Ako vám pomôže čerstvá a kyslá kapusta?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Obyčajná zelenina, poviete si a pritom také liečivé účinky. Najmä kyslá kapusta.
Nemávnite nad ňou rukou. Čerstvá kapusta naozaj zvyšuje obranyschopnosť organizmu najmä vďaka vysokému obsahu vitamínu C a mnohých ďalších látok, ako sú vitamíny skupiny B, draslík, vápnik a horčík. Vitamíny skupiny B hrajú tiež dôležitú úlohu v procese budovania svalov, tvorby červených krviniek a pre správne fungovanie nervovej sústavy.
Kyslá kapusta zasa obsahuje enzýmy a mliečne fermenty, ktoré veľmi pomáhajú pri trávení tukov a vlákniny a zároveň pôsobia dezinfekčne na gastrointestinálny trakt.

 

Vzácne kapustné listy

Listy kapusty využijete najmä v jesennom a zimnom období, keď nás začnú napádať rôzne infekcie. „Netreba siahať po antibiotikách – vhodné je pripraviť si na noc obklad z rozdrvených kapustných listov,“ radí Jadwiga Górnicka v knihe Prírodné spôsoby liečenia. „Listy umyté teplou vodou stačí naklepať dreveným tĺčikom, aby sa na povrchu objavila šťava, a obložiť nimi šiju a hrudný kôš. Potom ovinúť mäkkou látkou a teplým šálom, ale bez použitia ochrannej fólie. Listy budú ráno žlté, suché, ale hrdlo už nebude bolieť. Na obklady je najlepšie použiť listy bielej kapusty, no poslúžia aj mäsité listy červenej kapusty alebo hlávkového kelu. Čím budú čerstvejšie, tým účinnejšie budú pôsobiť.“

Takýto obklad možno podľa odborníčky použiť na zväčšené mandle u malých detí. Ak budete obklad zakladať každú noc počas 10 týždňov, úplne vyliečite mandle a náchylnosť na angíny. Nevyliečené mandle sú príčinou reumatických chorôb v budúcnosti.

Podľa tradícií ľudovej medicíny kapusta priložená ako obklad vyťahuje z tkanív skazené tekutiny a škodlivé látky, čím očisťuje organizmus od jedov. Pomáha aj pri sceľovaní rán. Toxíny sa nahromadia v mieste priloženého listu a vyjdú von.

Obklady z kapustných listov sú účinné pri týchto chorobách: astma, ekzém, hrčky, hemoroidy, nádcha, lupiny, nekróza, migréna, bolesti nervov, popáleniny, opar, pásový opar, rany rôzneho druhu, hnisavé kožné infekcie, podliatiny, pomliaždeniny, akné, zápal priedušiek, kŕčové žily.

kapustové smoothie

Výborné je kapustové smoothie.

Čerstvá a kyslá kapusta liečia…

Anémia: Pite denne 1 – 2 poháre čerstvej kapustnej šťavy.

Angína: Kapustné listy prikladajte na hrdlo ako obklad. Vyplachovanie hrdla kapustnou šťavou pôsobí prečisťujúco, hojivo a regenerujúco.

Astma, bronchitída, senná nádcha: Používajte obklady z kapustných listov na hrdlo, šiju a hrudník, najlepšie na celú noc. Na chronickú bronchitídu používajte tento odvar: 60 g kapusty varte približne hodinu v ½ l vody, ku koncu pridajte 60 g medu. Nápoj vypite teplý.

Hnačka, bolesti žalúdka a čriev: Na brucho na celý deň prikladajte obklady z kapusty. Pite odvar z dlho varenej kapusty. Pomôžu aj plody brusnice čučoriedkovej a kvetový peľ. Ak hnačka trvá viac ako jeden deň, navštívte lekára.

Bolesti hlavy, migréna: 3 listy kapusty priložte na čelo a 3 listy na krk minimálne na 4 hodiny alebo na celú noc. Kapustné listy priložte aj na oblasť pečene alebo na brucho v závislosti od zdroja bolesti hlavy.

Menštruačné bolesti: Na spodnú časť brucha priložte na 2 – 3 hodiny kapustné listy.

Cukrovka: Pomôže kyslá kapusta – pite denne 2 poháre kapustnej šťavy.

Ekzém, dermatóza: Na kožné zmeny prikladajte listy kapusty približne na hodinu počas jedného mesiaca. V prípade suchého ekzému potrite každý list troškou olivového oleja. Jedzte surovú aj dusenú kapustu. Pite šťavu z čerstvej kapusty.

Chrípka: Pite denne 2 poháre kapustnej šťavy. Inhalujte rozriedené éterické oleje.

Hemoroidy: Na konečník prikladajte kapustné listy minimálne na 4 hodiny.

Nádcha: Pripravte si sirup: 500 g šťavy z červenej kapusty, 5 g šafranu a 250 g medu varte na nízkej teplote, kým sa všetky zložky nespoja. Uveďte do varu. Nechajte vychladnúť a 4-krát denne užívajte po 1 čajovej lyžičke.

Kozmetické masky: Prikladanie kapustných listov na tvár, šiju a dekolt na 30 minút regeneruje a očisťuje kožu, zlepšuje krvný obeh, absorbuje zhluky podkožného tuku z podkožia, posilňuje tkanivá.

kyslá kapusta

Kyslá kapusta a liečivá šťava.

Vysoký krvný tlak: Kapustné listy prikladajte na lýtka, na driek a na krk najmenej na 3 hodiny, najlepšie aj na celú noc.

Podráždené, slzavé, začervenané oči: Večer pred spaním do oka aplikujte niekoľko kvapiek čerstvej šťavy z kapusty. Oči si môžete oplachovať aj teplým záparom z rumančeka, nevädzníka, nevädze, lupeňov ruže.

Opar: Na noc prikladajte obklad z kapustných listov. Ráno opláchnite čerstvou šťavou z kapusty.

Prostata: Na spodnú časť brucha prikladajte každý deň kapustné listy na celú noc. Vo voľné dni prikladajte kapustné listy na rozkrok a obklad nechajte pôsobiť celý deň.

Črevné parazity: Počas 3 dní pite ráno po 1 pohári kapustnej šťavy, deti 20 – 30 ml šťavy denne. Kyslá kapusta rozhodne pomôže. V prípade potreby priložte ešte na noc kapustné listy na spodnú časť brucha. Chorému možno podávať aj cesnak, semená kapusty a tekvicové semená, ktoré pôsobia proti parazitom.

Kožné problémy: Na postihnuté miesto prikladajte kapustné listy a pite denne max. 2 poháre kapustnej šťavy. Urýchli to revitalizáciu kožných tkanív a vylúčenie odumretých častí.

Uštipnutie hmyzom: Na uštipnuté miesto si urobte obklad z kapustného listu. Ako obklad môžete použiť aj pór, cibuľu, cesnak, šalviu, levanduľu.

Žalúdočný vred: Medzi jedlami vypite denne max. 2 poháre kapustnej šťavy. Môžete piť aj odvar zo zemiakových šúp a zápar zo sladkého drievka.

Zápcha: Pite denne 2 – 4 šálky vody z varenej kapusty.

Celková únava: V mixéri si pripravte kokteil z kapusty, citróna, petržlenovej vňate a jablka. Pridajte koreniny uľahčujúce trávenie a soľ podľa chuti. Ráno pite na posilnenie energie.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.