Pleseň v kúpeľni. 7 tipov, ako sa jej zbaviť nadobro

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pleseň miluje vlhké prostredie a to je v kúpeľni takmer denne. Peter rekonštruoval kúpeľňu i toaletu, použil najmodernejšie a kvalitné materiály…no už po pár mesiacoch si všimol, že sa v sprchovom kúte začína tvoriť jemná pleseň. Kúpeľňa je pritom odvetrávaná a pravidelne čistená. Ako na pleseň v kúpeľni? Máme pre vás 7 tipov a trikov, ako sa jej zbaviť, aj ako jej predchádzať.

 

Kde a prečo vzniká pleseň?

V kúpeľni to nie je žiadna veda – je tam teplo, vlhko, neraz bez okien a odvetrávania. Preto sa tvorí nielen v sprchovom kúte, na kachličkách za umývadlom, ale aj v tesnení v práčke, v špárach medzi dlaždicami ap. Aj keď to všetko pravidelne čistíte, neraz sa vám nepodarí zničiť tie najmenšie zárodky plesne. A tá ako vieme, je nielen nepríjemná na pohľad, ale aj nebezpečná pre naše zdravie.

Správna relatívna vlhkosť vzduchu v domácnosti by mala byť 40 až 60 %. Ale viete, aká je vlhkosť povedzme v kúpeľni, keď sa vám zrkadlo po sprchovaní zahmlí a vznikajú kvapky? Nuž, je to až 95% a to je ideálne prostredie pre plesne.
Tiež je dobré vedieť, že spóry plesní sa šíria vzduchom (zlé pre zdravie) – takže musíte odhaliť a vyriešiť všetky zdroje, nielen jeden. Pretože vyčistíte jeden a z druhého sa šíria ďalej.

 

10 tipov na pleseň v kúpeľni

Žiaľ, musíte použiť tie najtvrdšie zbrane, inak sa jej nezbavíte, už tobôž nie natrvalo. Tu je mix osvedčených tipov, chemických, aj tzv. babských. Asi všetci poznáme Savo proti plesni, čo je dobrý nápad, prípadne Ceresit Stop Plesni, ktorý nastriekate na napadnutý silikón a necháte pôsobiť asi 20 minút.
Možno u vás zafunguje niektorý z nasledujúcich.

pleseň v kúpeľni

ikona zdvihnutý palec1. Peroxid vodíka

Použite 3-percentný roztok peroxidu vodíka, ktorý nalejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na napadnuté miesta. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a potom vyčistite hubkou.
Peroxid vodíka je v tomto prípade doslova zázrak a vie účinne likvidovať mikroskopické čiastočky plesní. Zabraňuje ich šíreniu, ale tiež je dobrou prevenciou pred jej návratom.

 

ikona zdvihnutý palec2. Alkohol

Tiež veľmi účinný pri odstraňovaní plesne. Použite čistý lieh, ktorý zriedite s vodou v pomere 1:1. nalejete do fľaše s rozprašovačom a aplikujete na napadnuté miesto. Nechajte pár minút pôsobiť a potom odstráňte škrabkou alebo umyte hubkou.

 

ikona zdvihnutý palecpleseň v kúpeľni3. Ocot

Ďalší veľký bojovník s plesňou, hoci nevonia práve najlepšie 🙂 Nastriekajte ocot na dané miesta a potom dôkladne očistite. Ocot nepoužívajte na vápennú omietku, pretože tam stráca účinnosť. Môžete ho využívať aj preventívne – jeden raz týždenne na miesta, kde sa predtým pleseň objavovala. Nastriekate a očistíte.

 

ikona zdvihnutý palec4. Borax

Ide o prírodný čistiaci prostriedok, ktorý efektívne bojuje aj s plesňami. Nalejte jednu šálku boraxu do 3,5 litra vody, premiešajte a roztok naneste na povrch napadnutý plesňou. Následne vydrhnite kefkou a dočistite handričkou. Nechajte uschnúť.

 

ikona zdvihnutý palec5. Bielidlo

Kúpte si klasické bielidlo na textíliu. Alebo špeciálne bielidlo na čistenie plesní (dostanete v drogérii). Bielidlo môžete využiť na pleseň na špárovacej hmote (bude vyzerať ako nová), aj pri čistení okien alebo odtokov.

 

ikona zdvihnutý palec6. Sóda bikarbóna

Tá má nesmierne veľa užitočných využití v domácnosti, záhrade a odstraňuje tiež plesne z plastových alebo keramických povrchov. Zmiešajte polievkovú lyžicu sódy bikarbóny s vodou alebo citrónovou šťavou, aby vám vznikla biela pasta. Tú naneste špongiou na napadnuté miesta a nechajte pôsobiť. Potom umyte.

komplexná správa budovPrečítajte si tiež
Máte vlhký byt? Nečakajte na pleseň – užitočné tipy.

 

ikona zdvihnutý palec7. Tea tree olej

Čajovníkový olej poslúži nášmu zdraviu, ale dobre ničí aj plesne v kúpeľni. Je to výborný dezinfekčný prírodný prostriedok, ktorý dlhodobo chráni pred baktériami, vírusmi a plesňami.
Zmiešajte 2 lyžice čajovníkového oleja a 2 poháre vody. Prelejte do fľaše s rozstrekovačom a nastriekajte na povrchy napadnuté plesňou. Nechajte pôsobiť 2 hodiny a potom odstráňte hubkou.

Foto: LepšíDeň.sk, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.