Viete, ako správne fakturovať? Tipy, na čo určite nezabudnúť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci majú povinnosť vystavovať faktúry len platitelia DPH, predpísaná účtovná evidencia je povinná pre každého podnikateľa. I keď neplatitelia dane z pridanej hodnoty nemajú takúto povinnosť, účtovný doklad vystaviť musia. Aj v tomto prípade sa osvedčí faktúra.

Či ste už zabehnutý podnikateľ, alebo sa ešte len púšťate do podnikania, v oboch prípadoch si svoje služby fakturujete. To isté platí nielen pre živnostníkov, ale aj pre obchodné spoločnosti. V prevažnej miere na vystavovanie faktúr nemáte účtovníka, ale fakturáciu si vykonávate sami. Prinášame vám krátky súhrn toho, na čo by ste pri fakturovaní nemali zabúdať.

 

Ako by mala faktúra vyzerať?

Tento daňový doklad predstavuje vzťah medzi odberateľom a dodávateľom a pri vystavení faktúry musíte dbať na splnenie určitých náležitostí. Čo sa obsahu týka, existuje hneď niekoľko zákonov, v rámci ktorých je stanovené, ako by mala faktúra vyzerať.
Pri fakturácii nestačí dávať teda len dôraz na dátum vystavenia a podpis oprávnenej osoby. Kľúčovými sú najmä tieto zákony:

  • zákon o účtovníctve (zákon č. 431/2002 Z. z.)
  • zákon o DPH (Zákon č. 222/2004 Z. z.)
  • Obchodný zákonník (zákon č. 513/1991 Zb.).

V nich nájdete všetky dôležité náležitosti, ktoré sa týkajú nevyhnutného obsahu faktúr.

Na čo si dávať pozor?

Podnikatelia by pri vystavovaní faktúr mali zvýšiť pozornosť. Faktúra je totiž účtovným a daňovým dokladom, no zároveň aj reprezentatívnym obchodným dokumentom a mala by spĺňať hneď niekoľko atribútov. Dôležitá je čitateľnosť faktúry, nakoľko musí byť uchovávaná tak, aby bola čitateľná po celú dobu od jej vystavenia až po stanovené ukončenie doby uchovania.
Faktúru musíte archivovať v takých podmienkach, aby aj s odstupom času bola čitateľná a text nevybledol. Pôvod faktúry je taktiež kľúčový, nakoľko by nemala byť vydaná hocikým, ale len dodávateľom, prípadne osobou konajúcou v jeho mene. Do faktúry nesmiete dodatočne zasahovať a dopisovať rôzne úpravy, nakoľko porušujete jej obsahovú stránku.faktúra zo superfaktura.sk

 

Existuje jednoduchšie riešenie

Z pohľadu podnikateľa predstavuje fakturácia dlhodobý proces, v rámci ktorého je nevyhnutné sledovať akékoľvek zmeny či aktuálne úpravy platnej legislatívy. Riešenie, ktoré urýchli fakturáciu predstavujú elektronické faktúry. Nielenže budete mať všetky faktúry zoskupené na jednom mieste, ale eliminovaním tých papierových budete viesť svoje podnikanie ekologicky a šetrne k životnému prostrediu.

 

Ako exportujem dáta účtovníčke?

Uľahčite si podnikanie  tým, že svoje zálohované faktúry môžete kedykoľvek preposlať svojej účtovníčke priamo do konkrétneho účtovného systému. Okrem iného jej môžete svoje fakturácie sprístupniť aj v rámci vášho konta, čím jej uľahčíte celkový prístup k vašim faktúram a vy sa účtovníctvom viac nebudete musieť zaoberať.

 

Klient si vyžaduje faktúry poštou

Pokiaľ svoje faktúry posielate zvyčajne elektronicky, no jeden z vašich klientov si ju vyžaduje papierovo, nezúfajte. SuperFaktura.sk je jednoduché rozhranie, ktoré umožňuje oba spôsoby. Výrazným benefitom je fakt, že ju za vás aj odnesú na poštu a vy tak viac nemusíte zdĺhavo čakať v rade pri okienku.
Navyše teraz toto bezproblémové fakturovanie môžete vyskúšať v plnej verzii na dobu 30 dní úplne zadarmo. Účtovná agenda vám viac nemusí robiť starosti a vy sa môžete plnohodnotne venovať výlučne len svojmu podnikaniu.

superfaktura.sk ako správne fakturovať

Zdroj: https://www.podnikajte.sk/uctovne-doklady/faktura-vzor-2020
Foto: Pixabay.com, SuperFaktura. 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.