Vedeli ste, že na Slovensku máme takmer 150 rozhľadní, z ktorých sa môžete dívať na krásy našej prírody zhora? Mnohé sú drevené, oceľové, železobetónové, aj z kameňa. Väčšina je voľne prístupná, niektoré na vlastné riziko, iné príležitostne. Takmer všetky zadarmo, len niekde sa platí symbolickí peniaz.
Spolu s časopisom Krásy Slovenska sme zmapovali najnovšie rozhľadne, ktoré sa oplatí navštíviť. Je to 8 nových rozhľadní, ktoré vznikli za posledný rok, takže možno ste ich nepoznali. Od Bratislavy, cez
Ak cestujete po Slovensku a chcete navštíviť aj iné rozhľadne, na Wikipedii nájdete Zoznam rozhľadní – najskôr ich výpočet s údajmi ako lokalita/oblasť, výška, poloha, či stav. Aj s fotografiami, resp. preklikom. Nižšie pod zoznamom nájdete aj interaktívnu mapu s bodmi, čiže jednotlivými rozhľadňami. Kliknete si na bod vo vašej lokalite a dostanete info.
8 nových rozhľadní
Pohľad z výšky na krásy prírody vie nadchnúť takmer vždy a každého. Vychutnajte si to aj vy. Rozhľadne sú stále mimoriadne atraktívnym turistickým lákadlom. A nemusia to byť práve tie najvyššie ako Kamzík, Most SNP, či rozhľadňa na Dukle. Vyskúšajte tieto nové, ako ich zmapoval Ladislav Khandl.
1. Rozhľadňa v lesoparku Bratislava-Vrakuňa (133 m)
Rozhľadňu zo smrekového dreva postavila na jeseň 2018 bratislavská časť Vrakuňa a nájdete ju pri brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja v miestnom lesoparku.
Na vyhliadkovú plošinu vo výške 12,8 m vedie 69 schodov. Je z nej výhľad na hrebeň Malých Karpát od Kamzíka po Vápennú, na opačnej strane je vidieť časť toku Malého Dunaja, od ktorého vybieha smerom k rozhľadni mŕtve rameno.
K rozhľadni možno prísť z viacerých strán mestskými spojmi autobusov a trolejbusu.
Z centra mesta je výhodný prístup z konečnej zastávky trolejbusa č. 212. Odtiaľ treba prejsť naprieč cintorínom Vrakuňa až k zadnej bráničke (alebo sprava obídeme popri Malom Dunaji celý cintorín) a napokon zľava obídeme rameno Malého Dunaja na jeho opačný breh.
2. Filípkova rozhľadňa na Veľkej homoli (709 m)
Mesto Modra spoločne s mestom Pezinok s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja obnovili rozhľadňu, ktorú uzatvorili z bezpečnostných dôvodov pred pár rokmi.
Rozhľadňu pomenovali podľa Alexandra Filípka, organizátora modranskej turistiky, ktorý stál aj pri výstavbe prvej rozhľadne na tomto mieste v roku 1894. Súčasná veža je montovaných drevených dielcov, pospájaných kolmými oceľovými styčníkmi a vystužená kovovými tiahlami.
Vysoká je 21,6 m a vyhliadková plošina, z ktorej je kruhový rozhľad, je vo výške 20,4 m.
V dobrom počasí vidíte na Moravu a dokonca susedné rakúske Alpy.
Najľahší prístup k rozhľadni je od Zochovej chaty na Piesku po červenej turistickej značke. Podstatne dlhšia je značkovaná trasa z Pezinka. Na vrchol vedie 120 schodov, vstup je voľný počas celého roka.
3. Veža Čajka v oblakoch (502 m)
Kúpele Bojnice otvorili začiatkom júla 2018 monumentálnu vyhliadkovú vežu nad Bojnicami s názvom Čajka v oblakoch.
Medzi tri trojhranné kovové konštrukcie vysoké 30 metrov je upevnený mierne stúpajúci chodník v tvare nepravidelnej špirály, smerujúci až k najvyššiemu miestu. Je bez schodíkov a je vhodný aj pre rodičov s kočíkom. Z chodníka je krásny kruhový rozhľad.
Na trase je i skratkový tunel pre deti. Z veže sa možno zviesť toboganom.
Vstupné do areálu je 8 €, deti platia polovicu, otvorené je od 8:00 do 21:00.
Prístup k veži je od autobusovej zastávky a parkoviska Kemping Bojnice (na trase Prievidza – Bojnice – Nitrianske Rudno) po žlto značkovanej trase smerujúcej ku kóte 502,5 m (20 minút). Ku kempingu vedie pešia trasa cez Kalváriu z Bojníc, z blízkosti kúpaliska (25 minút).
Tu si môžete pozrieť virtuálnu prehliadku.
4. Rozhľadňa Dubová (728 m)
Aj Rajecká dolina má už svoju vyhliadkovú vežu – postavili ju z pozinkovanej ocele, je vysoká 7,7 m a postavilo ju mesto Rajec v septembri 2018 na kóte Dubová. V stredoveku tu stála strážna veža.
Schodisková časť stavby je riedko obložená drevoplastovými doskami.
Najvyššia vyhliadková plošina je vo výške 6,55 m a vedie k nej 36 schodov. Z veže je krásny výhľad nielen na Rajec, ale aj na Strážovské vrchy a Lúčanskú Fatru.
K rozhľadni vedie od Rajca zelená turistická trasa dlhá 2,5 km (1 hod.), ktorá prechádza lúkami a ihličnatým lesom. Až po zastávku č. 7 je súbežná s prvou časťou náučného chodníka Okolím Rajeckého hradu.
Podľa záujmu možno pokračovať až po zastávku č. 14, od ktorej sa náučný chodník vracia oblúkom lesom, lúkami a popri riečke Čierňanke späť do Rajca.
5. Rozhľadňa Veľký vrch (466 m)
Drevenú rozhľadňu otvorila na jeseň 2018 obec Divinka Lalinok nad vodnou nádržou Hričov. Na Veľkom vrchu (530,6 m) bolo rozsiahle keltské a neskôr slovanské hradisko.
Dve najvyššie vyhliadkové plošiny rozhľadne majú ochodzu, tá vyššia je na úrovni 14,5 m a vedie na ňu 84 schodov.
Z rozhľadne je pekný výhľad od severovýchodu (Javorníky, obec Divina Lalinok, hrebeň Lúčanskej Malej Fatry a Žilina) cez juhozápad (Súľovské skaly) až po západ.
K rozhľadni vedie z obce Divinka Lalinok (zastávka autobusu zo Žiliny pri obecnom úrade) okolo cintorína lesná cesta oblúkom cez Lovišky až k rozhľadni. Je na nej 7 informačných tabúľ náučného chodníka o hradisku. Na obrátke trasy v lokalite Lovišky sa nachádza prístrešok s viacerými lavicami a pri rozhľadni stôl s dvomi lavicami (45 minút).
6. Veža Polomské očko (893 m)
Nad stredoslovenskou obcou Polomka v nadmorskej výške 900 m.n.m. nájdete vyhliadkovú vežu s názvom Polomské očko. Je vysoká 30 m a postavila ju obec Polomka na blízkom vrchu Bučnik.
Hoci sa veža z diaľky javí ako murovaná, je zo železnej konštrukcie (rovnako aj schodisko), ktorá je zvonku opláštená plátmi z umelej hmoty. Obslužná miestnosť v dolnej časti je z betónu a kameňa. Pri veži postavili prístrešok. Z ochodze na najvyšších miestach veže je krásny výhľad na hrebeň Nízkych Tatier až po Kráľovu hoľu.
Na opačnej, južnej strane tróni Fabova hoľa v Muránskej planine. Z Polomky od vlakovej či autobusovej stanice trvá výstup na rozhľadňu necelú hodinu. Od východného okraja obce treba prejsť k penziónu na druhej strane Hrona a odtiaľ postupovať nahor po zjazdovke.
7. Rozhľadňa Klinské rašelinisko (618 m)
Na Hornej Orave pribudla v lete 2018 ďalšia rozhľadňa postavená v rámci cezhraničného programu Interreg. Stojí pri národnej prírodnej rezervácii Klinské rašelinisko. Pri rozhľadni sú umiestnené informačné tabule.
Na vyhliadkovú plošinu vo výške 3,2 m nás dovedie 14 schodov. Na juhozápade vidno rašelinisko a za ním Námestovo, na severozápade obec Klin a kúsok vpravo od severu Babiu horu a rozhľadňu Kmeťovka.
Z obce Klin, pol kilometra vzdialenej od rozhľadne, vedie asfaltový chodník. Iný možný prístup je z Námestova hociktorou linkou v smere na Zubrohlavu a Oravskú Polhoru, treba vystúpiť buď pri Klinskom moste, alebo už o zastávku skôr pri výrobnej hale. Odtiaľ treba ísť kúsok po ceste a potom odbočiť na chodník k rozhľadni.
8. Rozhľadňa Kmeťovka (774 m)
Rozhľadňu zo smrekového dreva postavila v lete 2018 obec Zubrohlava v rámci spoločného cezhraničného projektu Interreg, partnerom jej bola obec Maków Podhalański. Stavba stojí severne od obce pod kótou Kýčera (803 m) v lokalite Kmeťovka.
Vyhliadková plošina je vo výške 6,3 m a vedie na ňu 33 schodov. Vedľa rozhľadne je prístrešok s lavicami.
Pri pohľade z rozhľadne vidno na severe Babiu horu a na západe Pilsko. Krásny pohľad je však (najmä popoludní) predovšetkým na opačnú stranu na Vysoké Tatry, Západné Tatry, Oravskú Maguru a ďalšie pohoria, ale aj na Oravskú priehradu. K veži vedie zo Zubrohlavy od kostola Lazová ulica a neskôr poľná cesta.
Lemujú ju informačné tabule náučného chodníka.
Text a foto: Ladislav Khandl
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 96.ročník, číslo 3-4/2019.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.