Nevoľnosť v aute? Vracanie? Takto tomu predídete

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám  býva pri dlhých cestách v aute zle? Napína vás? Niekto pritom môže celú cestu čítať knihu, bez problémov pozerať raz dopredu, potom sa zahĺbi do knižky, a nič sa nedeje. Z cestovanie býva ľuďom zle už tisícky rokov, ale kinetóze – ako sa to odborne nazýva – sa dá zabrániť. Nevoľnosť v aute možno potlačiť, odstrániť, alebo k nej ani nemusí dôjsť. Stačí dodržiavať pár pravidiel, alebo vedieť, čo v danej chvíli zaberá. Poradíme.

Rodinné výlety, školské zájazdy, či bežné cestovanie.
Niekomu je okamžite zle, nutká ho na vracanie. Iný má závrate a pociťuje celkovú slabosť. Kinetóza postihuje mnohých, ale pohotovostné vrecúško nemusí byť jedinou záchranou.

 

Ako zvládať nevoľnosť v aute?

Odborníci radia – musíte upokojiť mozog, ktorý rozrušil nesúlad medzi vnímaným a skutočným pohybom. To sa ľahko povie, však?
Pravdou je, že základom je naozaj duševná pohoda. Kinetózu dokážu vyvolať už len obavy z toho, že mi bude zle v aute, určite budem vracať, nebudem sa môcť s vodičom alebo spolucestujúcimi rozprávať…

Ak vám býva zle, vyberte si najstabilnejšie miesto – v aute je to vedľa šoféra, v lietadle nad krídlom, na lodi v hornej časti paluby alebo aspoň v kajute s priehľadným okienkom na úrovni mora. Čo najmenej striedajte polohy tela, uvoľnite sa a telo si na ťažko predvídateľný pohyb postupne privykne. Kinetózu mnohí dokážu potlačiť až sa jej zbaviť už len týmito základnými pravidlami. A vďaka nazbieraným skúsenostiam a prežitým situáciám vekom postupne vymizne.
Dobré je tiež zafixovať pohľad na horizont krajiny v smere cesty. Prípadne keď idete do ostrej zákruty, nakloňte hlavu v smere zákruty. Pomáha aj ľahnutie si alebo spánok.

 

Toto nerobte

Dopravný inštitút Michiganskej univerzity urobil výskum, pri ktorom testoval vhodné a nevhodné činnosti pri cestovaní ľudí s kinetózou. Takže počas jazdy určite nečítajte, nepíšte smsky, nepozerajte filmy, ani nehrajte hry. Všetko to zhoršuje pohľad smerujúci dolu, k nohám.
Tiež nefajčite, nepite alkohol, nejedzte nič ťažké ani mastné, pretože to len zhoršuje pocity a navodzuje rýchlejší pocit nevoľnosti. Vyhýbajte sa aj slaným a mliečnym jedlám. Radšej si nastavte ventiláciu smerom na seba, najlepšie priamo na tvár.

Dobrou taktikou je podľa vedcov žutie žuvačky, alebo chrumkanie malých pochutín ako sušené ovocie, semienka ap. Nevoľnosť v aute údajne pomáha prekonať aj zázvor, čo síce odborníci nepotvrdili, ale vyskúšať to môžete. Placebo efekt môže zabrať kedykoľvek 🙂

Ak už sa neviete kinetózy zbaviť inak, zaberú aj lieky. Nevoľnosť v aute potláčajú najmä lieky obsahujúce skopolamín, ale tiež antihistaminiká prvej generácie, ktoré majú sedatívny účinok. Lieky však neberte bez toho, aby ste sa neporadili so svojím lekárom. Najmä ak už beriete iné lieky.

nevoľnosť v aute kinetóza

Kinetóza. Koho postihuje?

V skratke jednoduché vysvetlenie – mozog získava informácie o pohybe prostredníctvom troch dráh. Signály mu odosiela vnútorné ucho, zrak a proprioceptory, čiže telieska, ktoré zaznamenávajú napätie svalov a ohyb kĺbov.
Bežne sú všetky tri dráhy v súlade. Problém nastáva v prípade, že zrak a proprioceptory tvrdia, že telo je v pokoji, ale centrum rovnováhy hlási, že sa hýbe a nakláňa. Čiže cesta autom, lietadlom, loďou, ale aj jazda na horskej dráhe, či situácie vo svete virtuálnej reality.

Nevoľnosť v aute a iných dopravných prostriedkoch postihuje len určité skupiny ľudí. Citlivejšie sú deti od dvoch do dvanástich rokov, a tiež ženy (oproti mužom – tých postihuje kinetóza v cca 9 percentách, ženy až takmer 40%). Zaujímavé je tiež to, že kinetózou trpia viac ľudia pochádzajúci z Ázie.
Kinetóza sa tiež môže dostaviť v stavoch po nedostatku spánku alebo u ľudí, ktorí častejšie trpia migrénami.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.