Už ste asi počuli o viscerálnom tuku, ktorý je na jednej strane veľmi dôležitý, pretože chráni naše telo, obaľuje kĺby a je zásobárňou energie, i niektorých vitamínov. No ak ho máme priveľa, je to pre nás nebezpečné. Môže nám spôsobiť chronické ochorenia, najmä cukrovku, ale aj akútne ochorenia ako je srdcový infarkt, či mozgová mŕtvica. Takže stojí za to obetovať trošku času a nechať si zmerať množstvo viscerálneho tuku v tele.
My sme si boli otestovať viscerálny tuk, aby sme vám mohli opísať, ako to prebieha. Poradíme, kde si ho môžete dať vyšetriť aj vy. Nie je to nič zložité a vyplatí sa. Bežne totiž ani nevieme, že ho máme tak akurát, alebo nadbytok. Podkožný tuk sa nám ukazuje, je rozpoznateľný, ale viscerálny nie.
Čo je viscerálny tuk?
Viscerálny tuk má iné zloženie ako ten podkožný. Nájdeme ho v brušnej dutine, ale tiež čiastočne v niektorých orgánoch. „Má chrániť naše orgány, no jeho nevýhodou je, že môže metabolicky ovplyvniť niektoré pochody v organizme,“ vysvetľuje nefrológ a odborník na metabolizmus Vladimír Teplan. „Môže blokovať napríklad účinnosť inzulínu a môže sa podieľať na rozvoji metabolického syndrómu. Preto je nesmierne dôležité strážiť si tento viscerálny tuk.“
Základom je nemať nadváhu. Mnohí ľudia si merajú iba BMI, body mass index, čiže hmotnostno-výškový pomer. Ak máte nad 30 alebo 35, určite máte zvýšený viscerálny tuk.
Môžete si prirodzene zmerať obvod pásu. U žien by nemal presiahnuť 88 cm (a to už je krajná hodnota), u mužov 102 cm. Nad už je veľké riziko a tým pádom máte aj značné množstvo viscerálneho tuku.
„Viscerálny tuk sa hromadí v útrobách vašej brušnej dutiny, prerastá do iných orgánov a môže sa vyskytovať dokonca aj vo svaloch, z ktorých sa potom stávajú hompáľajúce sa laloky mazľavej hmoty,“ píše doktor Igor Bukovský vo svojej knihe Teraz to zíde – Pravdy a klamstvá o chudnutí. Nadbytok viscerálneho tuku tak zvyšuje obezitu, spomaľuje metabolizmus, zvyšuje riziko krvných zrazenín, spôsobuje stukovatenie pečene, pankreasu a obličiek. Obaľuje srdce hrubou vrstvou tuku, produkuje látky spôsobujúce chronické zápaly v tele a vyčerpáva imunitný systém.
Stačí obyčajný krajčírsky meter…
Najjednoduchšie je zmerať si ho bežným krajčírskym metrom. Teda nie samotný tuk, ale obvod pása. Ako sme písali vyššie, pri prekročení hodnoty 88 (u žien) a 102 (u mužov) je dôvod na zamyslenie, pretože ste sa dostali nad kritickú hranicu.
Musíte však merať na správnom mieste, čiže priamo na páse. V polovici medzi dolným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti.
Lepšie je však nechať si zmerať hodnotu viscerálneho tuku odborníkom, napríklad nutričným poradcom, alebo lekárom. Tak sme si ho nechali zmerať my a môžete tak urobiť aj vy. Vyhľadajte si Poradňu zdravia vo vašej blízkosti a objednajte sa. Je to rýchle, bezbolestné a zadarmo.
Prístroj na meranie
Špeciálne certifikované prístroje na meranie hodnoty viscerálneho tuku pracujú na základe bioelektrickej impedancie. Tá umožňuje rýchlu a spoľahlivú analýzu zloženia tela. Ako vám spaľuje organizmus, v akej ste kondícii ap. Na základe týchto údajov vám odborník môže odporučiť, čo jesť, čomu sa vyhnúť a kde máte rezervy.
My sme sa postavili na prístroj, ktorý vyzerá ako bežná váha. Je to váha s tukomerom Omron, ktorú kúpite za cca 60€ aj v obchode, ale nie je vám ju treba. Lepšie je nechať si zmerať tuk u odborníka, ktorý vám vysvetlí jednotlivé údaje a odporučí prípadné zmeny.
„Táto váha meria množstvo tukov v tele, BMI a kostrové svalstvo,“ vysvetľuje nám doktorka Alžbeta Béderová z bratislavskej Poradne zdravia.
Postavíte sa na váhu, chytíte do rúk rúčky a o chvíľu je domerané. Vaším telom prejde slabučký elektrický prúd, ktorý necítite. Svaly, tuk a voda majú odlišný elektrický odpor, takže meranie bude presné. Namerané údaje sa zapíšu a začína sa „pohovor“.
Zdravotné vysvedčenie
Dostanete A4, na ktorom je vaše Zdravotné vysvedčenie. Je tam vaša hmotnosť a 5 nameraných údajov:
- Hodnotenie BMI (s príslušným vysvetlením, že ide o normál, nadhmotnosť alebo obezitu)
- Hodnotenie obvodu pása (ukazovateľ centrálnej obezity)
- Hodnota podielu telesného tuku v % (rozlišuje sa vek a pohlavie – odborník vám povie, aký máte podiel telesného tuku – či nízky, normálny, vysoký alebo veľmi vysoký)
- Hodnotenie viscerálneho tuku (vnútrobrušný tuk, ktorý nás zaujíma najviac – naša hodnota bola 9, čiže na hranici normálu 🙂 )
- Hodnotenie podielu kostrového svalstva v % (opäť sa rozlišuje podľa pohlavia a veku, pričom podľa nameranej hodnoty zistíte, ako ste na tom)
Na základe tohto zdravotného vysvedčenia sa s vami odborník porozpráva, odporučí úpravu stravovania a dáva konkrétne tipy. Pýta sa, čo bežne jete, ako sa stravujete, koľko máte pohybu a radí, čo kde doplniť, ubrať či pridať.
Prečítajte si tiež
Trápi vás nadváha? Zhoďte kilá pomocou štiav.
Ako sa zbaviť viscerálneho tuku?
Keďže už vieme, ako nám nadmerné množstvo viscerálneho tuku môže ničiť zdravie a že dokonca môže ohroziť náš život, poďme na to hlavné: ako sa ho zbaviť? Lepšie povedané, ako znížiť jeho hodnotu?
Žiadny vonkajší cudzí zákrok nepomôže, takže zabudnite napríklad na liposukciu alebo na zázračné výživové doplnky. Všetko závisí len od úpravy stravovania a pohybu.
- „Žiadne tučné mäso, údeniny, masť, vyprážané, ani fast food,“ upozorňuje doktorka Alžbeta Béderová. Preferujte rastlinné a rybie tuky, celozrnné potraviny, zeleninu a len občas môžete zhrešiť sladkým.
- Prijímajte viac zdravých tukov, čiže potraviny ako je prírodné maslo, avokádo, kokos a kokosový olej, organické vajíčka, bio mäso, orechy, ryby.
- Obmedzte čo najviac pečivo v strave. Znížite tak príjem cukrov, zbavíte sa podstatného množstva lepku a odľahčíte trávenie.
- Môžete vyskúšať prerušovaný pôst, ktorý nie je drastický a po čase si naň zvyknete. Nejde o bezhlavé hladovanie, ale plánované prijímanie stravy. Vaše telo bude tak v čase pôstu primárne využívať tuk ako zdroj energie, čiže bude sa meniť na energiu a nie ukladať. Môžete napríklad obmedziť príjem stravy na čas medzi 11:00 a 18:00. Pred ani po tomto čase nezjete žiadny hlt. Len tekutiny.
- Pravidelne cvičte, prípadne zaraďte do denného režimu pohybovú aktivitu. Dlhšia chôdza (do práce, obchodu, prechádzka v lese), nie výťahom, ale po schodoch ap. Ak máte nadváhu, každá väčšia aktivita je ťažšia, rozumieme, ale treba začať postupne, malými krôčikmi a pridávať si.
- Cvičenie a aktívnejší pohyb spôsobujú, že sa zvyšuje okysličenie mastných tkanív v tukovom tkanive. „Toto je nevyhnutné pre využitie tuku (aj viscerálneho) na energetické účely. Zrýchľuje sa navyše metabolizmus,“ radí fitnes tréner I.triedy Michal Lendel.