Kancelária sa v porovnaní s uhoľnou baňou či staveniskom môže zdať ako bezpečné útočisko. A do veľkej miery to tak je – určite tam hrozí menej úrazov, rizík…ale nie vždy to tak je. Zlá kvalita vzduchu môže spôsobiť nepekné, zdravie poškodzujúce symptómy. Ak vám spôsobuje pracovisko nevoľnosť (a teraz nemyslíme na kolegov, či otravného šéfa 😊), môžu to spôsobovať toxíny. Odpoveď je pomerne jednoduchá – zadovážte si tie správne kvety.
Spôsobuje vám pracovisko nevoľnosť?
Ak sa hovorí o vhodných podmienkach na pracovisku, najčastejšie je to v súvislosti s letnými horúčavami. Vtedy naozaj môže dôjsť k prehriatiu organizmu, čo v ojedinelých prípadoch vedie až k smrti. Preto treba dodržiavať isté zásady, ktoré pekne rozpracováva Národný inšpektorát práce.
No faktom je, že v nedostatočne vetraných kanceláriách hrozí riziko vzniku syndrómu chorej budovy (po anglicky Sick building syndrome, SBS). Ľudia vtedy trpia syndrómami, ktoré sa počas pracovného dňa zhoršujú. Patria k nim vyrážky, bolesti hlavy, kýchanie, kašeľ a únava.
Množstvo chemikálií, známych ako prchavé organické zlúčeniny, ktoré sa uvoľňujú z nábytku, kobercov, strojov a čistiacich roztokov, sa môže vyšplhať až na toxickú úroveň. K tejto škodlivej zmesi sa pridáva prach, pleseň a baktérie.
A celkovo zlá kvalita vzduchu, zlé rozmiestnenie miestností či nevhodné umiestnenie predmetov, ktoré pôsobia na človeka a spôsobujú mu fyzické ťažkosti.
Syndróm chorej budovy a vhodné rastliny
„Austrálski vedci testovali schopnosti rôznych rastlín odstrániť chemikálie zo vzduchu v kancelárii. Zistili, že tri alebo viac veľkých kvetov na osobu v kancelárii dokáže skutočne zlepšiť kvalitu vzduchu, a to odstránením polovice všetkých prchavých organických zlúčenín, ako aj zbavením vzduchu takmer všetkého oxidu uhoľnatého,“ tvrdí lekár, spisovateľ a popularizátor zdravovedy Stuart Farrimond v knihe Veda života. Uvádza napríklad najlepšie čistiace rastliny ako:
- Palma Kentia (Howea forsteriana)
- Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
- Lopatkovec (Spathiphyllum)
- Šeflera stromovitá (Schefflera)
Ktoré škodlivé látky dýchame?
Je známe, že napríklad toxický toluén sa nachádza v riedidle. Xylén sa používa v čistiacich prostriedkoch, lakoch a odstraňovačoch farby. Škodlivý benzén sa nachádza v plastoch, čistiacich roztokoch a umelých vláknach. A tiež toxický n-hexán nájdete v textíliách.
Spomeňme formaldehyd, ktorý je v drevotrieske, lepidlách na koberce, v záclonách ap. Amoniak, čpavok, či trichlóretylén… je ich mnoho a všetky sa postupne a vytrvalo vyparujú. Dostanú sa do ovzdušia a pôsobia na nás.
Prečítajte si tiež
Ktoré rastliny sa hodia do ktorej miestnosti?
Prirodzenou čističkou vzduchu môžu byť práve vhodné rastliny a kvety, ktoré okrem absorpcie toxických látok vysávajú prostredníctvom listov aj oxid uhličitý.
Rastliny a pôdne mikróby absorbujú mnohé potenciálne škodlivé zložky.
Napríklad na spomínaný formaldehyd je dobrá chryzantéma alebo kvitnúca gerbera. Skvele pohlcujú aj benzén, navyše gerbera prečisťuje trichlóretylénové výpary.
Na formaldehyd sú najlepšie rôzne druhy fikusov a ak máte veľkú plochu, môžete skúsiť ďatlovú palmu (Phoenix roebelenii).
Vhodný je tiež filodendrón a dracéna.
A skutočnou hitovkou na odbúravanie formaldehydu a tiež xylénu, ktorý býva v odmasťovacích prípravkoch a tkaninách je izbové papradie.
Foto: Freepik.com