Ako vybrať rekuperačnú jednotku do vášho domu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rekuperácia vzduchu v domácnostiach zažíva v posledných rokoch rozmach. Na trhu sa nachádzajú dve riešenia riadenej výmeny vzduchu v domoch. Lokálna a centrálna rekuperácia. Obe majú svoje pre a proti. Negatíva aj pozitíva si zhrnieme v tomto článku a zároveň si povieme, kedy po ktorom variante siahnuť.

 

Účinnejšie vetranie

Zabezpečenie pravidelného prísunu vzduchu do domácnosti je veľmi dôležité. Našimi aktivitami v dome či v byte stúpa oxid uhličitý, ktorý môže mať negatívny dopad na ľudské zdravie. Navyše vetranie pomáha regulovať vlhkosť v dome.

Tradičné vetranie oknami je takpovediac zastarané. Počas jarných a jesenných mesiacov je všetko v poriadku. Teplota vzduchu vonku je veľmi blízka alebo totožná s tou v interiéri. Problém však nastáva v lete a v zime. Rozdiel teplôt medzi vonkajškom a vnútrom domácnosti je veľmi rozdielny.

Pokiaľ v zime otvoríme okná, nahrnie sa nám do vnútra čerstvý (v ideálnom prípade), ale extrémne chladný vzduch. Draho zaplatené teplo tak púšťame von oknom. V lete je situácia opačná a prehriaty vzduch si vháňame do interiéru, kde by sme radi mali čo najchladnejšie.

Vetrať sa však musí, na tom sa isto zhodneme. Existuje však riešenie, ktoré nám zabezpečí prísun čerstvého vzduchu, ale zároveň zabráni prehrievaniu či ochladzovaniu? Odpoveďou na otázkou je práve rekuperácia do domu.

rekuperácia v dome

 

Ako fungujú rekuperačné jednotky?

Princíp fungovania rekuperačnej jednotky je pomerne jednoduchý. Rekuperácia pracuje na základe výmeny tepla. Kľúčovým prvkom je teda výmenník tepla, ktorý prijíma alebo odoberá teplo zo vzduchu. Napríklad v zime cez neho prechádza teplý vzduch z interiéru a odovzdáva svoje teplo výmenníku. Následne, keď dôjde k nasávaniu chladného vzduchu z vonku, výmenník svoje teplo odovzdá a prichádzajúci čerstvý vzduch takpovediac zohreje.
Efektivita takéhoto procesu je je dnes na úrovni 80% a viac.

 

Lokálna alebo centrálna rekuperácia?

V súčasnosti nájdeme na trhu dva základné varianty rekuperačných jednotiek.

  • Centrálna rekuperácia – ide o riešenie, ktoré sa využíva najmä pri novostavbách a väčších rekonštrukciách, kedy sa napríklad menia aj vodoinštalácie, elektrina a pod. Rekuperačná jednotka je centralizovaná na jednom mieste. Najčastejšie je to technická miestnosť alebo garáž. Z tohto miesta je následne pomocou špeciálnych trubiek rozvádzaný vzduch do všetkých častí domácnosti (podľa požiadaviek).
  • Lokálna rekuperácia – tento variant sa montuje priamo na stenu a zvyčajne dokáže efektívne vymeniť vzduch v jednej miestnosti. Využíva sa všade tam, kde nie je možné alebo žiadúce rozvádzať vzduch prostredníctvom trubiek. Jeho výhodou je, že netreba mať pre potreby rekuperácie vyhradené miesto v garáži alebo technickej miestnosti. Nevýhoda je najmä estetická. Nakoľko sa zariadenie montuje na stenu, bude ho vidieť, čo môže niekomu vadiť.

Kedy si teda vybrať jeden alebo druhý variant? V prípade novostavby odporúčame ísť do centrálnej rekuperácie. Aj práve kvôli tomu, že je v interiéri takmer neviditeľná a ľahko ju zladíte s ostatnými prvkami v domácnosti. Pri rekonštrukciách najmä starších domov prípade v bytoch je to určite lokálna rekuperácia. Šikovní majstri ju dokonca zvládnu sprevádzkovať sami.

ako zabrániť vlhkosti v kúpeľniPrečítajte si tiež
Prirodzené spôsoby, ako eliminovať vznik vlhkosti v kúpeľni.

 

Výhody a nevýhody rekuperácie vzduchu

Výhody rekuperácie sú jasné. Je ním výrazná úspora nákladov na teplo. Klasickým vetraním oknami odchádza až 30% draho zaplateného tepla. Ďalej tu máme prakticky neustály prísun čerstvého vzduchu, preto sa nestane, že by ste po príchode domov mali pocit vydýchaného vzduchu. Čo je tiež podstatné, že sú rekuperácie vybavené filtrami. Do domácnosti sa vám tak nedostanú prachové a peľové častice.

Ak by sme mali vypichnúť nejaké negatíva, tak sú to zvýšené náklady na elektrinu. Rekuperáciu totiž musí niečo poháňať. Treba však hneď dodať, že stále podstatne šetríte na úspore za teplo (a chladenie). K negatívam treba tiež započítať aj výmenu filtrov (ideálne raz za rok) a pre bezproblémový chod aj pravidelnú údržbu.

Rekuperácia je pri novostavbách jedným z kľúčových prvkov, ako dosiahnuť energetický certifikát A0. Opomínať by sme ju však nemali ani pri starších domoch a rekonštrukciách. Iba tak možno dosiahnuť úspory za energie na vykurovanie a chladenie a zároveň mať neustále čerstvý vzduch v domácnosti.

— PR článok —
Foto: Renovainstall.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.