Grilovanie na drevenom uhlí 

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pomaličky sa ochladzuje, leto sa lúči, ale rozhodne netreba vešať hlavu. Vieme, čo zahreje vás a najmä vaše chuťové poháriky:-)
Predstavte si, ako vám šťava z lahodne ugrilovaného mäsa steká po brade, naokolo sa vznáša dym z dreveného uhlia a aj ostatní naokolo stíchnu, aby si vychutnali dobré jedlo. Nuž, pri dobrej grilovačke nie sú slová chvály potrebné, dobre ugrilované mäsko sa chváli samo.
Urobte si aj vy príjemný večer v dobrej spoločnosti a pri ohníku alebo grile. Narodeninové oslavy, pikniky v parku či grilovanie vo vlastnej záhrade. Bodaj by takýchto príjemných zážitkov bolo viac, a tak sme pre vás pripravili niekoľko dorbých rád, užitočných tipov ako správne a najmä chutne grilovať.

„Výrazná vôňa jedla pripravovaného nad rozpáleným dreveným uhlím sa nedá porovnať s ničím. Druh použitého dreveného uhlia pritom ovplyvňuje chuť jedla prinajmenšom tak ako korenie alebo omáčky,“ tvrdia autori v knihe Grilujeme na drevenom uhlí.

grilovanie na drevenom uhlí

Dodržiavajte zopár pravidiel a vychutnáte si každé jedlo na grile.

ZÁKLADNÉ TIPY
Zapálenie grilu by sme už mali všetci ovládať, preto len zopár tipov. Používanie nedostatočného množstva dreveného uhlia je veľká a dosť častá chyba. Vzdialenosť medzi grilovaným pokrmom a žeravým uhlím by nemala presiahnuť 10 cm, aby sa dosiahlo rovnomerné dopečenie.
Dvojzónové vyžarovanie tepla predstavuje veľmi účinné rozloženie dreveného uhlia a odporúča sa pri mnohých receptoch. Kombinuje priame teplo (grilované jedlo sa opeká priamo nad horúcim uhlím) s nepriamym teplom (grilovaný pokrm je umiestený na okraji grilu). Obidva druhy tepla sú pri opekaní nad otvoreným ohňom nevyhnutné.

Nad priamy zdroj tepla sa dávajú skôr malé a tenké kúsky ako hamburgery, steaky, filety, plody mora alebo zelenina, ktoré sa musia piecť iba krátko. Priame teplo vytvorí na grilovanom pokrme kôrku, pričom jedlo získava jedinečnú arómu a na povrchu žiaduce zhnednutie a tenké kúsky sa prepečú aj vnútri.

Nepriame teplo je vhodné na väčšie kusy grilovaného pokrmu ako pečené mäso v celku alebo celé kurčatá, ktoré treba piecť dlhšie.

Dôležitá teplota
Pri grilovaní je správna teplota žeravého uhlia rovnako dôležitá ako správne rozmiestnenie dreveného uhlia. A hoci nie sú potrebné až také presné teploty ako pri pečení, každý druh grilovaného pokrmu si vyžaduje vlastný, špecifický rozsah teplôt. Inak sa neprejaví veľké variačné rozpätie chuti a povrchovej kvality grilovaného pokrmu, ktoré možno dosiahnuť pri grilovaní na drevenom uhlí, a v tom najhoršom prípade zničíme to, čo sa nachádza na grile.

Teplota žeravého dreveného uhlia sa zisťuje dvoma spôsobmi.
1) Prvý spôsob je pomocou teplomeru, ktorý môže byť umiestnený na veku; pri mnohých griloch teplomer patrí k bežnej výbave: odporúča sa vtedy, ak často grilujete s nepriamym teplom (napríklad celé kurčatá, rebierka alebo pečené mäso). Inak vznikne veľké pokušenie, že veko budete otvárať veľmi často, aby ste sa presvedčili, ako to vyzerá s dreveným uhlím. Pri každom otvorení veka sa grilovanie predĺži a grilovaný pokrm sa bude nerovnomerne opekať.
2) Druhá metóda spočíva v tom, že v bezpečnej vzdialenosti asi 12 cm nad žeravým uhlím podržíte dlaň a tak zmeriate teplotu. Ak ruku musíte odtiahnuť po 2 až 4 sekundách, teplota je vysoká, ak po 5 až 7 sekundách, žeravé uhlie má strednú teplotu, ak po 8 až 10 sekundách, teplota žeravého uhlia je nízka. Ruku vždy chráňte pred silnou páľavou a bezpodmienečne dbajte na to, aby nad ohňom neviselo nič horľavé, napríklad rukáv.

Ako dosiahnuť flexibilné grilovanie?
Dvojzónové vyžarovanie tepla sa dá ľahko obmieňať, aby sme pri grilovaní boli flexibilnejší. Pri niektorých receptoch je výhodné trojzónové vyžarovanie tepla: s vysokou intenzitou žiarenia na jednej strane, so strednou intenzitou žiarenia uprostred a nepriamym teplom na druhej strane palivového roštu.

Na jednu stranu položte na drevené uhlie dve alebo tri brikety na seba a urobte sklon k opačnej strane. Aj tu nechajte prázdnu aspoň tretinu roštu na nepriame teplo. Toto rozmiestnenie umožňuje flexibilnosť pri grilovaní, lebo súčasne možno pripravovať viaceré pokrmy, hoci sú potrebné rôzne rozsahy teplôt: napríklad garnáty sa grilujú pri vysokej teplote, zelenina pri strednej teplote a tortily zabalené v alobale sa opekajú nepriamo pri nízkej teplote.

Kačacie prsia na grile s pomarančovo-kardamónovou glazúrou.

Už len pri pohľade na túto lahôdku sa vám určite zbiehajú slinky.

RECEPT
Kačacie prsia na grile s pomarančovo-kardamónovou glazúrou.
Pomerne jednoduchý recept, po ktorom si však oblížete všetky prsty. Je trošku exotický, s pridaným kardamónom a nepatrnou príchuťou zázvoru, ktorá sa hodí k trpko-sladkej chuti pomaranča.

4 porcie
KAČICA
4 kačacie prsia bez kosti, po 300 až 350 g, s kožou, bez väčšieho množstva podkožného tuku
2 PL olivového oleja
kóšer soľ a čerstvo podrvené čierne korenie

GLAZÚRA
240 ml pomarančovej šťavy
240 ml červeného vína
2 PL ošúpaného a najemno pokrájaného čerstvého zázvoru
1 PL najemno pokrájanej pomarančovej kôry
2 zelené tobolky mierne podrveného kardamónu
2 PL melasového cukru
kóšer soľ a čerstvo podrvené čierne korenie podľa chuti

POSTUP: Rozložíme oheň v grile. Keď je všetko uhlie zapálené, oheň dohorel a uhlíky sú stredne horúce, môžeme grilovať.
V malom kastróle zmiešame ingrediencie na glazúru a za občasného miešania pri strednej teplote na sporáku zvaríme. Teplotu prispôsobíme tak, aby zmes mierne vrela. Varíme, kým zmes o 2/3 nezredukuje svoj objem (25 až 30 minút). Odstavíme a odložíme.
Kačacie prsia potrieme olejom a hojne osolíme a okoreníme. Poukladáme ich na rošt kožou dole nad okraj uhlíkov. Grilujeme pomaly, masť necháme zvoľna odkvapkávať, aby sa kôrka upiekla na chrumkavo (6 až 8 minút z každej strany). Ak masť kvapne priamo do ohňa a plamene vzbĺknu, mäso preložíme na miesto, ktoré nie je priamo nad uhlíkmi. Minútu pred dopečením mäso štedro potrieme glazúrou. Keď je kačica pekne hnedá, skontrolujeme ju prstom, aby sme zistili jej tuhosť. Ak nemáme istotu, prsia narežme v najhrubšej časti. Mali by byť o trochu menej prepečené, ako chceme (my uprednostňujeme prepečené dočervena).
Podávame ich so zvyšnou glazúrou v samostatnom omáčniku.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.