Ako ma beh postavil na nohy. Životný príbeh

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď padnete na kolená a dostanete sa na dno, treba sa odraziť. Musí existovať podnet a dôvod zdvihnúť sa…
J. K. Rowlingová, autorka slávnej série Harry Potter, bola chudobná, prišla o zamestnanie, zomrela jej matka. Trpela depresiami. Krátko po narodení dcérky ju manžel zbil a vyhodil z domu. Žila zo štátnej podpory. Tomuto sa hovorí dno
Písanie bolo pre ňu únikom pred problémami a tak písala….príbeh o Harrym Potterovi. Pokračovanie poznáme.

Rowlingová tvrdí, že absolútne dno bolo základom, na ktorom vybudovala svoj život. Po tom, čo sa naplnili jej najhoršie obavy, nemala inú možnosť, ako sa odraziť smerom nahor. Vytvorila magický svet čarodejníkov, vďaka ktorému sa stala jednou z najbohatších žien na svete. Dokázala sa odraziť od dna. Našla niečo, čo ju v tom podporilo.
A môže to byť čokoľvek. Pre mnohých je to šport, napríklad behanie. Presne ako pre Bellu, ktorá sa ocitla v podobnej situácii…

 

Ako ma beh postavil na nohy

Bella MackieBella Mackie mala depku, pocity úzkosti a paniky. Padla na úplné dno – opustil ju manžel. Vraj ju už nemiluje, našiel si niekoho iného a odchádza. Zrazu ju bolelo celé telo, duša, i srdce. Stratila nádej aj dôvod žiť. Ľahla si na koberec a tupo hľadela pred seba. Nedokázala sa pohnúť, hoci vedela, že bude musieť.
Nasledovali dni ako v temnom opare. Plakala, pila, mučila sa. V práci si vzala deň voľna, ale bolo to ešte horšie a tak sa vrátila do roboty…a tajne vyplakávala na toalete.
„Mala som pocit, že som uviazla na mŕtvom bode. Vedela som, že musím prejsť týmito bolestivými a ťažkými emóciami, zároveň som sa však bála, že mi už nikdy nebude lepšie,“ spomína si.
Život však plynie ďalej bez ohľadu na to, či sa váš svet rozpadol.
Spomenula si na Rowlingovú… a aj to ju prinútilo, aby čosi urobila. Aby sa pohla, zareagovala, vytrhla sa z tej situácie… a tak si išla zabehať.

Dnes som behala tri minúty. Potme, pomaly a s prestávkami. Zabehla som o tri minúty viac ako kedykoľvek predtým. Lapám po dychu a pichá ma v boku, no aj tak sa cítim dobre, ako už dávno nie. Na prvý pokus to stačí…

 

Tak HÝB SA!

kniha Hýb saO tom, ako sa odrazila z dna a ako jej postupne beh zmenil život píše v knihe Hýb sa. Veľmi inšpiratívny príbeh o tom, ako beh dokáže upokojiť a naozaj zmeniť život.
Nie, nezmení sa všetko na dobré akoby lusknutím prstov. Beh nie je čarovný, že vás zbaví všetkých problémov – Bella nie je taká naivná a vie, že ani čitatelia.
Ale beh bol impulzom. Prvým krokom…a v jej prípade naozaj krokom, lebo nedokázala ani bežať, len tak poklusávať. Aj tak ju pálili lýtka a dychčala ako po maratóne 🙂

Dlhé roky mala pocity úzkosti, skutočný strach, obavy, vyhýbala sa nepríjemným situáciám. Nezvládala problémy. A celý ten čas na šport ani nepomyslela. Potom sa však začala hýbať.
Nuž, nazvime to pohyb, ešte nie beh. Jej prvý beh skutočne netrval dlho.
Ale keď na druhý deň opäť vybehla von, samu ju to prekvapilo. Zabehala si aj ďalší. Ani sa nenazdala a prvý raz po rokoch mala zrazu lepšiu náladu, prestala sa ukrývať v dome a dala prednosť čerstvému vzduchu a neznámym uliciam.

Asi po týždni svojho nového života nezadanej ženy som dostala chuť zabehať si. V románe Kto chytá v žite je scéna, v ktorej Holden Caulfield beží cez školské ihrisko a vysvetľuje to slovami: „Ani neviem, prečo som vlastne utekal, proste sa mi chcelo.“ Asi som len mala po krk toho, že sa cítim tak mizerne, alebo som pochopila, že musím niečo zmeniť – v ten deň som jednoducho dostala chuť zabehať si.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

Kniha, ktorá inšpiruje

V knihe Hýb sa Bella Mackie popisuje svoje stavy bez obalu, úprimne a otvorene. Nehanbí sa za ne. Práve to je na nej sympatické. Opisuje, ako behom bojovala s paralyzujúcou úzkosťou a depresiou.
Na sebe vysvetľuje, ako sa dá prekonať panika a smútok. Ako začať, prekonať sa a vybehnúť. Ako spoznať svoje limity, načúvať telu a dať si pozor na nástrahy. Svoj inšpiratívny skutočný príbeh dopĺňa zaujímavými štatistikami, prieskumami a štúdiami.
Upozorňuje napríklad na to, ako málo sa deti hýbu a ako sa u nich zvyšuje počet depresií, negativizmu, smútku…

Je to zábavná a predovšetkým inšpiratívna kniha, ktorá vás povzbudí a možno aj nakopne. Verme, že áno. Pretože so svojimi problémami môžete pohnúť len vy sami a beh je jednou z možností, ktoré fungujú a sú účinné.
Príbeh Belly Mackie je toho dôkazom.

Po prvé, že pri behu mi nebolo až tak smutno. Myseľ sa upokojila – časť môjho mozgu sa akoby vypla alebo aspoň na pár minút odovzdala kontrolu inej. Nemyslela som na manželstvo, ani na môj podiel na jeho krachu. Nerozmýšľala som nad tým, či je môj manžel šťastný, či je vonku na skvelom rande, alebo na mňa vôbec nemyslí. Nesmierne sa mi uľavilo.
Po druhé, všimla som si, a to bolo ešte cennejšie, že nepociťujem takú úzkosť. Čoskoro som sa dostala do štvrtí, ktoré som nedokázala navštíviť celé roky, hlavne nie sama…


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.