Ako behanie zabíja rakovinové bunky a lieči nás?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nedostatok pohybu nás dokáže dostať na kolená. Spôsobuje depresie, diabetes, strácame kondičku, imunitu a dokonca môžeme dostať rakovinu. Áno, je to neuveriteľné, ale beh prináša množstvo benefitov. Behanie zabíja rakovinové bunky, čo dokázali viaceré výskumy.

A tvrdí to aj MUDr. Ulrich Strunz, ktorý je v Nemecku považovaný za skutočný fenomén. Počas svojej lekárskej praxe vyliečil už tisícky pacientov aj z tých najvážnejších ochorení. Každý deň sa naňho obracajú zúfalí ľudia, ktorí bojujú s nebezpečnými ochoreniami, ako sú rakovina či skleróza multiplex. V slovenčine mu vyšla kniha Zázrak vyliečenia.

Behanie podľa neho naozaj pomáha. Nie je to len módny trend. Britskí vedci to preskúmali u 300 000 ľudí. Chceli zistiť, či môže cielený pohyb v ranom štádiu chorôb, ako sú diabetes, srdcové problémy, mozgová príhoda, chrániť pred smrťou lepšie ako bežné lieky. A výsledok?
„Áno, šport môže byť lepšou prevenciou.“
Potvrdzuje to Brit Med Journal, jeden z najstarších svetových medicínskych časopisov, ktorý funguje od roku 1840.

 

Behanie zabíja rakovinové bunky

Existuje mnoho štúdií, ktoré jasne ukazujú, že rakovine sa dá pomocou športu zabrániť. Niekedy nad ňou dokonca zvíťaziť.

Podľa štúdií pri rakovine hrubého čreva zlepšil šport prognózu medzi 14 a 47 percentami. Pri rakovine prsníka do 40 percent.
Ani jeden spôsob liečenia nie je taký úspešný. Rozšírilo sa to našťastie aj na onkologických klinikách.
„Naším cieľom je vylákať pacientov z bermudského trojuholníka: televízor, gauč a depresia a dať im pohybovými programami možnosť aktívne bojovať so svojím ťažkým ochorením,“ zhodli sa Martin Halle, riaditeľ športovej medicíny na Klinike Rechts der Isar, a Michal Schoenberg, primár chirurgie na Rotkreuzklinikum v Mníchove.

žena behá s dieťaťom

 

Čistenie buniek športom

deti behajú pre radosťŠport je akoby upratovanie v tele. Príčiny nie sú objasnené do detailu, ale výskum už naznačil niektoré súvislosti. Spomínaný uznávaný doktor Strunz účinok vysvetľuje rád obrazne, aj vo svojej knihe Zázrak vyliečenia, ktorá vyšla aj v slovenčine vo vydavateľstve Motýľ.

„Predstavte si staromódnu obilnú sýpku. Na sedliackom dvore. Plnú až po strechu. Na polhodinu sa otvoria veľké vráta a fúrikom sa začne vyvážať obilie. Potom je koniec, vráta sa zatvoria. Ale vnútri je ešte toľko obilia! Teraz si tam lebedia potkany. Vypasú sa a veselo sa rozmnožujú.
Ako sa zbavíte týchto dotieravých potkanov? Tým, že zasa otvoríte vráta a kompletne vyprázdnite sýpku. Potrebujete na to minimálne 30 minút. Celkom určite to dokážete za 90 minút.
Potom je cukrová sýpka prázdna. A vy ste tie potkany, tú odpornú rakovinu, jednoducho vyhladovali.“

 

Ako šport narúša rakovinové bunky

Čo vlastne robia rakovinové bunky ináč ako zdravé? Preorientujú svoju látkovú premenu na skvasenie cukru. Môžu tak urobiť nezávisle od mitochondrií a tiež nezávisle od prísunu kyslíka premieňať množstvá glukózy.
Avšak len v minimálnom množstve na médium energie ATP a na kyselinu mliečnu (laktát).

Rakovinové bunky tento trik odpozorovali od svalových buniek, ktoré pri nedostatku kyslíka prepnú na skvasenie. A pri bunkách imunitného systému, ktoré sa touto metódou môžu v prípade poplachu veľmi rýchlo a vo veľkých množstvách rozmnožovať.

To, čo pomáha imunitnému systému, a tým aj telu, sa stáva veľkým problémom v prípade rakovinových buniek. Zmenenou látkovou premenou síce nevzniká toľko energie (len šestnástina v porovnaní s „normálnou“ látkovou premenou), zato sa však vo veľkých množstvách tvoria mastné a nukleové kyseliny.
To sú látky potrebné pri rapídnom rozmnožovaní buniek.

V prípade imunitného systému je to geniálne, v prípade rakovinových buniek to môže byť smrteľné, lebo tieto bunky začnú divoko rásť a ničia zdravé štruktúry tela.

kniha Zázrak vyliečeniaČo je príčinou tohto „vykoľajenia“ buniek? „Už sme zistili, že na tom majú svoj podiel mitochondrie. Sú vypnuté a nemôžu bunku riadiť,“ vysvetľuje MUDr. Strunz v knihe Zázrak vyliečenia. „Okrem toho sa na tom podieľa aj defektný enzým, ktorý má z glukózy vyrábať východiskovú látku pre citrátový cyklus (acetyl-Coa). Pretože to nefunguje, glukóza sa hromadí. Nepremieňa sa na čo možno najviac energie, ale na príliš veľa mastných a nukleových kyselín. To sú tie základné stavebné prvky, ktorými sa nádor veselo zväčšuje. Mastné kyseliny potrebuje na bunkové membrány, kyseliny nukleové na reťazce DNA.“

A práve tu zasahuje do hry šport. Pacient s rakovinou môže rakovinu nielenže vyhladovať tým, že jednoducho prestane jesť sacharidy. Môže a mal by dodatočne sledovať aj druhú stratégiu. Športom môže cielene vyprázdňovať svoje glykogénové zásobníky.

Zjednodušene – keď chcete rakovinu úplne vyhladovať a naozaj zo svojho tela vykatapultovať každý gram glykogénu, potom je 90 minút športu za deň pre vás to pravé. Po tomto čase je totiž cukor kompletne spotrebovaný.

aplikácie na behaniePrečítajte si tiež
TOP 7 obľúbené aplikácie na behanie.

 

Ako nám pomáha behanie?

Bežecký tréning je z medicínskeho hľadiska skvelý. A to pre celé telo a ešte aj pre dušu.

ikona srdceMozog. Kto behá, dáva svojmu mozgu šancu, aby mohol pracovať s väčším množstvom dopamínu, sérotonínu a noradrenalínu. To rozveselí! Naopak, ak je málo mediátorov, dochádza k depresiám. Vytrvalostným tréningom sa okrem toho dostane viac kyslíka do sivých buniek, a tým sa zlepší aj výkon v hornej izbičke. Pamäť aj kreativita sa zlepšujú.

ikona srdceSrdce. Vytrvalostný tréning udržuje vo forme a posilňuje srdce. Klesá nebezpečenstvo infarktu. Cievy zostanú elastické, krv prúdi ľahšie a srdce pracuje pre vyššiu záťaž ešte efektívnejšie. Tlak aj hladina cukru v krvi sa normalizujú. Dokonca hladina kyseliny močovej klesá, takže to pomáha proti dne.

ikona srdcePľúca. Čím viac beháte, tým viac pľúcnych mechúrikov môžete využívať. S objemom pľúc stúpa aj celková výkonnosť.

ikona srdceStres. Pri behu sa odbúrava stresový hormón kortizol. Aj spánok je lepší. Žiadny zázrak.

ikona srdceImunitný systém. Zabíjajúce a pažravé bunky začnú byť aktívne. Klesá tým náchylnosť na infekčné choroby.

ikona srdceKosti. Vytrvalostný tréning spevňuje chrupavky, kosti, šľachy, väzy, kĺbové puzdrá a svaly. Pravidelný beh (plus silový tréning!) efektívne pôsobí proti osteoporóze.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.