20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci to vieme, čítali sme o tom, videli v telke, počuli od nejakého odborníka…a predsa na to nemyslíme. V kozmetických prípravkoch je množstvo toxínov a škodlivých látok, ktoré sú však v malom množstve a okamžite nám neublížia. No postupne sa ukladajú v našom tele, ktoré sa ozve o niekoľko rokov a povie stop. Potom však už býva neskoro.
Nie, nechceme strašiť, hoci existuje množstvo nenápadných toxínov, ktorým sa však musíte vyhýbať.
Dnes už vieme, že na zoznam chorôb a porúch, ku ktorým prispieva kozmetický priemysel, musíme pripísať rakovinu, neplodnosť, dermatitídu, hormonálnu nerovnováhu či alergie.

Ak by ste si dali tú námahu a trošku popátrali, zistili by ste šokujúce fakty.
Napríklad že veľké kozmetické firmy sa pasujú za lídrov v boji proti rakovine prsníka – každý rok usporadúvajú benefičné akcie a kampane s ružovou stuhou (symbol povedomia o rakovine prsníka). V skutočnosti však vyrábajú a predávajú produkty, ktorých zložky toto ochorenie vyvolávajú, alebo sú z toho podozrivé.

„Priemerná žena denne používa tucet kozmetických výrobkov. Ráno pred odchodom z domu rozličnými spôsobmi na seba nanesie 126 rôznych chemikálií, z ktorých mnohé sú toxické,“ popisuje Gillian Deaconová v knihe V tvojom rúži je olovo. Toxínom v kozmetike sa venovala dlhé roky a odhalila mnohé prekvapujúce skutočnosti. Spomínané číslo uviedla Kanadská environmentálna obrana (Environmental Defence Canada). „A také informácie sa neprijímajú ľahko. Sú šokujúce, desivé – a pravdivé.“

 

20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa vyhnite

Uvádzame tu toxíny, ich rôzne názvy a kde sa môžu nachádzať. Vieme, že to je otravné, že na to nemáte čas, ani chuť – ale čítajte si etikety. Zloženie prípravku vám veľa napovie. Napokon, asi nemeníte kozmetické výrobky každý deň. Máte svoje obľúbené, tak aspoň pri nich si všimnite, z čoho sa skladajú. Vytlačte si tento zoznam ako pomôcku a urobte niečo pre svoje zdravie. Ku každému toxínu uvádzame, čo spôsobuje alebo môže spôsobovať (ak to ešte nie je dostatočne otestované a potvrdené).

 

1. Aróma (parfum)

„Skryté chemikálie“ s rozličnými negatívnymi účinkami na zdravie: alergie, toxické pôsobenie na imunitný systém, bolesti hlavy, závraty, podozrenie na karcinogénnosť.

 

2. Hydrochinón

Pridáva sa do krémov na zosvetlenie pleti, zvyšuje citlivosť kože na žiarenie UV-A/UV-B, pôsobí toxicky na orgány, imunitný systém, nervovú sústavu a vyvíjajúci sa organizmus.

 

3. Olovo (octan olovnatý)

Často sa neuvádza na zozname prísad, kontaminuje však mnohé rúže a niektoré farby na vlasy. Je to neurotoxín, karcinogén a endokrinný disruptor (narúša hladinu hormónov).

 

4. Ortuť

(timerosal, oxid ortuťnatý, fenyloctan ortuťnatý, fenylbenzoát ortuťnatý, merkurochróm)
Ťažký kov nachádzajúci sa v niektorých maskarách, očných kvapkách a vakcínach. Spôsobuje alergické reakcie, poškodzuje nervovú sústavu a negatívne ovplyvňuje vyvíjajúci sa mozog.

 

5. Minerálny olej

(petrolát, petrolátum)
Lacný vedľajší produkt spracúvania ropy. Pridáva sa do mnohých výrobkov, ako sú hydratačné prípravky, detské oleje, podklady, rúže, lesky na pery či vlasové produkty. Zabraňuje vylučovaniu toxínov.

 

6. Oxybenzón

(benzofenón-3, benzoyl-5,5-metoxyfenol, 2-hydroxy-4-metoxybenzofenón, metanón, solakvin)
Účinná látka v chemických opaľovacích krémoch. Vyvoláva alergie, narúša hladinu hormónov, poškodzuje bunky a zapríčiňuje nízku pôrodnú hmotnosť.

 

7. Kamennouhoľný decht

(najmä FD+C Red No. 6, D+C Green No. 4)
Súčasť prípravkov na ošetrenie suchej kože alebo farieb na vlasy. Karcinogén zakázaný v Európskej únii.

20 nebezpečných toxínov v kozmetike

8. DEA/TEA/MEA

(dietanolamín, trietanolamín, monoetanolamín, kokamid DEA)
Emulgátory a penivé látky nachádzajúce sa v rozličných výrobkoch, ako sú šampóny, mejkapy či prostriedky na umývanie tváre a tela. Ľahko sa vstrebávajú do kože a existuje podozrenie, že vyvolávajú rakovinu.

 

9. Etoxylované surfaktanty

(a 1,4-dioxán)
V chemickom názve hľadajte príponu -et; a PEG, ako je polyoxyetylén, laurylsulfát sodný. Časté kontaminanty v kozmetických výrobkoch a pravdepodobné karcinogény.

 

10. Formaldehyd

(formalín, metanal, metylaldehyd, oxometán, oxymetylén, DMDM hydantoín, diazolidinylmočovina, imidazolidinylmočovina)
Je toxický pre imunitný systém, dráždi kožu a pravdepodobne spôsobuje rakovinu. Používa sa ako konzervačná látka, najmä v produktoch na nechty, farbách na vlasy a lepidlách na umelé riasy.

 

11. Parabény

(metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén, kyselina 4-hydroxybenzoová, propylester, propyl-4-hydrobenzoát, kyselina benzoová a 4-hydroxybutylester)
Nachádzajú sa v rozličných kozmetických výrobkoch. Narúšajú hladinu hormónov, súvisia s rakovinou prsníka. Pôsobia toxicky na nervovú sústavu a imunitný systém, dráždia kožu.

 

12. Parafenyléndiamín

(PPD, p-diaminobenzén, p-fenyléndiamín, p-aminoanilín, 1,4-benzéndiamín)
Nachádza sa vo farbách na vlasy a ďalších vlasových produktoch. Pôsobí toxicky na orgány a imunitný systém, súvisí s dermatitídou, u laboratórnych živočíchov spôsobuje rakovinu.

 

13. Ftaláty

Zriedka sa uvádzajú na zozname zložiek, skrývajú sa však v arómach. Narúšajú hladinu hormónov, poškodzujú pečeň, obličky a pľúca.

 

14. Placentárny výťažok

(placenta, placentárne bielkoviny, hydrolyzované placentárne bielkoviny)
Pridáva sa do výrobkov na starostlivosť o pleť a vlasy, narúša hladinu hormónov.

20 nebezpečných toxínov a prírodná kozmetikaPrečítajte si tiež
Prírodná kozmetika kedysi. Ako sa skrášľovali v minulosti?

 

15. Polyetylénglykol

(PEG, propylénglykol [PG], polypropylénglykol [PPG] Súčasť krémových výrobkov, lubrikantov a kozmetických produktov. Môže byť kontaminovaný 1,4-dioxánom a etylénglykolom, teda známymi karcinogénmi.

 

16. Silikónové emolienciá

(cyklometikón, dimetikón a dimetykónkopolyol)
Pridávajú sa do výrobkov, aby dodali vlasom či koži hebkosť. Vyvolávajú obavy z environmentálneho aj zdravotného hľadiska. Podľa výsledkov laboratórnych testov súvisia s rakovinou. Pravdepodobne sa hromadia v pečeni a lymfatických uzlinách.

 

17. Laurylsulfát sodný

(laurylétersulfát sodný, SLS, SLES, dodecylsulfát sodný, PEG-laurylétersulfát sodný, monododecylester, PEG-(l-4)-laurylétersulfát)
Dodáva výrobkom penivosť. Je známe, že dráždi kožu a ľahko sa vstrebáva.

 

18. Mastenec (talk)

Pohlcuje vlhkosť vo výrobkoch, ako sú detské zásypy, červeň na líca, mejkapy či dezodoranty. Súvisí s rakovinou vaječníka a pravdepodobne pôsobí toxicky na dýchaciu sústavu.

 

19. Toluén

(toluén-2,5-diamín, toluén-2,5-diamínsulfát, metylbenzén, toluol, benzén, butylovaný hydroxytoluén)
Pravdepodobne narúša hladinu hormónov. Je známe, že pôsobí toxicky na imunitný systém. Ak sa neuvádza ako zložka výrobku, môže tvoriť súčasť arómy.

 

20. Triklosan

Nachádza sa v dezinfekčných mydlách s antibakteriálnymi prísadami, prostriedkoch na čistenie tváre či dezodorantoch. Pravdepodobne vyvoláva rakovinu a narúša hladinu hormónov.

Toto je 20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým by ste sa mali vyhýbať pri používaní kozmetických výrobkov. Spracované podľa knihy Gillian Deaconovej V tvojom rúži je olovo. Je to výborná príručka pre všetkých, čo majú záujem starostlivo vyberať produkty, ktoré prenikajú do tela, zostávajú na jeho povrchu alebo pôsobia v jeho okolí.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.