Chystáte sa začať viac športovať? Pravidelne behať, chodiť do fitka, či skákať na minitrampolíne?
To je skvelá vec, ale myslite na svoje telo, ktoré doteraz príliš nezaberalo a môžete ho preťažiť, alebo si dokonca ublížiť. Malá masáž pred športovým výkonom vám môže pomôcť zlepšiť aj samotný výkon. Väčšia po športovom výkone je pre vaše telo ako balzam.
Masáž nie je rozmar ľudí, ktorí nevedia čo s peniazmi. Alebo sa majú tak radi, že sa chcú nechať rozmaznávať… Masáž pred športom alebo po ňom má mnoho benefitov, ktoré opisujeme nižšie. V rámčeku je napríklad výskum, ako vplýva masáž po športe na náš organizmus…a to vás už musí presvedčiť.
Takže možno sa chystáte na blížiaci sa maratón, štafetu, národný beh Devín-Bratislava…čokoľvek. Ako radí pre LepšíDeň.sk masér Ján Gardoš, „pred výkonom určite telo postupne zaťažujte dlhšie obdobie, nevrhnite sa na to pár dní pred akciou. Pripravujte organizmus napríklad správnymi masážami, dôkladným strečingom a nezabudnite na strečing ani pred samotným športovým výkonom.“
Čo zistili? Tí, ktorí dostali masáž, mali oveľa lepšie výsledky hodnôt regenerácie, čiže masáž po cvičení môže zlepšiť výkon pri ďalšom cvičení.
Masáž pred športom
Ak ste rekreačný športovec a idete si „len“ zabehať 5, či 10 kilometrov, určite nezanedbajte strečing a môžete si urobiť aj samo-masáž.
Ak šport beriete vážne, doprajte si pred výkonmi masáž z rúk profíka. Má viacero benefitov – zrýchľuje krvný obeh, odstraňuje odumreté bunky, čím sa uvoľňujú vývody potných a mazových žliaz, takže škodliviny z vás dokážu odísť ešte ľahšie.
Pokožka po takejto pravidelne masáži rýchlejšie regeneruje, pomalšie starne, je pružnejšia a pevnejšia. To ocenia najmä dámy, ktoré športujú 🙂
Prečo ešte dať telu masáž pred športom?
Tým rozprúdením krvného obehu sa kyslík dostáva ku každej bunke rýchlejšie a ľahšie. Telo sa lepšie prekrví a rýchlejšie prúdi aj lymfa v lymfatickom systéme. A ten ako vieme je čističkou nášho organizmu, posilňuje imunitu.
Prekrvené svaly rýchlejšie vstrebávajú živiny a čo je ešte dôležitejšie – dobrý masér a fyzioterapeut dokáže vhodnou masážou naštartovať ochabnuté svaly, uvoľniť tie napnuté, čím vás celkovo zahreje a nabudí na chystanú záťaž.
Akú masáž si vybrať?
Tradičná športová masáž sa rozdeľuje na prípravnú, pohotovostnú a masáž v prestávkach medzi jednotlivými výkonmi. „Hmaty prípravnej masáže robíme tak, aby sme zlepšili prietok krvi a lymfy, čím zlepšíme odplavovanie odpadových látok z tkaniva,“ popisuje masér Ján Gardoš.
Využíva sa najmä trenie, miesenie, tepanie a pohyb v kĺboch. Dráždivá, povzbudzujúca masáž naštartuje telo, dostane vás do pohybu.
Pred športovým výkonom sa robí aj upokojujúca alebo lymfodrenážna masáž, no musí prísť aspoň 10-12 hodín pred výkonom. Jej cieľom je zbaviť vás stresu, nervozity, či trémy.
Masáž v prestávkach vidno častejšie počas rôznych zápasov, napríklad pri tenise. Akčný masér vybehne za tenistom a zachraňuje ho pred kŕčmi. Musí odľahčiť nohy, ale nie natoľko, aby svalstvo ochablo a začalo oddychovať.
Ak zaťažujete najmä nohy, napríklad pri dlhých behoch, vyskúšajte takúto reflexnú masáž chodidiel. Na šľapajach chodidiel sa totiž nachádzajú reflexné plôšky celého tela, takže pri behu ich výraznejšie zaťažujete. Masírovaním reflexných plôšok na chodidlách si môžete zlepšiť celkovú látkovú výmenu, ovplyvniť bolesť chrbta a chrbtice ap.
Toľko opakovaný strečing
Mimochodom – strečing pred a po športovom výkone vynechávame najčastejšie, čo je veľká chyba. Ak dôsledky aj nepocítite hneď v danej chvíli, z dlhodobejšieho hľadiska sa určite prihlásia.
Správny strečing je totiž najmä prevencia proti natrhnutiu svalstva, prípadne vykĺbeniu. Po výkone zasa zabraňuje skracovaniu svalstva, dodáva masér Ján Gardoš a radí: doprajte si aj uvoľňujúcu relaxačnú masáž, aby svalstvo skôr zregenerovalo.
Máte po športe svalovicu? Neberte žiadne lieky, prášky, je to len biznis. „Svalovica je zjednodušene usádzanie kyseliny mliečnej v štruktúrach svalu a natrhnutie svalových mikrovlákien. Svalovica vzniká aj preto, že nemáme pravidelnú záťaž na danú svalovú skupinu,“ vysvetľuje Ján Gardoš z RajMasáží.sk.
Prečítajte si tiež
Ako sa zabviť svalovice rýchlo a účinne?
Kedy a ako často?
Asi nepovieme nič nové – dôležitá je pravidelnosť. Ak si strečing urobíte „takmer vždy“ a masáž si doprajete „občas“, to akoby ste si zuby umývali „väčšinou“. Alebo olej do auta dolievali „raz za čas“.
Ak chcete pre seba čosi robiť a vybrali ste si pravidelný šport, myslite vždy aj na strečing a masáž. Striedajte ich, raz klasickú, potom športovú, neskôr zasa reflexnú masáž chodidiel, relaxačnú… Rozhodujúca je pravidelnosť, pretože strečing s masážou vám správne prekrvia a natiahnu svalstvo, vyrovnajú svalový tonus a vyliečia rôzne mikrotrhliny spôsobené športovým výkonom.
Napríklad celotelová športová masáž by mala trvať cca hodinu a ak má mať správny účinok, absolvujte ju raz za týždeň.
Vravíte, že ste len rekreačný športovec a takáto masáž je zbytočná?
Omyl! Pomôže vám totiž vyrovnať jednostranné zaťaženie, ktoré vzniká v dôsledku daného športu (beh, futbal, tenis, posilňovanie, bicykel ai.). Ako dodáva masér Ján Gardoš, masážou vám vlastne ošetria sval, aby sa znížilo riziko svalových zranení pri ďalších výkonoch. Ak totiž svaly zanedbávate, iba ich necháte „pracovať“, nedostávajú správnu regeneráciu a výživu. Takto sa sval môže postupne poškodzovať, pričom dobrá masáž sval udržiava v kondícii, prípadne urýchľuje liečbu po zraneniach.