E-cigarety. Ako nám škodí tento módny trend?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čoraz módnejšie e-cigarety si získavajú svojich fanúšikov aj na Slovensku a mnohí fajčiari prechádzajú na túto „neškodnú“ alternatívu. Podľa odborníkov však ide len o novú závislosť a e-cigarety sa stávajú opakom toho, čím mali byť: bola to menej riziková alternatíva ku klasickým cigaretám.
Dnes však po nich siahajú aj mladí nefajčiari, ktorí si myslia, že im takto nebudú cigarety škodiť. E-cigareta sa pre nich stáva imidžovou záležitosťou, či frajerinkou, za ktorú však môžu časom zaplatiť rovnako vysokú daň, ako klasickí fajčiari.
Aká je pravda? Čo na to hovoria odborníci?

V mnohých obchodných centrách nájdete na hlavných promenádach stánky s ponukou e-cigariet. Na internete je veľa eshopov s elektronickými cigaretami, ktoré vám ochotne poradia, ako si vybrať a prečo by ste po nich mali siahnuť.
Kvázi celebritky zasa zverejňujú statusy, na ktorých pofajčievajú e-cigarety a mladých to samozrejme ovplyvňuje.
A na sociálnych sieťach kolujú „presvedčivé fakty“, že e-cigarety sú bezpečnejšie, lebo boli vymyslené, aby sme prestali fajčiť tie klasické cigarety.

 

Kontroverzné e-cigarety

„Názory na e-cigarety sú zatiaľ naozaj kontroverzné,“ vysvetľuje pre LepšíDeň.sk MUDr. Alžbeta Béderová z Poradne zdravia. „Chýba dostatok výskumných štúdií ktoré by jednoznačne potvrdili pozitíva či negatíva v porovnaní s klasickou cigaretou. Ich užívanie je zatiaľ krátke na to, aby sa dali vedecky exaktne potvrdiť ich účinky a vplyv na zdravie z dlhodobého hľadiska.“

To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo ich používanie Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča.
Existuje napr. štúdia z Bostonskej univerzity ktorá poukázala na fakt, že výpary z e-cigariet  majú na bunky rovnaký negatívny efekt ako klasický tabakový dym. Na druhej strane sú štúdie ktoré prezentujú len pozitívny efekt…

e-cigareta

 

Nebezpečný módny trend

Používanie e-cigariet vo svete rastie. Jeden americký prieskum ukázal, že kým v roku 2017 malo skúsenosť s elektronickou cigaretou necelých 12%, nasledujúci rok to už bolo takmer 21%!
Po e-cigaretách pritom siahajú najmä mladí ľudia, pre ktorých sa stali módnym trendom a životným štýlom, ktorý „neškodí“. Potvrdil to aj komisár pre potraviny a liečivá Scott Gottlieb, podľa ktorého sa e-cigarety stali u tínedžerov, či mladých dospelých doslova epidémiou. Aj preto spomínaný úrad okamžite stanovil nové limity predaja e-cigariet. Obmedzil predaj tých príchutí, ktoré preferujú práve mladí…a ktoré obsahujú paradoxne aj viac nikotínu, ako iné príchute. Napríklad v kompletnom balení daného typu e-cigarety je toľko nikotínu ako v 30 až 40 klasických cigaretách.

Prečítajte si tiež
7 najväčších mýtov o fajčení.

 

Ako e-cigarety škodia?

Zdravotných vplyvov je niekoľko.
Napríklad klasickú cigaretu dofajčíte, zahodíte ohorok a ďalšiu si zvyčajne hneď nezapálite.
Pri e-cigaretách to neplatí, pretože nemajú limit. Škodlivé látky tak do seba ťaháte dlhšie.

Častý argument je, že e-cigarety neuvoľňujú decht, ktorý spôsobuje rakovinu. Podľa zistení portálu ScienceNews však mnohí mladí neuvažovali nad fajčením bežných cigariet, ale pridali sa k módnemu trendu e-cigariet… a tak namiesto nefajčenia fajčia. Síce „len“ e-cigarety, ale stále škodlivé.

Psychológovia navyše dodávajú, že ak mladí začnú fajčiť e-cigarety, stanú sa postupne závislými od nikotínu. Potom už je to k fajčeniu klasických cigariet naozaj kúsok.

Lekári došli k záveru, že aj e-cigarety zvyšujú krvný tlak, poškodzujú bunky v ústnej dutine, obsahujú spomínaný nikotín a rakovinotvorné chemikálie. Tiež v nich nájdeme arómy, ktoré môžu spôsobovať chronické zápaly pľúc.

mladá žena fajčí

 

Čo obsahujú e-cigarety?

Ich náplňou je kvapalná zmes propylénglykolu a glycerínu. Fajčiari e-cigariet budú jasať – ide o látky považované v potravinárstve za bezpečné a slúžia aj na tvorbu umelého dymu pri koncertoch.
Táto zmes je však zmiešaná s nikotínom a príchuťou. Kvapalina sa elektricky zahrieva a odparuje.
A tam nastupuje problém.

Vedci z amerického Lawrenceovho národného laboratória v Berkeley v časopise Environmental Science & Technology uviedli výsledky svojich testov. Analyzovali výpary z e-cigariet a odhalili v nich až 31 škodlivých chemických látok. Medzi nimi napríklad propylénoxid a glycidol, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou karcinogény.

Okrem toho však e-cigarety obsahujú v rôznych množstvách nasledujúce látky:
tabaková esencia, organické kyseliny, antioxidačná prísada, butylvalerát, isopentylhexonát, lauryllaurát, benzylbenzoát, methylacetát, ethylheptylát, hexylhexanát, geranylbutyrát, mentol, kyselina citrónová, voda, alkohol.

 

Ako prestať fajčiť?

stop fajčeniuAk teda fajčenie, tak skôr e-cigareta ako klasická. Ak e-cigarety verzus nič, rozhodnutie odborníkov je jasné. Neriskujte zdravie módnou záležitosťou.

Skoncovať s fajčením je však ´v hlave´, tvrdí odborníčka A.Béderová. „Fajčiar si musí nájsť veľmi silnú motiváciu, na ktorej mu výnimočne záleží a ktorá je silnejšia ako samotná túžba si zapáliť. Tá motivácia sa ani nemusí týkať jeho samotného, ale niektorého rodinného príslušníka, aby sa splnilo niečo vytúžené. Verte mi, mám to z vlastnej skúsenosti 🙂 

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.