Aké choroby viete z jazyka vyčítať. Tipy, ako sa oň správne starať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Platí nielen „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“, alebo „Čo na srdci, to na jazyku.“, ale tiež ako vyzerá tvoj jazyk, tak sa po zdravotnej stránke cítiš 🙂
Všetci si uvedomujeme, aké dôležité je sledovať svoj zdravotný stav. Aby nebolo neskoro a včas sme reagovali. No málokto sa sústredí na zmeny na jazyku… Však ste si ho nejako špeciálne nevšímali ani vy? Pritom sa dá z jazyka vyčítať všeličo, a dokonca také informácie, kvôli ktorým by ste mali zájsť k lekárovi alebo zubárovi.

 

Čo sa dá z jazyka vyčítať?

Zmenil napríklad farbu alebo sa na ňom vytvorili hrčky? Mávate na ňom povlak? Je pokrytý rankami?
Pozrite sa, s ktorými najčastejšími zmenami na jazyku by ste mali zájsť za doktorom. A na záver poradíme, ako sa správne starať o svoj jazyk.

Biely povlak

Biele škvrny na jazyku vedia poriadne vystrašiť. Zvyčajne sa objavujú u ľudí, ktorí nedbajú na dostatočnú ústnu hygienu. Zbadať ich môžu aj fajčiari či alkoholici.
Často sa zjavujú aj po zjedení potraviny, ktorá človeka dráždi. Len čo dôjde v dôsledku podráždenia k opuchu papíl na povrchu jazyka, začnú sa na ňom zachytávať baktérie a zvyšky jedla.

Pod biely povlak na jazyku sa môže podpísať aj kvasinková infekcia alebo leukoplakia. Dobrou správou však je, že stav nazývaný leukoplakia sa dá zvrátiť aj tým, že skoncujete s fajčením.

Ak biele škvrny pozorujete aj po týždennom dôkladnom čistení jazyka, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc. Nevylučujú sa totiž karcinogénne zmeny. Liečba leukoplakie môže zahŕňať biopsiu (lekársky zákrok, pri ktorom sa odoberá z tela človeka vzorka tkaniva na histologické či cytologické vyšetrenie) na vylúčenie rakoviny.
Spinocelulárny karcinóm (najčastejší karcinóm ústnej dutiny) sa prejavuje aj vo forme hrubých bielych, prípadne červených lézií. Tie sú spojené s užívaním alkoholu a tabaku.

 

Jazyk červený ako jahoda

Červený jazyk môže signalizovať viacero faktorov. Napríklad, že vaše chuťové bunky zle reagujú na nejaké jedlo či stres. Prípadne môže byť známkou nedostatku vitamínov zo skupiny B, hlavne kyseliny listovej a B12. Niekedy za červeným jazykom môže stáť len sucho v ústach a nedostatok tekutín.

Pokiaľ sa ale k červenému jazyku pridruží aj bolesť v krku, môže ísť o infekciu. A to o streptokokovú infekciu, šarlach či šarlátovú horúčku, ak problém sprevádza aj svrbiaca vyrážka. V daných prípadoch je nutné vyhľadať lekársku pomoc, pretože liečba sa zvyčajne nezaobíde bez antibiotík.
A akoby toho nebolo málo, jazyk sfarbený ako jahoda niekedy poukazuje aj na srdcové alebo krvné choroby. Vždy je potrebné hľadať pravú príčinu tohto problému.

čo sa dá z jazyka vyčítať?

 

Povlak je žltý až hnedastý

Prv, než so žltým či hnedastým jazykom navštívite doktora, presvedčte sa, či máte dostatok vitamínu B3. Len čo si ho doplníte, nepríjemnosť zmizne.
O čo však ide vtedy, ak dbáte na dostatočný príjem vitamínov a napriek tomu má váš jazyk znepokojivú farbu? Dôvodom môžu byť zle fungujúce obličky či plesňové ochorenie.

 

Jazyk pokrytý rankami

V najčastejších prípadoch sa pod drobné poranenia jazyka zvyknú podpísať horké či pikantné potraviny. Našťastie, takého ranky veľmi rýchlo miznú a nie sú dôvodom na obavy o zdravie.
Aj neduhy ako vriedky či herpes zvyčajne miznú samy od seba, len to trvá dlhšie v porovnaní s rankami po jedle.

ako vyliečiť herpesPrečítajte si tiež
Ako vyliečiť herpes, či opar? Ide to aj bez chémie.

 

Jazyk s ryhami

Ryhy na jazyku sú v mnohých prípadoch dedičnou záležitosťou. Niektorí ľudia majú napríklad prasknutý jazyk od narodenia. V tomto súvise nejde o nijaký vážny problém.
Podľa odborníkov ale ryhy na jazyku netreba podceňovať, čo sa týka hygieny. Odporúčajú sa na ryhy zamerať počas čistenia jazyka, keďže v nich môžu uviaznuť zvyšky jedla. Tie dokážu spôsobiť ďalšie nepríjemnosti – zápach z úst, rozvoj škodlivých baktérií, ktoré zas vedú k vzniku zubného kazu.

 

Opuchnutý jazyk

Jazyk zvykne opuchnúť po vypití veľmi horkého nápoja, no aj náhodným uhryznutím do jazyka. Objavuje sa i v prípady, kedy ide o alergickú reakciu na práve skonzumovanú potravinu.
Tu sa dá hovoriť o veľmi nebezpečnej záležitosti. Opuch jazyka totiž môže postupne brániť dýchaniu. Ak práve nemáte po ruke silné antihistaminikum, je nutné okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci.

 

Ako vyzerá zdravý jazyk?

Jazyk, ktorý je zdravý, je ružovkastý, pokrytý drobnými hrbolčekmi (papily) na povrchu. Dospelý človek má zhruba 9 000 chuťových pohárikov, vďaka ktorým rozlišuje sladké, kyslé, slané či horké chute.

zdravý jazyk

Ako sa starať o svoj jazyk?

  • Umývajte si zuby dvakrát denne – Pravidelné čistenie zubov ideálne mäkkou kefkou odstraňuje nahromadené baktérie v ústnej dutine. Zuby tým chránite pred vznikom zubného kazu, dutinu pred infekciami. Nezabúdajte ani na pravidelné čistenie medzizubných priestorov a ďasien.
  • Vyhnite sa rafinovanému cukru – Pri premnožení zlých baktérií v ústach dochádza k poškodzovaniu zubnej skloviny. Zlé baktérie v ústach sa rady živia sladkosťami. Ak znížite príjem rafinovaného cukru vo vašom jedálničku, výrazne zredukujete aj baktérie v ústnej dutine.
  • Skoncujte s fajčením – To, že fajčenie vedie k zažltnutým zubom, je známe azda všetkým. No už menej často sa hovorí o ochorení ďasien a vo vážnejších prípadoch o rakovine úst. Ak ste fajčiar, spomeňte si na to, než si zapálite cigaretu.
  • Pite dostatočné množstvo vody – Máte sucho v ústach alebo nedostatok slín? Pozor, tieto problémy môžu zapríčiniť ochorenie celej ústnej dutiny. Našťastie, dostatočným pitným režimom viete v ústach udržať potrebnú vlhkosť a minimalizovať tak podráždenie slizníc a predísť infekcii. 

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.