Moderný luster do domácnosti – zvážte tieto 3 atribúty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zakomponovanie lustra do vášho interiérového dizajnu vám dáva jedinečnú príležitosť na vytvorenie moderného a luxusného vzhľadu. Či už bývate v rodinnom dome alebo malom mestskom byte, poradíme vám, ako vybrať toto dekoratívne stropné svietidlo, ktoré zapadne do každej domácnosti.

 Predtým, ako sa rozhodnete uskutočniť nákup alebo zadať online objednávku, je potrebné sa zamerať na nasledujúce atribúty, ktoré výber dokonalého lustra uľahčia.

 

ikona žiarovka1. Umiestnenie lustra

Priestor, v ktorom bude toto stropné svietidlo visieť, je dôležitým faktorom pri výbere. Sústreďte sa najmä na funkciu a štýl zariadenia miestnosti.

 Luster do obývačky alebo spálne by mal byť centrálnym bodom. Jeho charakter je skôr dekoratívny, vytvára príjemné prostredie na relax a čas trávený s najbližšími. Do týchto miestností vyberajte prepracované krištáľové lustre a kaskádovité svietidlá.

Luster do kuchyne a jedálne by mal byť naopak viac funkčného rázu. Vynechajte okázalé, extravagantne zdobené modely a stavte na jednoduché LED lustre. Obľúbeným riešením sú čierne svietidlá kombinujúce kovové prvky a moderné plastové tienidlá.

rustikálny štýl tipyPrečítajte si tiež
Rustikálny štýl je čoraz obľúbenejší. Tipy a inšpirácie.

 

ikona žiarovka2. Určenie veľkosti lustra

Luster, ktorý sa rozhodnete kúpiť, musí byť v súlade s proporciami priestoru. Jeho veľkosť sa odvíja od šírky a výšky miestnosti. Ako zistiť ideálny priemer lustra?

Postačí vám jednoduchá matematika. Ak je výška stropu tri metre a šírka izby päť metrov, je potrebné tieto číselné údaje spočítať a k výsledku pridať nulu, čím dostaneme dokonalú veľkosť lustra (teda 3 + 5 = 8, pridáme nulu a získame luster s ideálnym priemerom 80 cm).

Pri umiestňovaní lustra nad jedálenský stôl dbajte, aby nebol väčší ako šírka stola – mal by byť užší cca o 30 cm. Pozor aj na výšku zavesenia. Pre izby s nízkymi stropmi sú vhodnejšie prisadené lustre. Praktické sú v tomto kontexte aj lampy s nastaviteľnou retiazkou, resp. lustre na lanku, ktorých výšku možno regulovať.

moderný luster

 

ikona žiarovka3. Dizajnové prevedenie lustra

Zvoľte adekvátny typ lustra, ktorý bude dopĺňať celkový štýl zariadenia vášho bytu, a to od nábytku až po dekorácie. Ak máte domácnosť v klasickom štýle, siahnite po tradičných modeloch z kryštálu či chrómu. Ozdobné sklenené prvky nájdete v rôznych tvaroch (kvapka, hranol atď.) aj farebných odtieňoch (číra, farba šampaˇ atď). Príjemnú súhru s masívnym nábytkom predstavujú mosadzné svietidlá s lesklou povrchovou úpravou. 

Lustre s mosadznými prvkami nájdu uplatnenie aj v moderných minimalistických domácnostiach, v tomto prípade však hľadajte matnú úpravu. Zamerať sa môžete na netradičné lustre rôznych tvarov, ktoré pôsobia ako umelecké diela alebo jednoduché industriálne svietidlá s holými žiarovkami. Populárne sú dnes aj plastové čierne alebo biele lustre, či lustre drevené.

— PR článok —
Zdroj foto: Svetla.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.