Prirodzené spôsoby, ako eliminovať vznik vlhkosti v kúpeľni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý túto situáciu vo svojej kúpeľni veľmi dobre pozná – po sprchovaní či kúpaní sú vždy zahmlené zrkadlá a vysoká vlhkosť vzduchu, čo sa odráža v hmlistom závoji vodnej pary v atmosfére. Stáva sa to pri kondenzácii vody, ako aj vtedy, keď sú naše telá v pohybe a potíme sa. V kúpeľni je však kondenzácia oveľa väčšia a môže mať negatívne účinky.

Ak je to tak, je dôležité znížiť vlhkosť vzduchu v kúpeľni, aby ste účinne zabránili tvorbe plesní a predišli tak poškodeniu dýchacích ciest, celkového zdravia a kúpeľne.

Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť vlhkosť v tomto priestore. Ak má vaša kúpeľňa napríklad okno, vždy sa ho po kúpeli alebo sprche oplatí vyvetrať, aby mohla uniknúť prebytočná vlhkosť a dostal sa dnu čerstvý vzduch. Ale aj pre kúpeľňu bez okna existujú účinné spôsoby, ako znížiť vysokú vlhkosť.
V nasledujúcom článku nájdete na túto tému zopár jednoduchých inšpirácií.

 

Aká je optimálna vlhkosť v kúpeľni?

Optimálna vlhkosť v kúpeľni sa pohybuje medzi 50-70 % (v ostatných miestnostiach vo Vašej domácnosti na hodnote 40-60 %). Keď sa sprchujete alebo kúpete, do ovzdušia uniká viac vlhkosti, čo znamená, že vlhkosť vo vašej kúpeľni sa náhle zvýši zhruba na 80 %.

Problém je v tom, že pri tak vysokej vlhkosti v miestnosti vznikajú vlhké miesta, pretože teplejší a vlhkejší vzduch v miestnosti sa pri nízkych teplotách v miestnosti ochladzuje na chladnejších obkladoch a presakuje dolu vo forme vody. Ak tieto miesta nie sú dlhodobo vždy vysušené a ak vlhkosť v kúpeľni zostáva vysoká, vzniknú plesne.

Najmä na miestach, ako sú novostavby, hotely alebo staršie domy, je kúpeľňa často riešená bez okien, čo môže mať veľmi negatívny vplyv na klímu v miestnosti a vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Problém so zvýšenou vlhkosťou v kúpeľni po sprchovaní sa však dá rýchlo vyriešiť dostatočnou výmenou vzduchu. Ani kvalitná hydroizolácia nie je pre tento priestor zlé riešenie, pretože dlhodobé pôsobenie vody a vlhkosti môže mať na stavbu deštruktívny vplyv.

pleseň v kúpeľniPrečítajte si tiež
Pleseň v kúpeľni. 7 tipov, ako sa jej zbaviť nadobro.

 

Ako znížiť vysokú vlhkosť v kúpeľni bez okna?

Najmä vnútorné kúpeľne majú väčšinou len pasívne vetracie systémy, cez ktoré výmena vzduchu prebieha cez otvor do vetracej šachty. Tie však nestačia na zabezpečenie dostatočnej cirkulácie vzduchu. Na zníženie obsahu vlhkosti vnútorného vzduchu je potom potrebné použiť inú metódu.

Decentralizovaný ventilačný systém je efektívnou alternatívou pre kúpeľne bez okien. Decentralizovaný ventilačný systém odsáva vlhký vzduch a umožňuje prúdenie čerstvého vzduchu do miestnosti. Ak je dôvodom vysokej vlhkosti v kúpeľni práčka, zrejme bude potrebovať nové ohrievacie teleso.

Použiť môžete aj elektrické, chemické alebo doma vyrobené odvlhčovače, ventilátor či špeciálnu utierku. Občas treba kúpeľňu aj dôkladne vysušiť, v zime ideálne pomocou radiátora. Uistite sa, že izbová teplota vašej kúpeľne je nad 18 stupňov Celzia, inak sa voda rýchlejšie usadzuje v škárach a podporuje rast plesní, ktoré môžu dokonca napadnúť vašu stavbu.

Ak budete tieto kroky dodržiavať, nemala by vám vysoká vlhkosť v kúpeľni komplikovať život.

— PR článok —
Foto: matuska/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.