Takmer každý z nás sa ocitol v ťažkej situácii. Pre niekoho je záťažou rozhodnutie, čo ráno na seba, pre niekoho to môže byť ťažký deň v práci, pre iného zas neposlušné dieťa. Často je však pre mnohých ľudí zaťažujúcim stavom zdravie.
Ak slúži, je všetko v poriadku, no dennodenne sa stretávame s prípadmi, keď človek doslova bojuje na hrane života a smrti. Niekedy nás však ochorenie prekvapí tak náhle, že nevieme, čo máme robiť. Pred samotným ochorením nás môžu varovať symptómy, ktoré nám napovedia, či je potrebná návšteva lekára.
Krv v moči ako symptóm
Krvácanie samo osebe nesignalizuje nič pozitívne. Ak sa objavuje pri močení, mali by ste zbystriť pozornosť. Krvácanie z močových ciest môže znamenať zápal, infekciu, prechladenie, no tento symptóm môže signalizovať aj prítomný karcinóm či iné vážne ochorenie. Je preto dôležité vedieť, ako postupovať, keď objavíte krv v moči.
Návšteva lekára už po prvom výskyte krvi v moči
Krv na nohavičkách u žien väčšinou signalizuje začínajúcu menštruáciu. Ak sa však krv objaví bezprostredne po močení, niečo nie je v poriadku. Už po prvom zistení výskytu krvi v moči je potrebná návšteva lekára. Ten na základe príslušných vyšetrení diagnostikuje symptóm, prípadné ochorenie a nastaví liečbu, ktorá v lepšom prípade pozostáva z antibiotík či iných liekov.
Ženy „v oslabení“
Krvácanie z močových ciest, odborne hematúria, sa môže vyskytnúť tak u mužov, ako aj u žien. U žien je krvácanie spojené najmä so zápalom močových ciest alebo prípadnou infekciou. Ženy totiž majú močovú trubicu kratšiu, a teda sa infekcia z vonkajšieho prostredia skôr dostane do močového mechúra.
Krvácanie sprevádzané bolesťou
Ak ide o zápal alebo infekciu močových ciest, krvácanie je sprevádzané aj bolesťami či dokonca vysokými teplotami. Ženy sú v tomto prípade v značnej presile, no ani to neznamená, že takýto zápal sa u mužov vyskytnúť nemôže. Najčastejším riešením alebo prípadnou liečbou sú antibiotiká, ktoré vám lekár nasadí. Jeho návštevu určite neodkladajte.
Ako s tým súvisí inkontinencia
Prechladenie močových ciest v dôsledku nedôsledného obliekania môže byť dôvodom zápalu, nie je to však smerodajné. Keď je v močových cestách prítomný zápal alebo infekcia, prejavovať sa to môže aj častejším a urgentným močením. Urgentná inkontinencia u žien môže byť spojená aj s krvácaním, a preto netreba podceňovať akékoľvek častejšie nutkania na močenie.
Na trhu existuje množstvo produktov nápomocných pri inkontinencii, ktoré vám uľahčia život. Návšteva lekára v prípade krvácania pri močení vám pomôže pri samotnej liečbe.
Vo vážnejšom prípade
Krvácanie môže viesť až k diagnostike karcinómu močového mechúra. S krvácaním býva spájané časté a urgentné močenie, no neraz žiadne bolesti nie sú prítomné. Výsledkom vyšetrenia môže byť zistenie alebo potvrdenie výskytu karcinómu. Následne sa vykoná resekcia nádoru, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii. Ak ide o svalovinu neinfiltrujúci nádor, môže resekcia znamenať vyliečenie. V prípade, že ide o svalovinu infiltrujúci nádor, sú potrebné ďalšie vyšetrenia, keďže je vysoká pravdepodobnosť vytvárania metastáz.
Nezaťažujúce vyšetrenie
Týmto zákrokom predchádza vyšetrenie. Pacient sa nemusí obávať, prebieha bez nejakého väčšieho zaťaženia. Ultrasonografické vyšetrenie obličiek a cystoskopiu, ktorá prebieha v lokálnej anestézii, podstupuje pacient, ak to lekár vyhodnotí ako potrebné.
Fajčenie ako najrizikovejší faktor
Karcinóm sa môže vyskytnúť kedykoľvek a u kohokoľvek, no existujú rizikové faktory, ktoré jeho vznik môžu ovplyvniť. Azda najrizikovejším je fajčenie. U fajčiarov je výskyt karcinómu močového mechúra 2 až 5-krát častejší. V moči fajčiara sa totiž nachádza alfa-naftylamín a beta-naftylamín. Aj keď prestanete s fajčením, neznamená to, že sa vám karcinóm vyhne okamžite. Až 4 roky po „seknutí“ s fajčením sa zníži riziko výskytu karcinómu.
Karcinóm diagnostikovaný vo vyššom veku
Ďalším rizikovým faktorom je vyšší vek. Karcinóm močového mechúra bol zistený v 75 % u ľudí nad 65 rokov. Súvisí to s ochabovaním svalstva panvového dna a s tým spojenou inkontinenciou.
Najmä u mužov vo vyššom veku dochádza k zužovaniu močovej trubice, a preto sa aj oni stávajú náchylnejšími na zápaly, infekcie, či dokonca výskyt karcinómu močového mechúra.
Prečítajte si tiež
25 vyšetrení a úkonov, ktoré máte zadarmo.
Nebezpečné chemické látky
Medzi rizikové faktory môžeme priradiť aj prostredie, v ktorom sa často pohybujete, môže ísť napríklad o pracovné prostredie. Prostredie gumárenských alebo chemických tovární totiž obsahuje chemické látky, ktoré môžu podporiť výskyt karcinómu. Čo je však pozitívne, väčšina z takýchto chemických látok sa dnes už nevyužíva.
Krv v moči môže znamenať zápal, infekciu či spomínaný karcinóm. V niektorých prípadoch môže ísť len o tmavšie zafarbený moč, alebo moč zafarbený v dôsledku konzumácie niektorých potravín a nápojov. Krv v moči sa môže objaviť aj po užívaní niektorých liekov. Krvácanie z močových ciest však netreba nikdy podceňovať a samozrejme netreba odkladať návštevu lekára.
— PR článok —