Špargľa. Tipy, ako ju kupovať a pripravovať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prišla k nám zo Stredomoria v 16.sotorčí a už francúzsky kráľ Ľudovít XIV. na ňu nedal dopustiť. Špargľa sa považuje za kráľovnú zeleniny, pretože je plná vitamínov A, B2 a B6, a tiež céčka a vlákniny. Lekári zistili, že špargľa má protizápalové účinky, je močopudná. Prečisťuje a rozpúšťa obličkové kamene. Zlepšuje tiež pamäť a schopnosť sústrediť sa. Tak už sme vás presvedčili, že sa táto zelenina oplatí?

Mimochodom, špargľa je dobrá aj na potenciu pánov. Udržiava spermie vitálne a ako tvrdí dr. Igor Bukovský, zdravé výhonky tejto zeleniny chránia aj pred kataraktou, čiže sivým zákalom. „Špargľa tiež obsahuje dosť vlákniny, ktorá spolu s ďalšími mierne laxatívnymi látkami podporuje hygienu hrubého čreva,“ dodal známy odborník.

 

Ako kupovať špargľu

Nájdete ju v supermarketoch, aj na trhoch. Vždy si skontrolujte spodnú časť špargle, ktorá nesmie byť drevnatá a príliš vysušená. Rozlišujeme bielu, zelenú a fialovú špargľu.
„Biela špargľa dozrieva v zemi bez kontaktu so svetlom. Jej chuť je jemná. Už krátky kontakt so svetlom však zafarbí takúto špargľu do fialova a chuť sa zvýrazňuje. A ak svetlo pôsobí viac ako dva dni, špargľa sa sfarbí na zeleno. Nadobudne tak intenzívnejšiu, až korenistú chuť,“ opísala tri základné druhy špargle doktorka Alžbeta BéderováPoradne zdravie.

V supermarketoch nájdete špargľu aj počas celého roka, býva však z dovozu a jej chuť už nie je taká plná. Preto ju kupujte v sezóne, od konca apríla a najmä v máji!
„Čerstvú špargľu spoznáte podľa veľmi pevných, zovretých hlavičiek a lesklého povrchu,“ radí známy český šéfkuchár Roman Paulus. Spoľahlivým znakom čerstvosti je aj jej príjemná vôňa a vaše ruky: pri poklepaní o seba jemne „zazvonia“. Ak špargľu triete jednu o druhú, hlasno vŕzgajú. „A čerstvá špargľa sa nedá zohnúť. Keď to skúsite, praskne,“ dodáva Roman Paulus.

 

Spracovanie špargle

Bielu špargľu ošúpte celú škrabkou na zemiaky (vždy od hlavičky dolu) a konce odlomte – odlomia sa práve tam, kde sa končí drevnatá časť. Teda ak je špargľa čerstvá. Takže konce neodkrajujte, ale lámte.
Zelenú špargľu netreba šúpať, stačí sa zbaviť len spodnej časti a dobre ju umyte. Varí sa v slanej vode asi 3-4 minúty, kým nezmäkne.

Úplne ideálne je zviazať špargľu a vložiť ju nastojato do hrnca s vodou. Tá nech siaha len tesne pod hlavičky, ktoré sa tak uvaria v pare.
Len čo je špargľa hotová, šokovo ju schladíme v miske s ľadovou vodou. Pokojne v nej môže plávať aj ľad. Vďaka tomu sa prestane variť a zachová si sýtozelenú farbu.

špargľa polievka

Špargľa na tanieri

Najlepšia špargľa je pripravená na pare, čím si zachová všetky vitamíny, minerály a krehkosť. Môžete z nej však urobiť aj vynikajúcu špargľovú polievku, grilovať ju alebo zapiecť so syrom a slaninkou. Tiež je skvelá do slaných koláčov, dá sa zavárať v slanom náleve a tiež je z nej dobré smoothie. Najčastejšie sa podáva ako príloha.

Tu sú 3 recepty, ako jednoducho pripraviť a vychutnať si špargľu.

1. Špargľová polievka

Tá je naozaj jednoduchá a veľmi chutná. Nechajte zovrieť asi pol litra vody a hoďte do nej niekoľko zemiakov, ktoré ste nakrájali na hrubom strúhadle. Nechajte prevrieť asi 5 minút. Potom vsypte do zmesi za hrsť očistenej špargle, ktorú nakrájate na drobné kúsky.
Pripravte si 2 dcl mlieka, pridajte polievkovú lyžicu detskej krupice a 1 čajovú lyžičku soli. Celé to vyšľahajte a vlejte za stáleho miešania do polievky. Nechajte ešte povariť asi 5 minút a podávajte.

 

2. Špargľové karí so sezamovým tofu

V knihe Liečivé polievky nájdete veľa skvelých receptov, ale aj tento na perfektné špargľové karí.

Suroviny: 500 g bielej špargle | 1 šalotka | 1 malý strúčik cesnaku | 1 kúsok zázvoru (cca 1 cm) | 2 PL olivového olej | ½ PL zelenej karí pasty | ½ ČL kurkumy | ¼ l zeleninového vývaru | 160 ml nesladeného kokosového mlieka | 100 g mrazeného hrášku | ½ ČL karobovej múky | 200 g tofu | 1 ČL tmavého sezamového oleja | 1 PL sezamu | korenie

POSTUP:

  1. Špargľu umyjeme, ošúpeme, konce odstránime. Pokrájame šikmo na 2 – 3 cm kúsky. Šalotku, cesnak a zázvor ošúpeme a nakrájame najemno.
  2. V široko hrnci zohrejeme 1 PL olivového oleja. Špargľu, šalotku, cesnak a zázvor na ňom na strednom ohni 2 – 3 minúty podusíme. Potom primiešame zelenú karí pastu a ochutíme soľou a kurkumou. Prilejeme vývar a kokosové mlieko a karí na miernom ohni v neprikrytom hrnci varíme cca 12 minút, z času na čas premiešame. Následne pridáme hrášok a karobovú múku a karí prikryté ešte 5 minút povaríme. Tofu pokrájame na 1 – 2 cm veľké kocky. Zvyšný olej spolu so sezamovým olejom zohrejem a tofu na ňom na miernom ohni 5 minút oprážame do zlatista.
  3. Osolíme a posypeme sezamom. Karí dochutíme soľou a korením, rozdelíme na taniere a obložíme kúskami tofu.

zákusky zo zeleninyPrečítajte si tiež
Zákusky zo zeleniny? Sú zdravé a chutia skvele.

3. Zapekaná špargľa so syrom

Suroviny: asi 500g špargle, polovicu bielej a polovicu zelenej, soľ, 50 g postrúhaného parmezánu, 2 lyžice masla, korenie (k špargli sa hodí muškátový oriešok), petržlenová vňať.

Postup:

  1. Z bielej špargle ošúpeme celé stopky, zo zelenej len spodnú tretinu a v silne osolenej vode ju varíme asi 20 minút.
  2. Pomocou dierkovanej naberačky ju vyberieme z vody a poukladáme do ohňovzdornej misky na zapekanie, posypeme parmezánom, na vrch poukladáme vločky z masla a posypeme korením a petržlenovou vňaťou.
  3. Na 5 minút vložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov. Príloha môžu byť uvarené zemiaky.

špargľa


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.