Máte vlhký byt? Nečakajte na pleseň – tipy ako jej predchádzať alebo sa jej zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najmä na jeseň a v zime sa v bytoch hromadí vlhkosť, čo spôsobuje, že vzduch je akýsi zatuchnutý, okná sa rosia najmä ráno, ale aj počas dňa a v noci sa vám akosi nedobre spí. Okolo okien sa začnú objavovať vlhké mapy a čoskoro môžete nájsť aj pleseň. Najskôr na nenápadných miestach, za skriňou gaučom pod oknom, v rohoch izby. Neskôr aj na viditeľnejších miestach.
Vlhký byt môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov, takže nečakajte a zbavte sa nadmernej vlhkosti.

Ideálna vlhkosť v príbytku je okolo 40%. Ako je nižšia pod 30%, cítime nepohodu, zhoršuje sa dýchanie a sliznice sú podráždené. Ak je zasa nad 80%, vznikajú plesne a mnohé riziká pre naše zdravie.
Vysvetlíme najčastejšie príčiny vlhkosti, ako si zistiť mieru vlhkosti a dáme užitočné tipy.

Ako nám vlhkosť škodí?
Už relatívna vlhkosť and 65% má negatívne vplyvy na ľudské zdravie. Zvyšuje tvorbu plesne v miestnosti, ktorá dráždi náš organizmus a vyvoláva alergické reakcie. Vysoká vlhkosť zhoršuje zápaly dýchacích ciest a nosových dutín, nastupuje kašeľ. Astmatici pociťujú zhoršenie celkového stavu a mávajú častejšie astmatické záchvaty.
Ak je v miestnosti nadmerná vlhkosť dlhšiu dobu, môže to spôsobovať chronickú bolesť hlavy a ekzémy. Zvyšuje sa chorobnosť, opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek, svrbivá vyrážka, upchávanie nosa, či celková únava. Imunitný systém sa vysiľuje.

 

Ako zistím mieru vlhkosti?

vlhkomer na meranie vlhkosti v bytePoviete si – dobre, ale ako zistím, koľko vlhkosti mám práve v byte? A či je to už hraničná dávka, alebo je to ešte zdravotne v poriadku?
Najskôr si všímajte viditeľné znaky, čiže spomínaný zatuchnutý vzduch, často sa rosiace okná a na ich rámoch sa začína tvoriť jemná pleseň. To je začiatok a treba zakročiť, kým to neprerastie do veľkých plesní na stenách.
Mnohé teplomery, ktoré stoja pár eur, merajú vonkajšiu i vnútornú teplotu, ale aj vlhkosť. Zakúpte si taký. Tiež si môžete kúpiť klasický vlhkomer, ktorý ukazuje relatívnu vlhkosť vzduchu. Na výber je veľké množstvo od 7 eur, môžete pozrieť najpredávanejšie na heureke.

 

Príčiny nadmernej vlhkosti príbytku

Vedeli ste, že bežná 3-členná rodiny vyprodukuje do vzduchu 12 litrov vody denne? Ak sa k tomu varí bez pokrievky, niekto sa okúpe, osprchuje, mama ožehlí večer trochu bielizne – vlhkosť stúpa a škodí.

Ak nie je váš rodinný dom podpivničený, aj to môže byť príčinou vlhkosti múrov, ktoré cítiť už na dotyk. Postupne sa začnú pod omietkou tvoriť bubliny, vypukliny, neskôr praská a odlupuje sa.
Najčastejšie zvyšuje vlhkosť v byte či dome nesprávne a nedostatočné vetranie. Mali by ste vetrať krátko a intenzívne, skôr v „suchšom“ počasí, nie keď je vonku dážď, sneží alebo mrholí.
Tiež sušenie bielizne v izbe zvyšuje jej vlhkosť, ďalej chýbajúci alebo nefungujúci digestor nad sporákom, či neodvetrávaná kúpeľňa.
Niekedy zvyšuje vlhkosť veľký počet kvetov v byte, najmä ak ide o menší byt a množstvo kvetov vo viacerých izbách.

Steny zvyknú navlhnúť aj vinou zlej stavby, napríklad dierami v streche, cez zlé tesnenie oplechovania, nedotiahnutým izolovaním, deravými odkvapovými rúrami či z upchatých zvodov.
Vlhkosť sa plazí po stenách aj zdola, keď je nedostatočne izolované zapustenie domu do zeme.vlhký byt - ako sa zbaviť vlhkosti

 

Ako znížiť vlhkosť bytu či domu?

  • Niektoré veci sme už spomínali – v kuchyni používajte pri varení digestor a tiež pokrievky na hrnce. Radšej sa osprchujte, pri kúpaní ide z (navyše horúcej) vane príliš veľa vlhkosti.
  • Podľa odborníkov je jedna z najdôležitejších vecí správne vetranie. Myslíme si, že ho ovládame, robíme dobre, ale často sa mýlime. V zime teda vetráme intenzívne a krátko, v lete pokojne aj celý deň na vetračku, v horúčavách dokorán najmä v noci.
  • Niektorí špecialisti odporúčajú finančne náročnú metódu, tzv. teplotných šokov: uzavretú miestnosť poriadne vyhrejete kúrením a potom intenzívne vyvetráte. Opakujete počas niekoľkých dní.
  • Ak nemáte v miestnosti okno, napríklad kúpeľňa, či toaleta, prípadne nejaké rohové izby – odporúča sa nainštalovať ventiláciu.
  • ceresit vlhký bytExistujú aj špeciálne prípravky na elimináciu vlhkosti. Napríklad klasický pohlcovač vlhkosti Ceresit Stop vlhkosti. Na vrchnej strane sú široké otvory pre prívod vzduchu, ktorý zabezpečujú zvýšenú absorpciu vlhkosti. Už po pár hodinách sú v zásobníku prvé kvapky, tableta má trvanlivosť cca 2 mesiace. Pohlcovač vás vyjde na nejakých 10 eur.
  • Užitočný je aj elektrický odvlhčovač vzduchu, pričom niektoré majú skvelú kapacitu – 30 litrov za 24 hodín. Prístroj pracuje na princípe kondenzácie, resp. absorpcie. Kondenzačné prístroje sa hodia skôr do teplejších priestorov, pretože so zvyšujúcou teplotou rastie aj ich účinnosť. Bežne sa však používajú absorpčné prístroje.

plesne v detských hračkáchPočúvajte tiež
Pozor na pleseň v detských hračkách.

 

Čo ak mám na stenách pleseň?

Niekedy sa to stane, nemusíte si ani všimnúť prvé náznaky a máte v izbe pleseň. Vtedy je dobré odstrániť ju chemicky a použiť fungicídne prípravky, ktoré sa striekajú priamo na pleseň. Pleseň nikdy neoškrabávajte nasucho, aby ste neuvoľnili spóry, ktoré sú nebezpečné pre zdravie.
Jedným z najobľúbenejších je Algicid Plus – biocídny roztok v glykole a vode, hlboko penetruje do stenového podkladu. Stojí do osem eur. Prípadne skúste Biozor Pento, Fungicíd Plesnistop alebo Remal Sanal na murivo.

Ak chcete byť BIO, môžete vyskúšať biologický prípravok BIO Repel, ktorý tvorí originálna kompozícia mikroorganizmov chytrej huby Pythium oligandrum. Tá sa živí nežiadúcimi plesňami na stenách, je netoxická a svojou aktivitou je schopná “vyhnať“ aj podhubie plesní rastúcich na omietke a pod ňou. Predáva sa vo vrecúšku ako prášok, zmieša sa s vodou a aplikuje na stenu. Vyjde vás na cca 14 eur.pleseň na okne


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.