Spálňa snov? Tu sú tipy, ako ju usporiadať. Aké zvoliť farby, posteľ a doplnky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako vyzerá vaša spálňa z hľadiska feng šuej? Je naozaj správne rozložená, nie sú tam „mŕtve“ zóny a je to skutočne miesto, kde si oddýchnete a zrelaxujete? Dobre vieme, že dostatočne dlhý a kvalitný spánok je základom zdravia, šťastia a napokon aj produktivity každého z nás.
Základom je kvalitná posteľ a matrac, ale tiež rozmiestnenie v spálni, povrchy, farby a prípadné doplnky. Ako by teda mala byť zariadená a usporiadaná spálňa, aby ste v nej vždy načerpali dostatok energie a cítili sa v nej príjemne?
Poradíme.

Umiestnenie a usporiadanie spálne

Spálňa by mala byť v tzv. nočnej zóne bytu a v blízkosti kúpeľne, prípadne toalety. Nočná zóna znamená, že nie je pri vchodových dverách, rušnom schodisku, prípadne vedie na tichšiu stranu domu, či bytu. Tiež by nemala byť blízko kuchyne, aby ste neboli rušení ostatnými členmi rodiny, či už neskoro večer alebo skoro ráno.

spálňa snov a pocit bezpečiaPrvým predpokladom na komfort v spálni je pocit bezpečia. „Spálňa by mala pôsobiť skôr ako dobre chránený, ale prevzdušnený brloh, kde sa dá regenerovať bez pocitu ohrozenia. Až potom prichádza na rad posteľ, pričom kvalita lôžkovej plochy aj kvalita spánku závisia predovšetkým od matraca a nosného podkladu,“ vysvetľuje Veronika Kotradyová v knihe Ako dobre bývať. Ako pedagóg a výskumník sa dlhé roky venuje architektúrou, dizajnom a vplyvom na človeka.

Spálňa by podľa nej mala pôsobiť skôr komorne než ako otvorená spoločenská sála. Posteľ treba umiestniť do „závetria“ tak, aby mal spiaci hlavu pri stene bez stavebných otvorov a z postele mal zároveň výhľad na vstup do miestnosti.
V tomto sa zhodnú filozofia feng šuej aj poznatky evolučnej psychológie. Ak je posteľ v jedinom obytnom priestore, ako to býva v  jednoizbových bytoch, garsónkach či v alternatívnych priestoroch s otvorenou dispozíciou, je dobré ju aspoň pomyselne oddeliť posuvnou priečkou, závesom a podobne. Práve v takom prípade dobre poslúži aj náznak baldachýnu alebo alkovňa, teda výklenok na spanie.

A propos, tvar spálne by mal mať podľa feng šuej obdĺžnik alebo štvorec. Tento tvar totiž predstavuje element ZEM a teda stabilitu.

Aká posteľ je najlepšia?

spálňa snov posteľ a matracPosteľ je kráľovná spálne a je rozhodujúcim aspektom, ako dobre a kvalitne si oddýchneme, vyspíme sa.
Posteľ musí byť dostatočne veľká a kvalitná, aby po pár týždňoch či mesiacoch nevŕzgala. Na to sa neraz zabúda v snahe ušetriť, no „hlučná“ posteľ potom ruší nás i partnera.
Rozmery postele sú tiež mimoriadne dôležité, budete v nej predsa tráviť tretinu života 🙂 Najvhodnejšie sú čalúnené manželské postele 180×200, ktoré poskytujú dostatočný priestor pre spanie, aj ako úložisko. Hľadajte materiál z látky, vo svetlejších farbách, pričom spodná drevená konštrukcia je pevná a čalúnená látkou.

Kvalitný a pevný rošt. A prirodzene kvalitný matrac – to, či je vhodnejší mäkký, alebo tvrdý matrac, sa nedá vyjadriť niekoľkými vetami. Podstatné pri jeho výbere je, aby mal dobrú bodovú elasticitu a teda reagoval na záťaž jednotlivých častí tela adekvátne – pod trupom najviac, pod hlavou a chodidlami menej atď.
Súvisí to samozrejme aj s pružným podkladom, ktorý musí reagovať tiež. Preto sa robia zónované systémy, najčastejšie 7-zónové.

Z hygienických dôvodov je dobré voliť výrobky, ktoré sa dajú ľahko zvliekať a doslova rozobrať na časti tak, aby sa mohli prirodzene vetrať, prípadne vymieňať. Keďže matrace počas používania absorbujú veľké množstvo tekutín, mali by sme ich po určitom čase otáčať a vetrať. Matrac s hrúbkou 20 cm sa otáča ťažšie, tenké matrace, ktoré môžu tvoriť niekoľko nezávislých vrstiev, sa však dajú jednoducho zrolovať a otočiť.

Ak má posteľ úložný priestor, či už pevne zabudované zásuvky, perinák, alebo voľne pohyblivé úložné priestory, dôležité je, aby bola aj napriek tomu zaručená dostatočná cirkulácia vzduchu. To možno zabezpečiť pomocou prieduchov a otvorov.
Vhodná je napríklad šatníková biela skriňa – spálňové skrine s posuvnými dverami sú nielen moderné, ale tiež veľmi praktické s dostatočným úložným priestorom. Vyrábajú ich v rôznych farebných vyhotoveniach. Od bielych až po rôzne prírodné ako sú dub, orech, buk ai. Niektoré skrine majú zrkadlá, takže treba si len pozrieť ponuku.

Z čoho by mali byť matrace?
Štandardné matrace sa skladajú z polyuretánových pien (PUR peny, ľudovo nazývané molitan). Kvalitnejšie aj drahšie sú studené HR peny. Ak chceme mať matrace ekologickejšie a prírodné, môžeme siahnuť po tých z prírodného latexu či gumokokosu. Ak jednotlivé vrstvy nie sú navzájom lepené, matrac sa ľahšie recykluje a uvoľňuje sa menej škodlivín. Preto sa v súčasnosti presadzujú tzv. vrstvové systémy, kde sú jednotlivé vrstvy zabalené vo vlastnom bavlnenom obale a dajú sa udržiavať každá zvlášť.

Mäkšie matrace môžu poskytovať nedostatočnú oporu telu a deformovať počas spánku chrbticu. Veľmi mäkká pena sa ľahko preleží či presedí a začne sa drobiť, vhodnejšie sú stredné tvrdé až tvrdé. Pružinové matrace bývajú hrubšie, nad pružinami sú vrstvy ďalších materiálov, aj preto sa neskôr ťažšie recyklujú.

Úložné priestory v spálni

V mnohých domácnostiach nie je dostatok úložného priestoru. A aj keď máte väčší byt, či dom, aj tak vám je po čase málo 🙂
Spálňa je často jediná miestnosť, kde môžeme postaviť veľké šatníkové skrine. Myslite na ich správne členenie – priestor na obleky, košele, nohavice, mužské i ženské oblečenie. Tiež treba mať oddelený priestor na ukladanie drobnej bielizne.

Štandardná hĺbka šatníkovej skrine je aspoň 60 cm. Ak máte menej priestoru, môžeme využiť výsuvné vešiaky a priečne orientované tyče na vešanie. Na ukladanie jedného radu tričiek stačí hĺbka 40 cm. Na vešanie sák a košieľ potrebujeme priestor vysoký 110 cm.
Veronika Kotradyová vo svojej knihe odporúča aj vhodný doplnok v podobe lavičky alebo stoličky, prípadne poslúži „nemý sluha“ – na dočasné uloženie vybraných alebo vyzlečených vecí.

spálňa a šatníková skriňa

Ako farebne zladiť spálňu?

Dobre viete, že farby na nás vplývajú a vedia nás nabudiť, upokojiť, dokonca niektoré farby takpovediac uspávajú.
Farby na veľkých plochách v spálni by mali byť skôr jemné, pastelové. Veľké plochy napríklad červenej či oranžovej farby pôsobia priveľmi stimulačne, čo je pri zaspávaní kontraproduktívne, hoci pri zobúdzaní to môže mať aj pozitívny vplyv. Farby sú však nositeľom informácií aj pri zavretých očiach a počas spánku.

„Výraznejšie farebné akcenty sa môžu objaviť na posteľnej bielizni či na dekoračných vankúšoch. Farby stien, kobercov a závesov, teda väčších plôch, je vhodnejšie umierniť,“ radí V.Kotradyová v knihe Ako dobre bývať a dodáva: Umelecké diela do spálne voľme radšej v menej krikľavých farbách a s menej výraznými motívmi.

dobrý spánokPrečítajte si tiež
Ťažko zaspávate? Málo spíte. Tu je 20 tipov

 

Ovzdušie v spálni

Čím prírodnejšie a ušľachtilejšie materiály, tým menej lepidiel, riedidiel a iných aditív je nutné použiť. To je pri zariadení spálne asi najrelevantnejšie. Ak je niekde miesto na ekologickosť a biokoncepty, je to práve v spálňach či v detských izbách. Aj preto, že v nich trávime veľa času bez prestávky a často aj bez vetrania. Formaldehyd a ostatné VOC emisie sú hneď po CO2 vo vzduchu najväčším a, žiaľ, aj oprávneným strašiakom.

Pokiaľ nedokážeme spať aj v zime pri otvorenom okne, ostáva len redukovať množstvo emisií z materiálov použitých v interiéri. Formaldehyd je obsiahnutý aj v samotnom dreve, ale močovinoformaldehydové lepidlá a živice, ktoré sa používajú pri tvorbe aglomerovaných materiálov a fólií, jeho množstvo enormne zvyšujú. Ak už použijeme drevotrieskové dosky alebo MDF, ideálne je žiadať si E0 kvalitu – teda žiadny formaldehyd navyše.

Zdroj a foto: internet, kniha Ako dobre bývať, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.