Ako zistíte, že máte nedostatok vápnika? 5 signálov a riešenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Pi mlieko, budeš mať zdravé kosti a zuby.“
Kto z nás túto vetu aspoň raz nepočul, však? 🙂 A niečo pravdy na tom je. Mlieko a mliečne výrobky sú významným zdrojom vápnika, ktorý pomáha udržiavať naše kosti silné a zdravé. Viete však, čo ešte vápnik v našom tele ovplyvňuje a ako zistiť, že máte nedostatok vápnika?

 

5 signálov, že máte nedostatok vápnika

 Vápnik je minerál s najväčším zastúpením v našom tele. Tvorí až 2 % celkovej telesnej hmotnosti pričom priemerný dospelý človek má v tele 1200 gramov vápnika. Vápnik podporuje zdravé fungovanie buniek, umožňuje zrážanie krvi, podporuje optimálnu svalovú kontrakciu a reguluje metabolizmus. Okrem toho je vápnik rozhodujúci pre zdravie srdca tým, že pomáha udržiavať pravidelný srdcový rytmus a zdravý krvný tlak. Ako spoznáte jeho nedostatok?

ruka ikona červená1. Kosti sú krehké a slabé

Charakteristickým znakom nedostatku vápnika je celková strata zdravia kostí. Ak nekonzumujete dostatok vápnika, vaše telo bude vyplavovať vápnik z kostí a zubov, aby si udržalo jeho primeranú hladinu v krvi. Kosti budú slabšie, krehkejšie a náchylnejšie na zlomeniny.

nedostatok vápnika

 

ruka ikona červená2. Ste neustále vyčerpaný

 Nedostatok vápnika sa môže prejavovať aj únavou. Ale nie je to bežná únava, ktorú cítite po namáhavej fyzickej aktivite. Ide o pretrvávajúci stav nízkej energie a pocitu slabosti aj keď ste celý deň len presedeli. Rozpoznať tento príznak môže byť náročnejšie.

Stratu sily alebo problémy s vykonávaním každodenných úloh si ľahko zameníte za únavu súvisiacu s množstvom iných faktorov, ako je hladina energie, kvalita spánku, úroveň fyzickej aktivity alebo celkovej výživy. Všímajte si preto aj iné príznaky ako len ospalosť. Únava spojená s nedostatkom vápnika je charakterizovaná mozgovou hmlou, závratmi, točením hlavy, zmätenosťou a ťažkosťami so sústredením.

 

ruka ikona červená3. Máte svalové kŕče

 Vápnik pomáha svalom sťahovať sa a relaxovať. Keď sú svaly zbavené vápnika, neuróny sa stávajú nestabilnými a spontánne sa spúšťajú, čo môže vyvolať bolestivé svalové kontrakcie. Ako sa príznaky časom zhoršujú, svalové kŕče sa stávajú čoraz bežnejšími, najmä v zadnej časti dolných končatín, a môžete pociťovať, že svaly sú stuhnuté a boľavé.

 

ruka ikona červená4. Máte opakujúce sa problémy so zubami

 Rovnako ako vaše kosti, vápnik pomáha udržiavať zdravé i vaše zuby. Všetko, čo jete a pijete, produkuje baktérie v ústach, ktoré znehodnocujú minerály v zuboch. Dostatočné množstvo vápnika môže pomôcť zabrániť takejto strate minerálov, no bez adekvátnej hladiny vápnika sú zuby ochudobnené o minerály, ktoré by ich udržali silné a zdravé. Dlhodobý nedostatok vápnika môže viesť nielen k zubným kazom, ale aj k iným periodontálnym ochoreniam, ako je napríklad zápal ďasien a kostí okolo zubov.

nedostatok vápnika

 

ruka ikona červená5. Váš srdcový rytmus je nepravidelný

 Vápnik zohráva významnú úlohu v zdraví srdca. Nepravidelný srdcový tep (arytmia) je bežným znakom nedostatočnej hladiny vápnika v krvi. Srdce je sval a keď jeho bunky nedostávajú dostatok vápnika, prestávajú správne fungovať a môžu spôsobiť kŕče srdcového svalu. Okrem toho sa stiahnu aj krvné cievy, čo vedie k nepravidelnému srdcovému rytmu.

 

Koľko vápnika naše telo potrebuje?

Množstvo vápnika, ktoré potrebujete, sa líši v závislosti od veku a pohlavia. Nedostatok vápnika je častejší u žien než u mužov. Zároveň potrebujú ženy prijať o niečo vyššie množstvo vápnika než muži. Odporúčané množstvo pre dospelých vo veku od 19 do 50 rokov je 1000 miligramov denne.
Muži vo veku 51 rokov a viac tiež potrebujú 1000 miligramov, zatiaľ čo ženy vo veku 51 a viac rokov potrebujú 1200 miligramov.

kôpor liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Kôpor a 11 zdravotných ťažkostí, pri ktorých pomáha.

 

Dá sa vápnik získať len zo stravy?

 Dobrou správou je, že dostatok vápnika viete získať zo stravy. Najbežnejšie zdroje vápnika v potrave zahŕňajú mliečne výrobky, ako je mlieko, jogurt a syr. Menej bežné, ale stále skvelé zdroje vápnika, sú aj rastlinné zdroje, ako je listová zelenina, špenát a kel. Fazuľa, tofu a semená sú tiež dobrým zdrojom vápnika.

Náročnejšie to majú ľudia, ktorí sú vegetariáni, vegáni alebo ľudia, ktorých trápi laktózová intolerancia. V takom prípade nie je vôbec na škodu siahnuť po doplnkoch výživy.

Foto: Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Minako Hiroshimová

Už počas školských štúdií moja pozornosť smerovala najmä na predmety venované marketingu a postupne mi najviac k srdcu prirástol copywriting. Začínala som stážou v marketingovej agentúre a neskôr som sa presunula do eventovej agentúry. Vo voľnom čase mi radosť robí čítanie, hra na klavír a dobré jedlo hlavne z japonskej kuchyne.

Komentáre sú uzavreté.