov veselými drobnosťami.

 

Prečo polymérová hmota?

kaktus z fimo hmoty zábava pre detiVďaka jednoduchej manipulácii a nekonečným možnostiam využitia patrí polymérová hmota medzi obľúbené nástroje profesionálnych i amatérskych umelcov. Na prvý pohľad pripomína plastelínu, ale  aby sa s ňou dobre pracovalo, musí sa v rukách zohrievať dlhšie. Na rozdiel od plastelíny sa po dokončení výrobky vložia do rúry, upečú a nalakujú, čím držia svoj tvar.

V obchodoch nájdete viacero značiek, pričom rozdiely sú len minimálne. Napríklad postavičky z FIMO hmoty pečieme približne 10-20 minút pri 110 stupňoch, Cernit sa pečie trochu dlhšie, asi 20 minút pri 110 stupňoch Celzia.  Ak vás modelovanie začne baviť, môžete si dokúpiť množstvo iných nástrojov ako mlynček, vykrajovačky, textúry ap. Avšak na začiatok stačí len niekoľko farieb, valček a nožík, prípadne podložka ako ochrana pred poškodením stola.

Modelovanie postavičiek zabaví mladšie i staršie deti naraz, ako bonus rozvíja kreativitu a fantáziu, tiež aj jemnú motoriku. Malé parádnice si môžu vytvoriť veselé pestrofarebné náušnice, prstienky alebo prívesky, chlapci sa môžu pustiť do výroby postavičiek, ale aj ozdobiť si lyžičku alebo hrnček.

Skôr než začneme
Ak chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok, vždy skontrolujeme, či máme čisté ruky a to najmä ak pracujeme s viacerými farbami. Deťom pripomenie, aby si umyli ruky pred prácou aj po modelovaní, rovnako dbáme aj na čistotu podložky, či pracovného stola. Aby hmota nestvrdla, po práci ju uzatvoríme do igelitového vrecka a skladujeme mimo priameho slnka na chladnejšom mieste.

 

Návody a nápady, ako zabaviť deti

Na internete nájdete množstvo návodov a videí vhodných pre úplných začiatočníkov, ale aj pokročilých. Niektoré poľahky zvládnu deti, iné si okrem šikovnosti vyžadujú aj trocha praxe. Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie tvorivé inšpirácie. Tak poďme na to! ?

Rozkošný žabiak- krok za krokom

Začnime s niečím jednoduchým, no nemenej zábavným. Na výrobu tejto rozkošnej figúrky potrebujeme:

  • 4 farby polymérnej hmoty (biela a čierna na oči, zelená na telo a červená na jazyk); uistite sa, že hmota nie je stará a tvrdá ( v tomto prípade môžete použiť tekutú hmotu)
  • Nástroj na tvarovanie (zvládnete to aj bez neho)
  • Žiletku

žabiak z fimo

KROK 1
Zo zelenej hmoty si vytvoríme ovál, ktorý poslúži ako telo žaby a základ našej práce.

KROK 2
Z menšieho množstva zelenej farby si vymodelujeme nohy žabiaka tak, ako je znázornené na obrázku a pripojíme ich k telu.

KROK 3
Podľa obrázku vytvoríme prsty na nohách, ktoré pripomínajú 3 menšie kvapky na každej strane. Taktiež ich spojíme s telom.

KROK 4
Ak máme hotové telo, pustíme sa do výroby očí. Z bielej farby vymodelujeme 2 väčšie guličky a z čiernej 2 menšie, ktoré pritlačíme k bielym. Zo zelenej farby vymodelujeme ďalšiu guličku, veľkostne rovnakú ako biele, ktorú roztlačíme a prekrojíme na polovicu, čím vytvoríme očné viečka (vidíte na obrázku). Žabiakove oči sú hotové, opatrne ich pripojíme k telu.

KROK 5
Správnej žabe nesmie chýbať dlhý jazyk. V poslednom kroku menším nožíkom vyrežeme úsmev (alebo tvarovacím nástrojom), urobíme červenú kvapku a roztlačíme ju, aby bola tenšia, do stredu jazyka spravíme jemný zárez. Jazyk pridáme do úst, hmotu necháme zapiecť a náš žabiak je na svete?.

kreatívne tipy pre detiPrečítajte si aj ďalšie
Kreatívne tipy pre deti.

 

Nielen tento návod, ale aj množstvo iných nájdete na stránke FimoDIY. Pri tvorení fantazírujte, skúšajte, vymýšľajte a hlavne bavte sa!
Nižšie nájdete aj niekoľko fotografií, ak by vám náhodou dochádzali nápady.

fimo hmota a kreativita

fimo ako zabaviť deti počas leta

fimo ako zabaviť deti počas leta

 

 

Foto: fimodiy.com, Etsy, Pinterest, handmadekultur.de


Zdielať

About Author

Mária Miháliková

Kreatívna, zasnívaná, cieľavedomá a neustále túžiaca po nových výzvach. To som ja, študentka žurnalistiky, milovníčka hôr, cestovania a dobrého jedla. Pero, papier a fotoaparát mám vždy po ruke. Nezáleží či som na dovolenke, turistike, skúšam nový recept alebo čítam zaujímavú knihu.

Komentáre sú uzavreté.