10 užitočných spôsobov, ako používať tea tree olej, čiže čajovníkový olej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už o ňom počuli, možno ste ho aj použili a ak poznáte jeho liečivé účinky, asi ho máte aj doma. Tea tree olej, čajovníkový olej alebo tiež olej z čajovníku austrálskeho má mnohé benefity, antiseptické vlastnosti a nie nadarmo bol kedysi označovaný ako boží dar.

Tea tree olej
Získava sa zo stromov, ktoré rastú v Austrálii. Už pôvodné aborigínske kmene pridávali šťavu z lístkov čajovníka do masiek na tvár. Využíva sa v medicíne aj v kozmetike. Jeho listy sa prikladali na otvorené rany, infekcie aj pomliaždeniny. Veľmi obľúbené bolo inhalovanie výťažku.
Najlepší olej pochádza z Nového Južného Walesu v Austrálii. Okolo oblasti Lismore sa nachádza územie s močaristým dažďovým pralesom, kde sú ideálne podmienky pre stromy Melaleuca Alternifolia. Olej sa extrahuje pomocou parnej destilácie.

 

10 spôsobov ako využiť tea tree olej

Tea tree olej obsahuje asi 150 organických zložiek, ale najdôležitejšia je látka terpineol, ktorá má antiseptické vlastnosti.

strom Melaleuca alternifolia - tea tree olej

Strom Melaleuca alternifolia

1. Upokojí infekciu nosných dutín

Ak máte upchatý nos, uvarte si vodu a kvapnite do nej pár kvapiek tea tree oleja. Vezmite si uterák, prikryte si hlavu nad hrncom a začnite inhalovať. Zhlboka vdychujte a vydychujte, obidve nosom, asi 5 až 10 minút. Uvidíte, že to pomôže.

 

2. Ošetrenie rany, zapáleného miesta a zosvetlenie jaziev

Tea tree olej je skvelý pri ošetrení rezných rán, rôznych infekcií, aj na zapálené miesta napríklad po holení. Najskôr ranku dôkladne umyte, vyčistite a potom rozpustite dve kvapky oleja v troche jojóbového oleja. Naneste na reznú ranu a prekryte obväzom, aby ste predišli infekcii.
Na zapálené miesto na pokožke naneste trošku oleja, ktorý zmierni podráždenie, upokojí pokožku a má chladivý účinok.
Tea tree olej je tiež výborný na zosvetlenie jaziev, keďže obsahuje antioxidanty podporujúce regeneráciu kožných buniek. Denne si pár kvapkami masírujte jazvičku až kým sa olej úplne nevstrebe.

 

3. Odstraňuje lupiny

Lupiny sú nepríjemná vec, hoci pre niektorých žiadna tragédia – neoprašujú si ich dokonca ani z oblečenia na ramenách. Neprekáža im to. Ale určite to nevyzerá dobre, tak skúste nasledujúci recept: do fľašky so šampónom pridajte tea tree olej, na 200 ml asi 10 kvapiek a premiešajte.
Olej v šampóne oživí pokožku hlavy, pomáha bojovať s infekciami, plesňami a baktériami. Bude sa vám tvoriť oveľa menej lupín, prípadne úplne ustúpia.

 

4. Bojovník proti všiam

Vši sa zvyknú nasťahovať hlavne do vlasov malých detí, a to najmä na začiatku školského roka. Tea tree olej je skvelý bojovník proti týmto nepríjemným stvoreniam. Nalejte trochu vodu do hrnca, prevarte v nej 10 klinčekov a odstavte. Nechajte vychladnúť, potom preceďte a nalejte „klinčekovú vodu“ do fľaštičky s rozprašovačom. Pridajte 20 kvapiek tea tree oleja a môžete aj trošku mätového oleja. Pretrepte. Potom nastriekajte na vlasy, v ktorých sú vši a nechajte pôsobiť.

 

5. Prečisťuje vzduch

Tea tree olej sa využíva aj v aromaterapii. Pokojne prikvapkajte trošku oleja do difuzéra a odstránite zápach v miestnosti, súčasne aj prečistíte vzduch. Týmto spôsobom tiež bojujete proti baktériám, vírusom, plesniam a ďalším choroboplodným zárodkom vo vašom dome, či byte.

tea tree olej v aromaterapii

 

6. Pomáha odstrániť kliešte

Niekoľko mesiacov v roku veľmi užitočný pomocník. Keď si nájdete na pokožke prisatého kliešťa, nakvapkajte naň trošku tea tree oleja a nechajte chvíľu pôsobiť. Podľa mnohých, čo to vyskúšali, ide potom kliešť ľahšie vytiahnuť a nehrozí, že vám v pokožke zostane hlavička, ktorá by mohla byť infekčná.

 

7. Tea tree olej na akné

Tento tip poteší najmä mladých, ktorým sa začínajú na tvári objavovať akné, vyrážky. Tak ako na ne pomáha natierať gél z aloe vera, poslúži aj tea tree olej. Dajte si na vatový tampónik pár kvapiek a jemne ho vklepte na miesto, kde máte najškaredšie vyrážky. Olejček ničí baktérie, ktoré môžu akné spôsobovať.

 

8. Osviežuje oblečenie

Keď pôjdete najbližšie prať, pridajte do pracieho prášku pár kvapiek tohto oleja. Je to jednoduché a ekologické riešenie, ako odstrániť nepríjemné pachy, ktoré vznikajú nahromadením baktérií v práčke.

ricínový olejPrečítajte si tiež
Ricínový olej. 10 spôsobov, ako vám pomôže.

 

9. Lieči plesne na nechtoch

Ak máte plesne na nechtoch na nohách, skúste si kúpiť 100-percentný tea tree olej a začať s liečbou. Aplikujte si na dané miesto olej 2x denne a to niekoľko mesiacov. Môže to byť aj pol roka, keďže nejde o chemický, ale prírodný spôsob liečby. Už po pár mesiacoch vidno výrazné zlepšenie vzhľadu daného nechtu, v niektorých prípadoch pleseň dokonca úplne zmizne.

 

10. Viacúčelový čistiaci sprej

Univerzálny čistiaci sprej, ktorý dobre funguje na rôzne povrchy (pozor, nie na mramor alebo žulu, na ktoré je príliš kyslý a mohol by ich poškodiť). Zmiešajte dva hrnčeky horúcej vody, pol hrnčeka bežného octu a pridajte 10 kvapiek tea tree oleja. Premiešajte, dajte do fľašky s rozprašovačom a máte ekologický, lacný a účinný čistiaci prostriedok.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Wikipedia/Tangopaso, 
Wikipedia/Stephanie (strph)


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.