Ružičkový kel. Kučeravý kel. Liečivé účinky a recept na kelové chipsy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ružičkový kel nám poskytuje maximálny možný obsah živín. A pritom ho toľko ľudí nemá rado. A najmä deti. Skúste sa však prekonať. Kel totiž obsahuje desaťnásobne viac živín napríklad v porovnaní s bielou kapustou. Ešte efektívnejšie podporuje kĺby, pomáha znižovať zlý cholesterol, zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu, čistí pečeň a ostatné husté, špongiovité orgány ako napríklad slezinu. Takisto čistí krv.

Odborníci tvrdia, že ideálne je robiť si šalát, v ktorom je kel a tekvicové semienka. „Kel a tekvicové semienka sú bohaté na zinok. Keď ich však jete spolu, zinok z oboch potravín sa spojí a je lepšie biologicky dostupný, čiže telo ho ľahšie prijme a využije. Skúste si tiež pripraviť paštétu z tekvicových semienok, natrite ju na kelový list, navrch položte svoju obľúbenú potravinu a zrolujte do závitku,“ radí Anthony William, ktorému v slovenčine vyšlo niekoľko kníh, vrátane Sily liečivých potravín.

Príprava kelu – ružičkového alebo kučeravého – na pare alebo pridanie do polievky z neho vytiahne liečivé vlastnosti, takže keď ho zjeme, živiny putujú naším telom a pôsobia ako antibiotiká. Keby ste do kuracieho vývaru pridali kel, skutočne by pôsobil ako antibiotikum).
Nižšie vám povieme viac o ich liečivých účinkoch a na záver pridáme recept na kelové chipsy.

 

Ružičkový kel

ružičkový kel detailRužičkový kel je bohatý na vitamín C, podporuje imunitný systém, obsahuje aj vitamíny A, B1, B2 a vitamín E. Nájdeme v ňom aj minerálne látky, ako draslík či síru. Pri príprave na pare pomáha znižovať zlý cholesterol. Tiež sa vďaka kelu detoxikujeme, pomáha schudnúť a je prevenciou proti rakovine hrubého čreva.

Kel je jedna z najvýživnejších potravín a účinne tiež pomáha v boji proti infekciám. Japonskí vedci urobili pokus, pri ktorom v Petriho miske dali na ľudské biele krvinky veľmi malé množstvo kelu, iba jednu milióntinu gramu kelovej bielkoviny. Aj toto minimálne množstvo vyprovokovalo v bunkách až päťnásobné zvýšenie produkcie protilátok.

Pokus robili so surovým kelom, no má takýto účinok aj varený kel? Ukázalo sa, že aj keď túto zeleninu varili pol hodiny, produkciu protilátok to neovplyvnilo. V skutočnosti mal varený kel ešte lepšie účinky.
Pozoruhodná vlastnosť kelu sa preukázala iba pri laboratórnom pokuse. Dodnes nebolo robené žiadne klinické skúšanie, čiže testovanie na ľuďoch.

 

Kučeravý kel

kučeravý kelKel kučeravý patrí k druhu kapusty obyčajnej, je to dvojročná rastlina, listy netvoria hlávku a ich okraj je silnejšie kučeravý. Vlnitý a často zúbkovaný. Listy majú rôzne odtiene zelenej, sú aj fialové, modré, striebristé, žlté a červené.
Jeho konzumácia je podľa lekárov ideálna pri zápaloch, keď je spojivové tkanivo napadnuté vírusom. Ak je precitlivené alebo zoslabnuté. Jeho protizápalové zložky pomáhajú v boji proti vírusom a jeho biologicky dostupné fytochemikálie podporujú stimuláciu rastu buniek a produkciu nového, zdravého spojivového tkaniva.

 

Ako nám bude kel chutiť?

Priznajme si to – kel má takú vláknitú chuť, skoro ako tráva 🙂 Je tiež horkastý. Niektoré odrody sú našťastie chutnejšie ako ostatné. V dobrých supermarketoch, pri troche šťastia nájdete na regáloch so zeleninou tri druhy: zelený, čierny a červený. Z nutričného hľadiska sú rozdiely medzi nimi zanedbateľné. Ide skôr o to, koľko ste z každého druhu ochotní zjesť.

Začnite tým, že dôkladne opláchnete listy pod tečúcou vodou. Potom listy otrhajte zo stonky a natrhajte ich na kúsky, veľkosti jedného sústa. Listy po odtrhnutí prípadne zrolujte a nakrájajte na tenké pásiky. Ak si prípravu chcete ešte viac uľahčiť, použite akýkoľvek mrazený druh, ktorý v supermarkete zoženiete. Mrazená listová zelenina je lacnejšia, dlhšie vydrží a dostať ju umytú a nakrájanú.

„Existuje spôsob, ktorý by sme mohli nazvať zlepšovanie chutí, pri ktorom môžete zameniť jednu menej príjemnú chuť (napríklad kyslú, alebo horkú) za príjemnejšiu (povedzme sladkú),“ popisuje v knihe Ako nezomrieť Michael Greger. „Napríklad výskumníci experimentovali s pridaním cukru do kyslej grapefruitovej šťavy pričom osladená šťava ľuďom chutila lepšie. Nečudo. Ale o niekoľko dní účastníkom štúdie začala chutiť nesladená šťava oveľa viac, ako im chutila na začiatku experimentu. Táto zámena chutí vydržala ešte niekoľko týždňov potom, ako cukor zo šťavy odobrali.“

ovocie a zeleninaPrečítajte si tiež
22 tipov, ako vám ovocie a zelenina vydržia dlhšie.

 

RECEPT na kelové čipsy

Ak máte sušičku, môžete ju použiť, ale netreba ju. Ich príprava je veľmi jednoduchá: potrebujete iba jednu ingredienciu: kel.
Zo stopky otrhajte listy a potrhajte ich na malé kúsky. Dbajte na to, aby boli skutočne suché, lebo inak sa len sparia a nebudú chrumkavé. Poukladajte jednu vrstvu natrhaných listov na plech vyložený papierom na pečenie, alebo silikónovou podložkou, aby sa neprilepili, a potom ich pečte pri nízkej teplote (okolo 120°C). Nezabudnite často kontrolovať, aby sa nepripálili/neprihoreli.
Asi za dvadsať minút sa premenia na veľmi zdravú ľahkú, chrumkavú pochúťku. Okoreniť ich môžete pred pečením, alebo až potom.

Pozrite si, ako robí kelové chipsy írsky foodbloger Donal Skehan,
ktorý píše, fotografuje jedlo a vystupuje v televízii:

Foto: Wikimedia – Rasbak, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.