Veľký Sokol. Výlet divokou tiesňavou v tichom prostredí Slovenského raja

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vodopády a kaskády, nádherná príroda a divoká tiesňava v tichom prostredí. To je Veľký Sokol, ktorý nájdete v centrálnej časti Slovenského raja. Je to jedna z najzachovalejších častí národného parku. Skalné steny vysoké až do 300 metrov lemujú dno tiesňavy z oboch strán a sú neopakovateľným zážitkom pre každého turistu. Po prvý raz tadiaľ prešla v roku 1898 skupina na čele s Martinom Rothom, po ktorom je pomenovaná romantická Rothova roklina, ktorá ukončuje tiesňavu.

Nižšie vám ponúkneme presný popis turistického výletu z Podlesku cez Veľký Sokol, Glac, Suchú Belú až späť do obce Podlesok. Okružná trasa má cez dvadsať kilometrov, prevýšenie cca 450 metrov a zaberie vám asi 7 hodín, čiže je to celodenný výlet. Výstup cez tiesňavu je náročnejší, skôr pre skúsených turistov – cez rebríky, stúpadlá, reťaze a mostíky.
„Vstup je jednosmerný, môže sa ísť len proti toku potoka. Trasa je dobre značkovaná, úvod a záver sú pohodové, po lesných cestičkách. Pozornosť zvýšte najmä častejšej zmene farby turistických značiek,“ radí Vladimír Mucha, ktorý zostavil turistického sprievodcu po Slovenskom raji, Ponúka v ňom viacero výletov a skvelých trás, kniha vyšla vo vydavateľstve Dajama.

Sokol
Sokol je pôvodná národná prírodná rezervácia, dnes súčasť zóny A s najprísnejším stupňom ochrany. Ide o strmé kaňonovité doliny Veľký a Malý Sokol so stenami vysokými až 300 m, s nadmorskou výškou 620 až 1 114 m a krasovými javmi a vodopádmi. Zvislé skalné steny tiesňavu zvierajú na šírku približne 1 m.
Nájdete tam zachované lesné a skalné spoločenstvá so zriedkavou flórou ako je plesnivec alpínsky, prvosienka holá. Pohybujú sa tam medveď hnedý, či orol krikľavý.

 

Veľký Sokol

Veľký Sokol je to mohutná 4 km dlhá tiesňava na západnom okraji planiny Glac, ktorá prekonáva spád 350 m. Končí sa romantickou Rothovou roklinou pomenovanou po M. Rothovi, priekopníkovi turistiky v Slovenskom raji, ktorý 20. augusta 1898 spolu s priateľmi uskutočnil prvý prechod roklinou.
O mesiac neskôr tá istá skupina doplnená fotografom V. Forbergerom prešla tiesňavou druhýkrát. Forbergerove fotografie boli prvými zábermi z tiesňav Slovenského raja. V roku 1956 namontovali členovia Horskej služby v tiesňave prvé kovové rebríky. Zaujímavým miestom je aj Kamenná brána, kde zvislé skalné steny zvierajú tiesňavu na šírku približne 1 m.

Kamenné vráta

Kamenné vráta.

 

Fascinujúci výlet najdlhšou tiesňavou

Výlet tiesňavou Veľký Sokol patrí medzi veľmi atraktívne, no treba priznať, že zároveň dosť náročné trasy. Umožňuje spoznať rozmanitosť viacerých zákutí Slovenského raja. V úvode prechádza veľkou časťou širokej doliny Veľkej Bielej vody.
Najatraktívnejším a najnáročnejším úsekom je výstup najdlhšou tiesňavou Slovenského raja – tiesňavou Veľký Sokol, fascinujúcim terénom cez viacero vodopádov a kaskád, ktoré sú súčasťou zóny A s najprísnejším stupňom ochrany v pôvodnej národnej prírodnej rezervácie Sokol u. Trasa v úvode vedie po zelenej značke západným smerom, neskôr smer zmení na juhozápadný a vstúpi do doliny Veľkej Bielej vody.

 

Vyrážame z kempingu Podlesok

Začneme pri autokempingu v Podlesku, prejdeme okolo oplotenia a neskôr lesným chodníkom popri potoku. V krátkom zúžení doliny zdoláme kaňonovitý úsek Tesnina zabezpečený technickými pomôckami. Prejdeme okolo rekreačných objektov a vydáme sa hore a doľava na asfaltovú cestu vedúcu do osady Píla.

Od smerovníka Píla‑Piecky pokračujeme po zelenej značke. Poľnou cestou vedúcou popod les prídeme k horárni. Na turistickom informačnom mieste Sokol‑horáreň (610 m) odbočíme z doliny doľava na žltú značku, ktorá vedie do tiesňavy Veľký Sokol.
Po rozvetvenie dolín pôjdeme pohodlnou lesnou cestou popri potoku. Asi po ½ hod. (pri najbližšom rozvetvení) odbočíme doľava do riečiska, kde sa začína exponovaný prechod tiesňavou.

Čoraz strmším stúpaním brehmi potoka a riečiskom sa dostaneme do zúženia Kamenné vráta, pričom využijeme viaceré technické pomôcky. Minieme niekoľko vyvieračiek a prekonáme Malé kaskády a Malý vodopád. Neskôr zdoláme Veľké kaskády a Veľký vodopád.

veľký Sokol Rothova roklina

Veľký Sokol – Rothova roklina.

 

Výhľad na Havraniu skalu

Pokračujeme riečiskom do záverečného zúženia tiesňavy – Rothovej rokliny, kde odbočíme od potoka doľava a krátkym strmým výstupom cez les prídeme k rázcestiu Glacká cesta vo výške 900 metrov bez jedného metra.
Pokračujeme doľava lesnou Glackou cestou po červenej značke. Prechod lúčnym a lesným prostredím planiny Glac patrí k príjemným a oddychovým častiam túry. Stúpanie lesom na okraj planiny sa končí na lúke pri rázcestí Glac ‑ bývalá horáreň (990 m), odkiaľ pôjdeme po červenej značke pohodlne ďalej zalesnenou časťou krasovej planiny k smerovníku Malá poľana-rázcestie (990 m).

Pokračujeme modrou značkou lúčnym prostredím planiny k rázcestiu Glac‑ Malá poľana (992 m). Otvorí sa nám pekný výhľad na Havraniu skalu.

Ďalej pôjdeme stále modrou značkou po úzkej asfaltovej ceste vedúcej cez les k rázcestiu Suchá Belá‑ záver (959 m). Prejdeme na žltú značku a pohodlne klesneme ešte vždy lesnou Glackou cestou k rázcestiu Pod Vtáčím hrbom (915 m). Pokračujeme doľava červenou značkou. Zostup vedie okolo smerovníka Nad Podleskom k autokempingu Podlesok, kde sa po náročnej túre môžeme občerstviť.

turistika na SlovenskuPrečítajte si tiež
Turistika na Slovensku. 20 dôležitých pravidiel.

Malý Sokol
Turisticky neprístupná tiesňava s rovnomenným potokom. Od Veľkého Sokola ju oddeľuje chrbát Kalvárie. Tiesňava pôvodne mala vodopády a kaskády, ktoré v tridsiatych rokoch 20. storočia pre výstavbu cesty na zvážanie dreva bezohľadne zničili. Ako prví prešli tiesňavou M. Roth, M. Karolíny a B. Hajtsch 15. augusta 1899.

 

Zdroj a foto: v spolupráci s vydavateľstvom Dajama,
sprievodca Slovenský raj

mapa veľký Sokol tiesňava


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.