5 tipov, ako začať cvičiť a nevzdať sa po prvom neúspechu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niet pochýb o tom, že začiatky bývajú ťažké. O to viac, keď musí človek vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Asi len veľmi ťažko by sa hľadal príznačnejší príklad, ako je rozhodnutie začať s aktívnym životným štýlom. Všetci to veľmi dobre poznáme. Či už z osobnej skúsenosti alebo z príbehov známych.
Ako teda začať  cvičiť a nevzdať to pri náznaku problémov, alebo straty motivácie?

​​​​

Ako začať cvičiť a nevzdať to?

ikona svaly1. Cvičte tak, aby vás to bavilo

Podstatné je, aby ste robili to, čo vás baví a nedali si nanútiť okolím aktivity, ktoré si nebudete užívať. Samozrejme, sú činnosti, pri ktorých sa výsledky dostavia znateľne skôr. Avšak, ak vás nebaví beh ani dvíhanie činiek v posilňovni, nerobte to.
Začnite niečím, čo sa vám zdá jednoduchšie a cítite sa pri tom príjemne. Postupom času si možno nájdete cestu aj k aktivitám, ktoré sa vám momentálne zdajú náročné.

 

ikona svaly2. Stanovte si cieľ

Ak ste si už našli svoju obľúbenú činnosť a cítite, že sa v nej zlepšujete, stanovte si cieľ a obdobie, v akom ho chcete dosiahnuť. Následne si za tento úspech doprajte odmenu. Môže to byť niečo jednoducho splniteľné. Napríklad teplý kúpeľ po dobre odcvičenej hodine jogy alebo nová bežecká obuv po vašej prvej odbehnutej desaťkilometrovej trati. Hodnota a náročnosť je len na vás, no mala by byť priamoúmerná k náročnosti stanoveného cieľa.

Najväčšou odmenou zdravého životného štýlu, ktorú si niekedy ľudia uvedomia až neskôr, je koniec koncov zlepšená kvalita života. Lepší spánok, sústredenie, viac energie a pocit všeobecnej pohody či ľahkosti počas dňa. Toto sú však dlhodobé ciele, ktoré nemusia byť prítomné hneď na začiatku. Preto nie je na škodu, aspoň v úvode, telo trošku oklamať okamžitou odmenou v podobe niečoho, čo vám urobí radosť hneď.

strava a ako začať cvičiť

 

ikona svaly3. Úspech závisí od nastavenia vašej mysle

Na začiatku je vždy myšlienka. Mnoho ľudí to vzdá už pri nej a po zvyšok života sa uspokojuje vidinou síce vznešeného plánu pre zmenu, no, bohužiaľ, bez žiadneho výsledku.

Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí sú odhodlaní zmeniť svoj život k lepšiemu, no spomínaný začiatok hneď prepália. Opití myšlienkou na cieľovú rovinku si zadovážia najdrahšie cvičebné úbory, bežeckú obuv a permanentky do posilňovne, ktoré po niekoľkých tréningoch nechajú zapadnúť prachom.

Poslednú skupinu tvoria ľudia, ktorí si už od začiatku uvedomujú, že cesta je cieľ a úspech si vyžaduje sériu malých postupných víťazstiev, ktoré sú často poprepletané pádmi, bolesťou a aj prehrami. Vidina aktívneho života nespočíva vo vysnenej postave a prikrášlených fotkách na sociálnych sieťach.

Je to hlavne zodpovednosť k nášmu vlastnému zdraviu a telu. Vypracované telo je len čerešničkou na torte a výkladnou skriňou vášho dlhodobého odhodlania a vytrvalosti. Je teda logické, že práve ľudia z tejto skupiny to pri cvičení dotiahnu najďalej.

ako začať cvičiť

 

ikona svaly4. Vytvorte si návyk

Kľúčom k úspechu by mohla byť aj séria návykov, ktoré si budete budovať spolu s vašou novou aktivitou. Podstatou návykov je vytvorenie zvyku alebo rutiny, pri ktorej telo nemá čas premýšľať nad výhovorkou, ale automaticky sa pustí do vykonávania činnosti.

Pripravte si športové oblečenie na chodbu, aby ste sa hneď po príchode domov mohli bez rozmýšľania prezliecť a trochu si zacvičiť. Nájdite si spôsob, ako si šport začleniť do dňa tak, aby bol samozrejmosťou.

cvičeniePrečítajte si tiež
Účinné cvičenie pre vaše telo. 60 skvelých cvikov. 

 

ikona svaly5. Cvičenie prispôsobte svojmu dennému harmonogramu

Snažte sa procesy čo najviac uľahčiť a zefektívniť. Ak nie ste práve ranné vtáča, tak to nesiľte a naplánujte si tréning radšej počas dňa, keď máte najviac energie. Všetko sa snažte naplánovať a pokúste sa odstrániť všetky prekážky, ktoré by vám mohli brániť vo vykonávaní vašej športovej činnosti. Ak sa vám stáva, že prídete domov z práce a už sa do večera nedostanete z gauča, tak si zabaľte veci na tréning do auta a choďte cvičiť rovno po práci. Ak máte málo disciplíny, pokúste sa prehovoriť na šport niekoho zo svojho okolia. No a keď už sa s niekým dohodnete na dni a čase, bude pre vás náročnejšie aktivitu zrušiť.

Na záver treba ešte raz zopakovať, že nie je až tak podstatné, akému športovému koníčku sa budete venovať, ale to, ako k nemu budete pristupovať. Namiesto neustáleho kontrolovania sociálnych sietí počas prestávok pri cvičení sa snažte byť plne prítomní a aktívne si cvičenie uvedomujte. Nielenže sa takýmto prístupom budete vo svojej športovej činnosti zlepšovať míľovými krokmi, ale hlavne spoznáte lepšie svoje telo a jeho potreby.

ako začať cvičiť

— PR článok —
Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.