Ako a prečo chodiť naboso? Naozaj je to zdravé a dobré pre vaše nohy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Množstvo Indov, Afričanov či Tibeťanov chodí stále naboso. Ajurvéda odporúča chodiť naboso. A aj starí rodičia neraz chodievali bosí… Znamená to, že je to naozaj zdravé a prospieva to nohám? Treba uznať, že chodenie naboso naberá na popularite a výnimkou nie je ani Slovensko. Do každodennej rutiny ho odporúča zaradiť aj osobný tréner, podľa ktorého nám prináša viacero zdraviu prospešných výhod.
Pozrime sa na prínosy bosej chôdze pre zdravie  a ukážeme vám tiež postup, ako ju praktizovať, ak s ňou nemáte nijaké skúsenosti. Dozviete sa aj to, pre ktorú vekovú skupinu nie je chodenie bez topánok šťastnou voľbou. Podľa odborníkov sa totiž chodenie naboso hodí len asi pre 15% ľudí.

 

Kedy chodiť naboso?

Mnohí už o pozitívach chôdze naboso čo-to počuli, no napriek tomu sa ešte neodvážili nechať topánky doma. Dôvodov môže byť hneď niekoľko – pohľady okolia, bezpečnosť, strach zo znečistených chodníkov atď. Tieto predsudky sú, samozrejme, pochopiteľné, keďže sme zvyknutí, že naše chodidlá, prsty a päty za každých okolností chráni pevná podrážka. A obuv ako taká veľa napovedá o statuse človeka.

Preto aj pri chôdzi naboso platí, že podstatné je prekonať prvotné bariéry. Úplným začiatočníkom sa odporúča odložiť topánky na 20 až 30 minút denne a kráčať po trávnatých, mäkkých terénoch. Ideálnou voľbou je lesná cestička, prípadne piesok. Doma odložte papuče a vhodné je kráčať minútku aj na snehu, či v studenej vody, aby sa lepšie prekrvili chodidlá.

prečo chodiť naboso

 

Bosá chôdza a jej prínosy pre zdravie

Na stupajach nôh máme umiestnené body, ktoré sú naviazané na jednotlivé časti tela. Nechránenou chôdzou po tráve, turistickom chodníku alebo po spomínanom piesku pritom dochádza k stimulácii daných reflexných zón. Možno teda konštatovať, že chôdzou bez topánok podporujeme a posilňujeme zdravie orgánov v našom tele, rovnako ňou ovplyvňujeme zdravie chodidla ako takého.

Naše prsty v topánkach sa totiž do určitej miery stláčajú a ak siahame po nekvalitnej, respektíve nevhodnej obuvi, z dlhodobého hľadiska dochádza k deformácii chodidla a rôznym bolestiam. Reč je o prepadnutej klenbe, vybočených palcoch (tzv. haluxy), prípadne si všimnite u mnohých dám zdeformované malíčky vinou lodičiek a úzkych topánok. Tiež hovoríme o bolestiach v oblasti členkov, chrbtice ap.

Uvedené problémy najčastejšie trápia ženy, ktoré pravidelne nosia vysoké podpätky či balerínky. Tie nemajú skoro žiadnu podrážku a typické sú pre ne špicaté špičky rovnako ako pri lodičkách.
Chôdza naboso priaznivo vplýva nielen na zdravie chodidla ako takého, ale aj na psychické zdravie. Vďaka masáži reflexných zón odbúrava stres, migrénu, navodzuje pocit duševnej pohody i harmónie s prírodou.

Výhody chodenia naboso:

  • zdravšie cievy a regulovanie krvného tlaku
  • zdravá chrbtica (postoj naboso vyrovnáva postavu a chrbtica sa vyťahuje nahor)
  • zdravé chodidlá – v akcii sú aj najmenšie svaly a kostičky, ktoré sa v topánke nehýbu
  • zdravá psychika, posilnenie vitality, zvýšená schopnosť empatie, prepojenosť s prírodou
  • zdravý spánok, čo potvrdil aj tento výskum
  • lepší imunitný systém, pretože sa znižuje počet bielych krviniek a zvyšuje počet červených
  • otužovanie studených nôh, keďže lepšie rozprúdite krv v žilách
  • a napokon rovnomerné opálenie počas leta, kedy nebudete mať na chodidlách pásiky bielej od sandálov, či žabiek 🙂

výhody chodenia naboso

 

Osobný tréner a chôdza naboso 

Podľa osobného trénera Petra Patáka je dôležité hýbať sa naboso hneď z niekoľkých dôvodov. „Chodidlo má obrovské množstvo nervových zakončení, vďaka ktorým telo získava informácie o povrchu. Obuv, ponožky a rôzne vložky vytvárajú bariéru medzi našim chodidlom a zemou a neumožňujú chodidlu naplno využívať jeho potenciál. To následne zhoršuje kontrolu a prevedenie pohybu,“ podotkol s tým, že každé chodidlo má svoj špecifický tvar.
„Ak  ho „zavrieme“ do obuvi, ktorá má odlišný dizajn, koledujeme si o zdravotné problémy. Obuv vytvára pre naše chodidlo umelú oporu a stabilitu, čím však ochudobňuje samotné chodidlo o tieto dôležité vlastnosti,“ doplnil.

Tréner preto zdôrazňuje, že pohyb naboso by mal patriť medzi naše každodenné rutiny. Ako vymenoval, získame ním zvýšenie sily a mobility chodidla, zlepšenie celkovej stability, lepšie uvedomenie si pohybu a tiež efektívnejšie zapojenie svalov zvyšku tela.

Prečítajte si tiež
Chôdza. Čo sme o nej nevedeli.

 

Kráčanie bez obuvi – pre koho nie?

Aj pri chôdzi naboso platí, že nie je vhodná pre všetkých. Vyhnúť by sa jej mali predovšetkým staršie ročníky a ľudia s diabetom. Dôvod je prostý – staršie chodidlo je oveľa menej prispôsobivejšie v porovnaní s mladšími generáciami, a cukrovkári si musia chodidlá chrániť, aby neprišlo k poraneniu. Pre ľudí v dôchodkovom veku sú vhodné topánky s pevnou, dostatočne hrubou podrážkou, prípadne s extra šírkou.

 

Foto: Unsplash.com 


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.