Farby a laky. Tipy ako si správne vybrať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vybrať si správne farbu alebo lak na maľovanie v interiéroch a exteriéroch nie je také zložité. Väčšinou sa stretnete s označením priamo na balení alebo plechovke náteru.
Niekedy však nemusíte byť múdrejší ani z takéhoto označenia. A občas dokonca chýba. Takže v tom prípade je dobré vedieť, ako sa ktoré farby správajú a na aké povrchy sa hodia. 
Aj farby majú svoje vlastnosti, ktoré závisia od ich chemického zloženia a aditív, teda prídavných látok, ktoré sa do nich pri výrobe pridávajú. Tieto látky dodávajú farbám či lakom ďalšie vlastnosti, ako napríklad antikoróznu ochranu. S akými farbami sa najčastejšie stretnete a na čo ich môžete využiť? Tu je pár rád, ako vyberať farby a laky. 

 

Penetračné nátery a základné farby

Ak sa rozhodnete maľovať izbu, s veľkou pravdepodobnosťou siahnete po penetračných náteroch. Penetračná zložka je často obsiahnutá aj v základných, podkladových farbách. Preniká do natieraného povrchu, čím ustáli savosť a zablokuje póry, aby následne nanášaná farba priľnula lepšie.
Bez penetračného náteru dochádza najmä pri maľovaní starších, alebo naopak, príliš nových omietok k nepekným fľakom a nerovnomernej farebnosti.

Obsahuje vami zvolená základná či podkladová farba penetračnú zložku?
Máte o starosť menej. Základné farby nanášate na povrch preto, aby naň lepšie chytila vrchná vrstva natieranej farby. Tým sa vlastne nelíši od penetračného náteru. No výrazne vám pomôže, ak horí, že vám vybraná hlavná farba po zaschnutí vybledne. Základná farba v rovnakom alebo podobnom odtieni, aký má povrchová farba, vám teda pomôže dosiahnuť požadovaný odtieň maľovky.

ako vybrať správne farby a laky

 

Disperzné farby

Sú na trhu fasádnych náterov veľmi obľúbené a uprednostňované. Pôvodne mali tieto farby zlú paropriepustnosť a po preschnutí pri hrubšom nánose dokonca lesklý povrch. No ich zloženie sa počas rokov zmenilo k lepšiemu, čím nadobudli iné vlastnosti a kvalitu.
Ako disperzné farby sa dnes už označujú takmer všetky farby riediteľné vodou. Po rozriedení je farba zložená z mikroskopických častí polymérov. Ak natriete požadovaný povrch a necháte farbu zaschnúť, odparovaním vody sa k sebe polyméry dostávajú bližšie. Tak vytvoria súvislý ochranný film.

 

Syntetické farby

Syntetickými farbami označujeme takmer všetky umelo vytvorené farby, ktoré dnes už trhu dominujú. Prírodné farbivá a pigmenty málokedy dosahujú také krycie vlastnosti, ako syntetické farby, preto sa využívajú len v istých prípadoch.
Ako syntetický môže byť označený aj produkt, ktorý vznikol syntézou, teda spojením a väzbou viacerých chemických zlúčenín.

farby a vônePrečítajte si tiež
Ako na nás vplývajú jednotlivé farby a vône?

 

Laky a napúšťadlá

Laky sa najčastejšie používajú ako krycia vrstva na drevené povrchy v interiéroch aj exteriéroch. Zloženie vonkajších a vnútorných lakov je samozrejme rozdielne, preto by ste pri ich kúpe mali pozerať aj na určenie.
Vonkajšie laky poskytujú napríklad vyššiu UV ochranu natieranému povrchu.

Pri kúpe si tiež dávajte pozor na odtieň. Bežné laky drevo jemne tónujú, no väčšinou sú priehľadné. Ak si však vyberiete lazúrovací lak, odtieň dreva sa zmení, rovnako ako vlastnosti povrchu.

Napúšťadlá slúžia na ošetrenie drevených povrchov, využívajú sa na ich impregnáciu. Poskytujú ochranu pred škodcami, plesňami a drevokaznými hubami, ale aj pred degradáciou materiálu – mäkké ihličnany majú tendenciu strácať farbu a modrať, čomu pomocou impregnácie predídete.

 

Ak si nie ste istí, poraďte sa s predajcom

Dobrý predajca vám s výberom vhodného krycieho náteru poradí. Stačí, ak mu poviete, na aký typ povrchu chcete farbu či lak nanášať, či bude vystavený poveternostným podmienkam alebo vplyvom počasia, aká je vlhkosť miestnosti či steny.
Aj podľa toho špecialista určí, ktorý výrobok pre vás bude dobrou investíciou.

Foto: Pixabay.com a Bigstock.com
— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.