Superpotraviny. Vyskúšajte niektorú z týchto.

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje niekoľko superpotravín, ktoré majú mimoriadne priaznivý vplyv na náš organizmus. Chia semienka, accai, čučoriedky, goji, granátové jablké…tie sú dostatočne známe a píše sa o nich čoraz viac aj v médiách.
No existuje ešte množstvo potravín, ktoré si tiež zaslúžia titul superpotravín: starý známy cesnak, v tradičnom liečiteľstve sveta svoje miesto zastávajúci ženšen a tiež potravina, ktorej potenciál sa dostáva do povedomia verejnosti, ako sacha inchi, výživné semená popínavej rastliny z oblasti Amazónie.

Ako dobre viete, to, čo jeme, enormne ovplyvňuje naše blaho. Ako by však malo vyzerať zdravé stravovanie? Názory na túto otázku sa často rozchádzajú. Stále vznikajú nové štúdie, názory a trendy. Dobrá správa ale znie, že je jedno, či sa zaraďujete k všežravcom, vegánom alebo vitariánom – superpotraviny pozitívne obohacujú každý spôsob stravovania. Tieto vysoko výkonné potraviny plné výživných látok majú dokonca pôsobiť ako liek.

Pozrite si niekoľko superpotravín, o ktorých sa ža tak nehovorí, alebo sa na ne už zabúda.

aloe vera

Dobré na pokožku: mäsitý list aloe vera uchováva jemný vlhký gél.

Aloe vera (aloa pravá)
Púštna rastlina veľmi dobre uchováva vlhkosť, obsahuje enzýmy, minerálne látky a vitamíny, aj vitamín B12. Zvonku používaná zvlhčuje a regeneruje kožu a pomáha proti kožným nečistotám. Vnútorne používaná posilňuje obranyschopnosť a krvné cievy. Môžete kúpiť na spotrebu určenú šťavu alebo gél a do inej šťavy alebo smoothie zamiešate jednu lyžicu.

Amla
Indický egreš tiež nazývaný amalaki je dôležitým prostriedkom v ajurvéde. „Ovocie večnej mladosti a krásy“ dodáva ernormne veľa vitamínu C, posilňuje imunitný systém a vyhladzuje pokožku. Amla znižuje hladinu cholesterolu v krvi a harmonizuje metabolizmus. V ajurvédických obchodoch existuje ovocie ako prášok.

Camu camu
„Kráľ ovocia“ z Amazónie sa považuje za jeden z najlepších zdrojov prírodného vitamínu C. Preto je trpká bobuľa aj účinným lapačom radikálov. Denne rozpustiť lyžičku camu camu prášku vo vode alebo v šťave a vypiť – preventívne to pôsobí proti prechladnutiu a pomáha pri strese.

Ginko biloba (ginko dvojlaločné)
Obrovský strom prežil dobu ľadovú. Jeho listy podnecujú prekrvenie, zlepšujú zásobenie mozgu a zvyšujú koncentráciu. Ginko má zabrániť Alzheimerovej chorobe, zmierňuje depresie a podnecuje zdravý spánok. Tablety ginka majú pevné miesto v alternatívnej medicíne. Ako superpotravinu odporúčam prášok.

Ženšen
Adaptogénne pôsobiaci koreň sa v čínskej medicíne používa už 2000 rokov. Obnovuje a upokojuje organizmus, detoxikuje a aktivizuje metabolizmus, chráni srdce, posilňuje tráviace a sexuálne funkcie a pomáha pri vyčerpaní a strese. Ženšen existuje vo forme kapsúl, v niektorých bioobchodoch alebo na internete ho možno kúpiť aj ako prášok alebo extrakt.

Šípka
Trpko-sladké plody ružového kra obsahujú veľa vitamínu C, okrem toho vápnik, železo, vitamín A a B1. Posilňujú imunitný systém, starajú sa o hladkú pokožku a pomáhajú pri reume. Surové plody nie sú trvanlivé. Najlepšie je ich spracovať do lekváru alebo sušené dať do čaju.

Cesnak
Vďaka jeho éterickým olejom a zlúčeninám síry je cibuľka silným prírodným antibiotikom. K tomu posilňuje imunitu, obehový systém a srdce. Cesnak kvôli pominuteľným olejom varte iba krátko.

Kurkuma
Korenina z koreňa ďumbierovitej rastliny nielen že farbí pokrmy do sýtožlta, ale vďaka svojej liečovej sile je známa v ajurvéde. Pôsobí protizápalovo a je používa sa ako prostriedok proti trombóze a demencii. Biodostupnosť sa zvyšuje skrz čierne korenie a nastudeno vylisovaný olivový olej alebo kokosový olej.

kurkuma

Kurkuma prináša na tanier farbu. Korenina je nazývaná aj žltým zázvorom.

Mačča
Nákladne vyrábaný prášok zo zeleného čaju obsahuje oveľa viac antioxidantov ako zvyčajný čaj. Dodáva utišujúce aminokyseliny, ktoré sa s rovnako obsahujúcim kofeínom dobre zlučujú. Mačča aktivizuje metabolizmus a spaľovanie tukov a stará sa o koncentráciu a energiu. Originál mačča existuje iba ako prášok. Zaliata horúcou vodou chutí ako čaj, vylepšuje smoothie, dezerty a zmrzlinu.

Moruša
Bobuľovité plody listnatého stromu sú bohaté na resveratrol, ktorý sa vyskytuje aj v hrozne, ako aj na ďalšie srdce chrániace polyfenoly. K tomu sa pridružuje protizápalový, tmavú farbu dodávajúci antocyanín, vitamíny a minerály. Moruša chutí podobne ako černica. Keďže sa rýchlo kazí, dostať ju kúpiť sušenú.

Noni
Ovocie stromu rastúceho na polynézskych ostrovoch a v južnej Ázii je plný horčíka, železa, vápnika, zinku vitamínu C a sekundárnych rastlinných látok. Má pôsobiť antibakteriálne, protizápalovo a obranyschopne. U nás sa dá kúpiť väčšinou šťava alebo prášok. Obe sú trpké, preto by sa mali zmiešať so sladkými šťavami.

Olivy
Plody sú bohaté na jednoduché nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú ľahko stráviteľné, vyrovnávajú hodnoty tuku v krvi a chránia srdce. Okrem toho vlastnia veľa vitamínu E a sekundárnych rastlinných látok. Zelené olivy obsahujú viac minerálnych látok, ale menej kalórií ako čierne a chutia značne horkejšie. Zrelé čierne olivy sú jemnejšie a majú viac hodnotných mastných kyselín.

Reishi
Huba obsahujúca živiny sa v čínskej medicíne používala už tisícročia. V čínštine sa nazýva ling zhi, huba nesmrteľnosti. Obsahuje mnohé bioaktívne substancie. Pravidelne konzumovaná prispieva k vitalite a posilneniu.

sacha inchi

Pekné aj na dekoráciu: sacha inchi semená sú vsadené do hviezdicovej schránky.

Sacha inchi
Výživné semená jednej amazonskej rastliny sa tiež nazývajú inkskými arašidmi. Vo vyváženom pomere obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, lapače radikálov ako vitamín A a E, ľahko stráviteľnú bielkovinu a náladu zlepšujúci tryptofán. Pražené semená a sacha inchi olej si môžete zakúpiť napr. na internete.

Rakytník
Tŕňovitý ker z Himalájí rastie aj v Európe. Malé žlto-oranžové bobule obsahujú kompletné imunitu posilňujúce látky, predovšetkým vitamín C. Kúpiť sa dá zväčša rakytníková šťava. Tá aj ako aj bobule dosť trpká, preto kalíšok pokryje už polovicu dennej dávky vitamínu C.

Schizandra
Badiánovitá rastlina pochádza z čínskej medicíny a je bohatá na vitamín A, B6, B12, C a E, minerálne látky, zriedkavé flavonoidy, éterické oleje a ligníny. V schizandre sa spája všetkých päť chutí a stará sa o jasnú myseľ. Bobule schizandry sa môžu používať ako korenina.

Stévia
Extrakt z juhoamerickej rastliny je 300-krát sladší ako cukor, ale neobsahuje žiadne kalórie a sacharidy. Stévia pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a krvný tlak a má chrániť pred zubným kazom. Slúži ako sladšia náhrada cukru a umelého sladidla. V obchodoch existuje aj domáci cukor, ktorý je zmiešaný z bežného cukru a stévie.

Jakon
Výživná hľuza z Ánd chutí sladko a má ľahký zhryz. Je zdravým sladidlom. Jakon pôsobí povzbudzujúco na trávenie, pomáha pri chudnutí, reguluje krvný tlak a podporuje zdravie pečene. Pri pravidelnej spotrebe sa vystavia črevná flóra a posilní imunitný systém.

Vynikajúca kniha venujúca sa superpotravinám vyšla vo vydavateľstve NOXI pod jednoduchým a jasným názvom Superpotraviny.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.