Dajte si pozor na suchý a vlhký vzduch

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O tom, že vzduch je pre ľudí dôležitejší ako jedlo či voda, vieme. Priemerný človek vydrží bez vzduchu a poškodenia mozgu približne 3 minúty. Ale existujú aj nadľudia, ktorí to dokážu dlhšie. Svetovým rekordérom je Stig Åvall Severinsen, ktorý na jedno nadýchnutie vydržal 22 minút. Šialené.
Aj toto číslo však hovorí o tom, že vzduch je pre nás nesmierne dôležitý. Dávate si záležať na jeho kvalite? Nemáte príliš vlhký vzduch? Pri jeho sledovaní vám pomôžu aj vlkhomery vzduchu.

Pozor na príliš vlhký vzduch

Prvou otázkou, ktorá vás bude zaujímať je, kedy je vzduch príliš vlhký. Je to vtedy, ak váš vlhkomer ukáže hodnotu vyššiu ako 60 %. Je to nebezpečné hlavne pre ľudí so zníženou imunitou alebo astmatikov. Lebo ak teplota v domácnosti prekročí hranicu 22°C, takýto vzduch je živnou pôdou pre plesne a baktérie a riziko rôznych ochorení je vyššie.

Ako proti tomu bojovať?

Základom je prevencia – pravidelne otvárajte okná a nechajte vetrať aspoň pár hodín. Ak to nepomôže, je načase skúsiť odvlhčovač vzduchu. Také do domácnosti nestoja ani stovky eur a majú nádoby aj na 5 litrov zozbieranej vody. Dajte si pozor hlavne na kúpeľne a miestnosti, ktoré sa veľmi ťažko vetrajú.

Nepodceňujte ani suchý vzduch

Suchý vzduch je častým problémom domácnosti počas vykurovacej sezóny. Vtedy môže byť hodnota vlhkosti nižšia ako 30 %, kvôli čomu trpia najmä sliznice – v nose, ústach a očiach. Nie je výnimkou ani to, že sa vám pustí krv z nosa. Vtedy môžete zasiahnuť tak, že do bytu dáte viac rastlín a kúpite zvlhčovač vzduchu. Suchý vzduch je ideálny na prenos vírusových ochorení, takže je tiež dobré, ak budete okrem iného aj vetrať.

Chcete zistiť vlhkosť vášho vzduchu doma? Navštívte stránku Vahy-­vahy.sk, kde nájdete bohatú ponuku vlhkomerov. Tie vám prezradia, ako ste na tom s kvalitou vášho vzduchu.

vlhkomer

Bežný vlhkomer nestojí veľa a pritom môžete odhaliť, či nemáte v domácnosti príliš suchý alebo vlhký vzduch.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.