Čo môže signalizovať krv v moči? A čo treba robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takmer každý z nás sa ocitol v ťažkej situácii. Pre niekoho je záťažou rozhodnutie, čo ráno na seba, pre niekoho to môže byť ťažký deň v práci, pre iného zas neposlušné dieťa. Často je však pre mnohých ľudí zaťažujúcim stavom zdravie.
Ak slúži, je všetko v poriadku, no dennodenne sa stretávame s prípadmi, keď človek doslova bojuje na hrane života a smrti. Niekedy nás však ochorenie prekvapí tak náhle, že nevieme, čo máme robiť. Pred samotným ochorením nás môžu varovať symptómy, ktoré nám napovedia, či je potrebná návšteva lekára.

Krv v moči ako symptóm

Krvácanie samo osebe nesignalizuje nič pozitívne. Ak sa objavuje pri močení, mali by ste zbystriť pozornosť. Krvácanie z močových ciest môže znamenať zápal, infekciu, prechladenie, no tento symptóm môže signalizovať aj prítomný karcinóm či iné vážne ochorenie. Je preto dôležité vedieť, ako postupovať, keď objavíte krv v moči.

Návšteva lekára už po prvom výskyte krvi v moči

Krv na nohavičkách u žien väčšinou signalizuje začínajúcu menštruáciu. Ak sa však krv objaví bezprostredne po močení, niečo nie je v poriadku. Už po prvom zistení výskytu krvi v moči je potrebná návšteva lekára. Ten na základe príslušných vyšetrení diagnostikuje symptóm, prípadné ochorenie a nastaví liečbu, ktorá v lepšom prípade pozostáva z antibiotík či iných liekov.

Ženy „v oslabení“

Krvácanie z močových ciest, odborne hematúria, sa môže vyskytnúť tak u mužov, ako aj u žien. U žien je krvácanie spojené najmä so zápalom močových ciest alebo prípadnou infekciou. Ženy totiž majú močovú trubicu kratšiu, a teda sa infekcia z vonkajšieho prostredia skôr dostane do močového mechúra.

Krvácanie sprevádzané bolesťou

Ak ide o zápal alebo infekciu močových ciest, krvácanie je sprevádzané aj bolesťami či dokonca vysokými teplotami. Ženy sú v tomto prípade v značnej presile, no ani to neznamená, že takýto zápal sa u mužov vyskytnúť nemôže. Najčastejším riešením alebo prípadnou liečbou sú antibiotiká, ktoré vám lekár nasadí. Jeho návštevu určite neodkladajte.

čo signalizuje krv v moči

 

Ako s tým súvisí inkontinencia

Prechladenie močových ciest v dôsledku nedôsledného obliekania môže byť dôvodom zápalu, nie je to však smerodajné. Keď je v močových cestách prítomný zápal alebo infekcia, prejavovať sa to môže aj častejším a urgentným močením. Urgentná inkontinencia u žien môže byť spojená aj s krvácaním, a preto netreba podceňovať akékoľvek častejšie nutkania na močenie.
Na trhu existuje množstvo produktov nápomocných pri inkontinencii, ktoré vám uľahčia život. Návšteva lekára v prípade krvácania pri močení vám pomôže pri samotnej liečbe.

Vo vážnejšom prípade

Krvácanie môže viesť až k diagnostike karcinómu močového mechúra. S krvácaním býva spájané časté a urgentné močenie, no neraz žiadne bolesti nie sú prítomné. Výsledkom vyšetrenia môže byť zistenie alebo potvrdenie výskytu karcinómu. Následne sa vykoná resekcia nádoru, ktorá sa vykonáva v celkovej anestézii. Ak ide o svalovinu neinfiltrujúci nádor, môže resekcia znamenať vyliečenie. V prípade, že ide o svalovinu infiltrujúci nádor, sú potrebné ďalšie vyšetrenia, keďže je vysoká pravdepodobnosť vytvárania metastáz.

čo signalizuje krv v moči

 

Nezaťažujúce vyšetrenie

Týmto zákrokom predchádza vyšetrenie. Pacient sa nemusí obávať, prebieha bez nejakého väčšieho zaťaženia. Ultrasonografické vyšetrenie obličiek a cystoskopiu, ktorá prebieha v lokálnej anestézii, podstupuje pacient, ak to lekár vyhodnotí ako potrebné.

Fajčenie ako najrizikovejší faktor

Karcinóm sa môže vyskytnúť kedykoľvek a u kohokoľvek, no existujú rizikové faktory, ktoré jeho vznik môžu ovplyvniť. Azda najrizikovejším je fajčenie. U fajčiarov je výskyt karcinómu močového mechúra 2 až 5-krát častejší. V moči fajčiara sa totiž nachádza alfa-naftylamín a beta-naftylamín. Aj keď prestanete s fajčením, neznamená to, že sa vám karcinóm vyhne okamžite. Až 4 roky po „seknutí“ s fajčením sa zníži riziko výskytu karcinómu.

Karcinóm diagnostikovaný vo vyššom veku

Ďalším rizikovým faktorom je vyšší vek. Karcinóm močového mechúra bol zistený v 75 % u ľudí nad 65 rokov. Súvisí to s ochabovaním svalstva panvového dna a s tým spojenou inkontinenciou.
Najmä u mužov vo vyššom veku dochádza k zužovaniu močovej trubice, a preto sa aj oni stávajú náchylnejšími na zápaly, infekcie, či dokonca výskyt karcinómu močového mechúra.

Prečítajte si tiež
25 vyšetrení a úkonov, ktoré máte zadarmo.

Nebezpečné chemické látky

Medzi rizikové faktory môžeme priradiť aj prostredie, v ktorom sa často pohybujete, môže ísť napríklad o pracovné prostredie. Prostredie gumárenských alebo chemických tovární totiž obsahuje chemické látky, ktoré môžu podporiť výskyt karcinómu. Čo je však pozitívne, väčšina z takýchto chemických látok sa dnes už nevyužíva.

Krv v moči môže znamenať zápal, infekciu či spomínaný karcinóm. V niektorých prípadoch môže ísť len o tmavšie zafarbený moč, alebo moč zafarbený v dôsledku konzumácie niektorých potravín a nápojov. Krv v moči sa môže objaviť aj po užívaní niektorých liekov. Krvácanie z močových ciest však netreba nikdy podceňovať a samozrejme netreba odkladať návštevu lekára.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.