Čo sa deje s vaším telom bez pohybu a aktivity?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno cvičíte každý deň alebo aspoň párkrát do týždňa. Venujete sa športom, hýbete sa, do práce chodíte pešo a do kancelárie len po schodoch.
A možno športu príliš neholdujete, občas si niekde zabehnete zacvičiť, ale nič pravidelné a systematické. Viete, čo presne sa deje s vaším telom bez pohybu a aktivity? Po týždni, mesiaci, pol roku a roku? Ako upadá váš organizmus a čo vám hrozí?

Nuž, nemusí to byť len kvôli tomu, že sa vám nechce športovať a nemáte motiváciu viac sa hýbať. Možno ste mali úraz alebo vážnu chorobu, ktorá vás pripútala na lôžko na dlhšie obdobie. Takáto nútená nečinnosť vie s organizmom pekne zamávať a telo sa nenápadne mení. Samozrejme k horšiemu.

 

Vaše telo bez pohybu a aktivity

Po 1 týždni

Ak ste predtým žili pomerne aktívne, nevylihovali ste iba na gauči pred telkou, nič dramatické sa ešte nedeje. Na tele nie sú vidno žiadne zmeny, i keď sa pravdepodobne cítite slabšie a nie celkom fit.
V krvi sa však vyskytuje zvýšené množstvo glukózy a postupne klesá maximálne využitie kyslíku vo svaloch (približne o 5%). Samotná výkonnosť ešte neutrpela, možno sa po týždni mierne zhorší čas a kvalita vášho výkonu, ale nie je to nič dramatické.

 

Po 2 až 3 týždňoch

Pozor, už po takomto krátkom čase svalové tkanivá značne ochabujú a strácajú silu. To sa deje nielen nečinnosťou, ale aj s pribúdajúcimi rokmi, preto je dôležité zostať aktívny aj vo vyššom veku. Znižuje sa citlivosť svalových buniek na rastové faktory, starším ľuďom sa stenčujú končatiny a sú ochabnutejšie.
Svoj objem zväčšujú bunky tukového tkaniva. Maximálne využitie kyslíka vo svaloch naďalej klesá, teraz je to už o 12% a zvyšuje sa tlak krvi.
Ak ste predtým behali, svoju trasu teraz zabehnete určite pomalšie a budete cítiť únavu.

 

Po 4 až 7 týždňoch

Bunky svalových tkanív atrofujú a tukové tkanivo naďalej rastie, zväčšuje sa. Žiaľ, zväčšuje sa aj objem viscerálneho tuku, takže sa cítite nafúknuto.
Maximálne využitie kyslíka vo svaloch kleslo z pôvodnej hodnoty už o minimálne 15%. Návrat k športu by bol bolestnejší, pomalšie by ste sa dostávali do formy a výsledky by boli spočiatku výrazne slabšie oproti hodnotám predtým.

viscerálny tuk váhaPrečítajte si tiež
Viscerálny tuk. Otestujte si, koľko ho máte

 

Po 2 mesiacoch

Dostávate sa do kritickej fázy – môžu sa objavovať poruchy spánku, emocionálna nevyrovnanosť, podráždenosť. Využitie kyslíka vo svaloch kleslo o 26%.
Postupuje svalová atrofia, aj preto je také dôležité cvičiť s pacientmi pripútanými na lôžko. Ruky, nohy, členky i zápästia, stehná, kolená, trup, zadok… Svalové bunky sú totiž veľmi závislé od nervových impulzov a ak neprichádzajú, sval začína zakrpatievať.
Našťastie ide o vratný proces, bunky sa len zmenšujú, ale neodumierajú.

 

Po roku

Ak ste pripútaný na lôžko dlhodobo, alebo nešportujete, nehýbete sa, iba sa vozíte autom a už pri pár schodoch sa zadýchate, dôsledky môžu byť fatálne. Zvyšuje sa riziko vzniku osteoporózy a kosti sú krehkejšie. Nedostatok pohybu ukrajuje z našej kostnej hmoty a sme náchylnejší na zlomeniny. Celé to komplikuje nadbytok soli v strave, alkohol a fajčenie, priveľa kofeínu a príliš veľa živočíšnych bielkovín v jedle (po odstránení masla, údenín a tučného mäsa sa strata vápnika zníži na polovicu).
Hrozí tiež nástup ťažkej obezity, kardiovaskulárnych ochorení a psychických problémov.

Zdroj a foto: internet, onadnes.cz, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.