Kôpor a 11 zdravotných ťažkostí, pri ktorých pomáha

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pre mnohých je kôpor len nejaká burina. Pre mnohé deti je kôprová omáčka strašiakom. No možno ste nevedeli, že kôpor má množstvo liečivých účinkov na náš organizmus. Obsahuje vitamíny C, P, B1, B2, karotén, minerálne látky ako železo, fosfor, vápnik, draslík.

Napríklad extrakt zo stoniek a lístkov kôpru znižuje krvný tlak, rozširuje krvné cievy, uvoľňuje žalúdočno-črevný trakt a pôsobí ako diuretická látka. Kôpor priaznivo pôsobí pri ischemickom ochorení srdca. Používa sa aj ako diuretický prostriedok pri obličkových kameňoch, tiež na odkašliavanie a zlepšuje trávenie.
Pozrime sa na konkrétne tipy ochorení a zdravotných ťažkostí, pri ktorých dokáže kôpor uľaviť.

 

Kôpor – v akej forme ho užívať?

Známe sú korene kôpru vo forme prášku. Používajú sa na prípravu výluhu alebo odvaru pri žalúdočno-črevných problémoch, ochoreniach pečene a žlčových ciest, ktoré odvádzajú žlč z tela. Okrem toho sa kôprový koreň používa na zvýšenie laktácie dojčiacich matiek, proti zápalovým ochoreniam horných dýchacích ciest.

Odvar z kôpru sa používa pri kolikách bábätiek, ako aj pri plynatosti dospelých. „Kôpor je tiež vhodný na vonkajšie použitie pri očných ochoreniach a hnisavých ranách na koži a používa sa vo forme obkladov. Pri nespavosti a únave sa odporúča vypiť šálku výluhu z kôpru hodinu a pol pred spaním,“ radí dvojica Jana Borisova a Bogdan Kovačev v knihe Netradičné liečenie alebo keď už nič iné nepomáha.

Čerstvá zelená časť kôpru sa používa vo forme šalátu a je vhodná pri liečení astmy, zvyšuje chuť do jedla, zvyšuje látkovú výmenu, normalizuje nervový systém, spánok, upokojuje bolesti. Odporúča sa pre starších ľudí s cukrovkou.
Čerstvá kôprová vňať je vhodná pri obezite, ateroskleróze a zápche. Kontraindikovaná je však pri dne, kameňoch v močovom mechúre, a to hlavne pri oxalátoch a urátoch.

kôpor liečivé účinky

 

Pri akých problémoch pomáha kôpor?

Pozrime sa na niektoré konkrétne zdravotné ťažkosti a problémy, pri ktorých pomáha kôpor.

1. Anémia

Pite 3-krát denne čaj pripravený z 1 polievkovej lyžice kôpru a 200 ml vody.

 

2. Nespavosť

Do 300 ml vriacej vody nasypte 1 polievkovú lyžicu semien a listov kôpru. Nechajte lúhovať 1 hodinu a užívajte 100 ml záparu 3-krát denne.

 

3. Vysoký krvný tlak

Do jogurtu pridajte 3 polievkové lyžice nadrobno nakrájaného čerstvého kôpru a dobre premiešajte. Konzumujte 3-krát denne 15 – 20 minút pre jedlom. Soli draslíka dobre pôsobia aj pri arytmii srdca, zlepšujú srdcový rytmus, posilňujú vyčerpané srdce a zlepšujú výmenné procesy v srdcovom svale.

 

4. Menštruačné ťažkosti

Pravidelne pite čaj z kôpru, používajte kôpor aj v jedlách, čím odstránite bežné menštruačné poruchy a pomôžete udržať normálny menštruačný cyklus. Pravidelné používanie kôpru maximálne oddiali nástup klimaktéria u žien.

 

5. Migréna

Tá vie potrápiť mnohých, nielen ženy, ale aj mužov. Vyskúšajte v prípade záchvatu zápar z kôpru: 1 polievkovú lyžicu súkvetia kôpru zalejete 1,5 pohárom horúcej vody a nechajte vylúhovať. Tento zápar pite niekoľkokrát denne.

kôpor liečivé účinky

 

6. Neuróza a nepokoj

Zmiešajte 1 čajovú lyžičku kôprového semena, 1 polievkovú lyžicu koreňa valeriány lekárskej a 2 čajové lyžičky prírodného medu. Túto zmes zalejte 3 l vriacej vody a termosku zatvorte na 24 hodín. Užívajte 2 polievkové lyžice záparu ráno nalačno a večer pred spaním.

 

7. Osteoporóza a problémy s kosťami

Pri osteoporóze konzumujte biely jogurt s veľkým množstvom nakrájaného kôpru. Kôpor je vhodný pri problémoch s kosťami a pri zlomeninách. Odporúča sa tiež pri niektorých problémoch s kĺbmi, ako je napríklad reumatoidná artritída.

 

8. Opuchy, kŕče a bolesti čriev

Rozmiešajte 1 polievkovú lyžicu kôpru v pohári horúcej vody. Pite 2-krát denne pred jedlom, deti užívajú tento zápar po 1 – 2 lyžiciach, dospelí pol pohára.

 

9. Problémy so žalúdkom

Vypite 150 ml čaju z kôpru pred jedlom, čím zvýšite chuť do jedla, zvyšuje sa sekrécia žalúdočných žliaz a pankreasu, zlepšuje sa vylučovanie žlče, odstraňujú sa opuchy čriev a bolesti pri črevných kolikách.

jesenné zaváranie tipy a receptyPrečítajte si tiež
Jesenné zaváranie. Užitočné tipy, triky a 3 RECEPTY.

 

10. Reumatické bolesti

Do 500 ml vriacej vody nasypte 1 polievkovú lyžicu kôpru. Nechajte lúhovať 30 minút. Užívajte 3-krát denne pred jedlom.

 

11. Srdcovo-cievne ochorenia

Zalejte 1 čajovú lyžičku jemne rozdrvených plodov kôpru 500 ml viacej vody. Nechajte lúhovať 1 hodinu. Pite asi 200 ml záparu 15 minút pred jedlom 4-krát denne.
Vypite s vodou 1 čajovú lyžičku rozdrveného sušeného kôpru pol hodinu pred jedlom. Kôpor zlepšuje spánok a pôsobí upokojujúco.

Zdroj a foto: Ikar/Príroda, Netradičné liečenie, wikipedia, Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.