10x ovocie a zelenina, ktoré odporúča metabolic balance

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú prírodné potraviny, ktoré ponúkajú všetko, čo zdravé telo potrebuje. Spôsob stravovania známy pod názvom metabolic balance je vlastne program výživy, ktorý sa riadi podľa predstáv prírody a je šitý na mieru. Metabolizmus sa cielene stimuluje, produkcia inzulínu sa prirodzene reguluje a posilňuje sa komplexné hospodárenie s hormónmi. A to je pre naše telo najdôležitejšie.
Nižšie nájdete prehľad ovocia a zeleniny, ktoré sú naozaj bohaté na vitálne látky a odporúčajú sa v tomto programe. Tiež si môžete prečítať, pre koho je metabolic balance vhodný.

Ako funguje metabolic balance?
Doslova metabolická rovnováha má za cieľ prostredníctvom individuálneho plánu výživy dostať metabolizmus do najlepšej kondície a takisto dosiahnuť ideálnu hmotnosť.
Na začiatku každého osobného poradenstva vám vyškolený odborný poradca dá všetky potrebné informácie a získa od vás osobné údaje + laboratórne vyšetrenie 37 hodnôt krvi. To všetko bude následne základom zostavenia špecifického výberu potravín.
Na stránke www.metabolic-balance.sk nájdete zoznam všetkých poradcov, ktorí sú oprávnení sprevádzať programom na úpravu metabolizmu.

 

Ovocie a zelenina podľa metabolic balance

Základom metabolic balance je zelenina. Ako dezert je po každom jedle plánovaná porcia ovocia. Ovocie a zelenina majú vysoký obsah prírodnej vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a takzvaných sekundárnych rastlinných látok. Tieto látky majú antimikrobiálny účinok, znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia protizápalovo, predchádzajú rakovine, zrieďujú krv a majú antioxidačný účinok.
Tu sú odporúčané druhy ovocia a zeleniny:

1. Jablko

Jablko je ovocie s najvyšším obsahom pektínu. Ten pri napučiavaní okrem vody viaže aj cholesterol a jedovaté látky, ktoré sa s potravou dostali do čreva, a stará sa o ich vylúčenie z organizmu.
Kvercetín, sekundárna rastlinná látka nachádzajúca sa v jablkách, likviduje vírusy a zabraňuje poškodeniu buniek, ktoré spôsobujú voľné radikály. Okrem toho má jablko mnoho vitamínu C, preto ho zvyknú nazývať skutočným špecialistom na obranu.

 

2. Ananás

V alternatívnom liečiteľstve sa konzumácia ananásu odporúča na ochranu kostí, lebo obsahuje veľkú dávku mangánu. Telo potrebuje mangán na tvorbu kolagénu, teda pevných bielkovinových vláken, ktoré sú časťou väzivového tkaniva a vyskytujú sa napríklad v kostiach, pokožke a chrupkách.
Čerstvý ananás obsahuje okrem vitamínu C najmä tráviaci enzým bromelaín. Pretože bromelaín podporuje trávenie bielkovín tým, že ich štiepi, konzumácia ananásu sa odporúča ľuďom so zníženou produkciou žalúdočnej kyseliny.

ovocie a šťavy

 

3. Avokádo

Avokádo je druh ovocia s najvyšším obsahom tukov, a práve pre tieto tuky je nesmierne cenné. Avokádový tuk tvoria z 85% nenasýtené mastné kyseliny. Pri pravidelnej konzumácii znižujú vysokú hladinu cholesterolu LDL v krvi.
Navyše avokádo obsahuje veľa kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej, dôležité vitamíny skupiny B, ktoré majú kľúčové postavenie pri procesoch metabolizmu. Potrebné sú na tvorbu, premenu a rozklad bielkovín, tukov a sacharidov.

 

4. Mango

Má vysoký obsah provitamínu A a vitamínov E a C. Pomáha preto zachytávať v organizme voľné radikály. Obsahové látky nachádzajúce sa v mangu sa podieľajú na obnove pokožky a sliznice, preventívne pôsobia proti procesu starnutia a posilňujú imunitný systém.
Mango postupne dozreje, keď ho zabalíte do novinového papiera a necháte odpočívať pri izbovej teplote.

 

5. Papája

Papája obsahuje veľa karotenoidov a tiež enzýmy rozkladajúce bielkoviny, z ktorých sa papaín podobá telu vlastným enzýmom nachádzajúcim sa v žalúdku. Konzumácia surovej papáje k jedlu podporuje trávenie bielkovín.
Viac si prečítajte v našom článku Papája – kedy a ako ju jesť + chutný recept.

 

6. Artičoka

Artičoka obsahuje veľa vitamínov, napríklad karotén, kyselinu listovú, vitamín C a E, ako aj minerálne látky, napríklad vápnik, horčík a fosfor. Na rozdiel od iných druhov zeleniny artičoka neobsahuje škroby, ale inulín, vlákninu tvorenú z 90% monosacharidmi, ktorá sa nemetabolizuje.
Stredne veľká artičoka obsahuje viac ako 6 gramov vlákniny, čo zodpovedá približne štvrtine dennej potreby. Inulín sa nachádza aj v cibuli, čakanke, póre a v čakankovom koreni. Artičoky obsahujú horčinu cynarín, ktorá aktivizuje pečeň a žlčník, a tým podporuje trávenie tukov.

 

7. Listová zelenina

Veľa druhov zeleniny, ktoré označujeme ako listovú zeleninu, obsahuje okrem horčíka, železa, vápnika, kyseliny listovej, vitamínu C a vitamínu B6 celý rad substancií, preventívne pôsobiacich proti srdcovým a onkologickým ochoreniam.
Medzi najvýživnejšie druhy listovej zeleniny patrí kel kučeravý, mangold, púpavové listy, špenát a čakanka. Vedci zistili, že upchaté artérie a srdcové choroby kráčajú ruku v ruke s vysokou hladinou homocysteínu.

„Hladinu homocysteínu možno udržať na relatívne konštantnej úrovni pomocou kyseliny listovej a vitamínov B12 a B6, ktoré sa v hojnej miere nachádzajú v listovej zelenine. V niektorých krajinách, kde sa stravujú prevažne vegetariánsky, nepokrývajú ľudia potrebu vápnika mliekom, ale konzumáciou zelenej zeleniny,“ popisuje dr. Wolf Funfack v knihe Metabolic Balance – Kuchárska kniha.
Zužitkovanie vápnika síce brzdí kyselina šťaveľová, ktorá sa v zelenine tiež nachádza, preto špenát a mangold môžeme ako dodávateľov vápnika vylúčiť. Všetky ostatné druhy listovej zeleniny týmto postihnuté nie sú. Dokonca z kelu kučeravého sa vápnik vstrebe veľmi dobre.

mangold

 

8. Kapustová zelenina

Do veľkej čeľade kapustovej zeleniny nepatrí iba biela a červená hlávková kapusta, ale tiež karfiol, brokolica, ružičkový kel, hlávkový kel, čínska kapusta, pekinská kapusta, kaleráb a ďalšie.
Jednotlivé druhy kapustovej zeleniny sa vyznačujú pomerne vysokým obsahom vlákniny, sú bohaté na minerálne látky, ale majú rôzny obsah vitamínov. Veľký význam majú horčičné oleje, ktoré sa v nich nachádzajú. Sú to zlúčeniny obsahujúce síru, ktoré majú antibakteriálny a antiseptický účinok.

Okrem toho niektoré druhy kapustovej zeleniny obsahujú hneď tri substancie, ktoré spomaľujú rakovinový proces: sulforafány, flavonoidy a indoly.
Sulforafány aktivizujú detoxikačné enzýmy v bunkách, flavonoidy pôsobia detoxikačne najmä v čreve a indoly pomáhajú vyrovnávať hospodárenie s hormónmi.

 

9. Paštrnák

V minulosti paštrnák z kuchyne takmer vytlačili zemiaky a mrkva. V poslednom čase sa táto zelenina teší opäť čoraz väčšej obľube. Paštrnák obsahuje cenné sacharidy, veľa vlákniny, minerálne látky a extrémne veľa éterického oleja.
Hlavný olej nachádzajúci sa v paštrnáku sa podobá na rascový olej karvón. Povzbudzuje trávenie a stimuluje nervový systém. Zmierňuje žalúdočné a črevné ťažkosti, preto sa v ľudovom liečiteľstve odporúčal proti boleniu brucha.

 

10. Zeler

Buľvový aj stonkový zeler obsahuje éterický olej apiín, horčiny a hormón podobný inzulínu. Zeler má povzbudzujúci účinok na tráviaci systém, nadobličky, nervový systém, mozog a celkový metabolizmus.

zeler

 

Pre koho je program vhodný?

Účasť v programe Metabolic Balance® má zmysel pre deti, mládež, dospelých aj seniorov, ktorí chcú trvalo zlepšiť svoju momentálnu hmotnostnú a/alebo zdravotnú situáciu. Význam, konkrétne rady a tipy dáva doktor Wolf Funfack v knihe Metabolic Balance®: (Ne)diéta.
Tento program je podľa neho určený pre všetkých, ktorí:

  • sa chcú zbaviť nadváhy a dostať sa na normálnu, zdravú telesnú hmotnosť
  • chcú odstrániť svoje zdravotné problémy súvisiace s nadváhou, napríklad vysoký krvný tlak alebo diabetes typu 2
  • nezávisle od veku chcú byť opäť plní energie a výkonní
  • chcú skončiť s nekonečným hľadaním správnej diéty
  • majú trvalý záujem o zdravú zmenu výživy, ktorá je pre nich osožná
  • chcú objaviť nové stravovacie návyky a reakcie ich organizmu na ne
  • chcú predísť nadváhe, a tým minimalizovať riziko poruchy metabolizmu tukov a cukrov
  • chcú zistiť, ako môže prirodzený koncept výživy zlepšiť ich stav pri početných civilizačných chorobách bez toho, aby boli odkázaní na užívanie množstva liekov.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.