Letné mesiace sú nielen obdobím väčšieho oddychu a pohody, ale sú aj časom, kedy sa stretávame s našimi kamarátmi či so vzdialenou rodinou. A ideálnou príležitosťou sú grilovačky. Najčastejšie sa griluje mäso, či zelenina, občas aj ovocie alebo syry. No často na rozžeravenej mriežke končia aj potraviny, ktoré na nej nemajú čo hľadať. Ktoré to sú? A prečo by ste si pri nich mali dávať pozor?
Sezóna grilovačiek štartuje, tak sa na ňu pripravte 🙂
Sezóna grilovačiek je tu
Záhradná grilovačka či grilovanie vo voľnej prírode má svoje nezameniteľné čaro. Užívame si prítomnosť ľudí, ktorých máme radi, zároveň si s nimi vychutnávame vôňu grilovaného jedla a chladené pivo, ktoré sa popíja najčastejšie.
Medzi potraviny, ktoré najčastejšie končia na grile, jednoznačne patria napacované kusy mäsa a rôzne grilovacie klobásky alebo párky. A v neposlednom rade aj ryby so zeleninou či tvrdé syry. Potom sú to potraviny, ktoré na grilovaciu mriežku dávame, no popravde by na nej nemali čo robiť. Niektoré z nich možno zvyknete grilovať aj vy…
Prečítajte si tiež
Grilovanie a dokonalý steak. Ako na to?
Hamburgery
Hovädzie mäso do hamburgerov by sa grilovať na mriežke nemalo. Dôvodom je odkvapkávanie tuku do ohňa, čím stratí šťavnatosť, a nerovnomerné opečenie. Tento typ mäsa potrebuje panvicu so silným dnom, najlepšie liatinovú dosku. Preto ak chcete pripravovať hamburgery na grile, zabezpečte si liatinovú dosku na grilovanie a opekanie mäsa, na ktorú môžete dať rovno s mäsom i cibuľu.
Slanina a údené mäso
Do chrumkava opečená slanina je ozajstnou pochúťkou a preto ju veľakrát pokladáme aj na gril. Ak ju zvyknete grilovať tiež, zbystrite! A rovnako pozor aj v prípade, keď máte v obľube grilovať údené mäso.
Oba mäsové výrobky totiž obsahujú vysoký podiel soli a práve tá sa vplyvom vysokej teploty v kombinácii s bielkovinou obsiahnutou v mäse premieňa na zdroj nitrozamínov.
Nitrozamíny sú silné rakovinotvorné látky. Slaninu je teda zo zdravotného hľadiska najbezpečnejšie pripravovať na panvici a údené mäso je najlepšie uvariť. Ak neveríte, pozrite si nižšie video o objave mladej študentky Dominiky, ktorej vášňou je chémia. Niekoľko mesiacov robila výskum pod dohľadom učiteľky – sústredila sa na šunku, párky, slaninu a klobásu.
Práve nevhodnou úpravou – tepelnou úpravou mäsa grilovanie, praženie, opekanie, varenie) – vznikajú spomínané nitrozamíny. Následne ich prijmeme do svojho organizmu a v našom hrubom čreve dokážu spôsobiť nádorové bujnenie…
Lúpané krevety
Ak krevety na gril, tak jedine tie, ktoré nie sú zbavené panciera, teda nelúpané. Lúpané krevety vplyvom grilovania stratia chuť a všetku šťavnatosť. Vo výsledku budú vysušené. Preto grilujte len nelúpané, ktoré sú chránené a tým pádom sa nevysušila a neostanú prilepené na rošte.
Tortillové placky
Wrapy s grilovaným mäsom sú veľmi sýte a obľúbené, takže sa zvyknú pripravovať aj na grilovačke. Grilujte ale len mäso a zeleninu, placky nie. Hoci vám môže napadnúť, že tortilly budú chrumkavé, pravdou je, že sa len vysušia a stvrdnú.
Prečítajte si tiež
Grilovanie na drevenom uhlí + RECEPT.
Foto: Freepik.com