Správne zvolená vôňa vás zbaví mnohých problémov, tvrdí odborníčka na aromaterapiu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyskúšali ste už niekedy esenciálne oleje, keď vám bolo ťažko? Proti stresu, úzkosti alebo prejedaní? Prezradíme vám, v čom spočíva ich sila,  ako nám môžu pomôcť a ako ich správne použiť. Na pomoc sme si vzali Máriu Molnárovú, ktorá sa už niekoľko rokov venuje aromaterapii. Vie, čo ľuďom pomáha a ako najúčinnejšie využívať esenciálne oleje, takže sa s nami podelí o svoje skúsenosti. Odborníčka na aromaterapiu poradí, ako si vyberať vône na depresie, stres, úzkosť a vysvetlí, ako môžu esenciálne oleje pomáhať pri chudnutí.

 

Vôňa na váš problém

Všetci máme v živote občas ťažké obdobia, rôzne traumy, prípadne krízu – či už v rodine, v zamestnaní. Výrazne na nás vplývala aj pandémia koronavírusu, ktorá nás ochromila na niekoľko týždňov. Zatvorila nás doma, obmedzila nám životný priestor, mnohí podliehali depresii, či obavám.
O duševné zdravie sa treba starať celý život, nie iba v ťažkých časoch a pomôcť si môžeme do určitej miery aj sami. Okrem cvičenia, zdravého životného štýlu môže podať v náročných momentoch pomocnú ruku práve aromaterapia.

odborníčka na aromaterapiu Mária Molnárová

„Aromaterapia patrí k prírodným metódam riešenia fyzického a mentálneho zdravia. Jej základným nástrojom sú esenciálne oleje a hlavným kritériom pre správnu terapiu sú 100-percentné prírodné oleje, teda v žiadnom prípade nie syntetické. Esenciálne oleje sú  prchavé prírodné aromatické zložky rastlín a stromov. Sú to zložité zmesi stoviek rôznych chemických látok danej rastliny. Ide o veľmi silné látky, preto sa používajú naozaj v malom množstve,“ vysvetľuje na začiatok Mária Molnárová.

Podľa nej je veľa ľudí, ktorí hľadajú prírodnú cestu riešenia svojho zdravia a mentálnej pohody. Podporné vlastnosti esenciálnych olejov sú naozaj obdivuhodné. V súčasnosti už ľudia zistili, že mnohé zdravotné prekážky dokážu vyriešiť alebo prekonať bez návštevy lekára. Ľudia sú uvedomelejší, vnímavejší a keď dokážu trochu viac sledovať signály tela, vedia zastaviť prichádzajúci problém. Často na takýto problém postačí jeden esenciálny olej.

 

Sila esenciálnych olejov

A ako je to teda s psychickou nepohodou?
„Ak cítite únavu, prípadne sa vám nič nechce, tak siahnite po Mätovom oleji. Povzbudí, vyčistí myseľ a potlačí aj bolesť hlavy, povzbudí k aktivite. Rovnako však povzbudí a dodá dobrú náladu akýkoľvek citrusový olej,“ vymenúva odborníčka na esenciálne oleje.

Príjemné vône môžu pomôcť pri mnohých problémoch, ale tiež sú pomocníkom pri vyvolaní spomienok. „Terapia vôňou, resp. esenciálnymi olejmi, je ten najpríjemnejší spôsob zbavovania sa rôznych mentálnych prekážok v živote, zdravotných problémov, alebo diskomfortu v určitých životných situáciách. Okrem riešenia konkrétnych záťaží pomocou aromaterapie, nám môžu pomôcť  vône vyvolať konkrétne spomienky, navodiť atmosféru, či vytvoriť asociáciu, ktorú nám memoruje práve vôňa daného esenciálneho oleja,“ dodáva Molnárová.

Spojiť príjemné spomienky na odbúranie stresu sa dá určitým druhom oleja, ktorý nám pripomenie napríklad obľúbenú dovolenkovú destináciu.
Napríklad levanduľový esenciálny olej môžete použiť pri pocite stresu, pričom vám táto vôňa môže pomôcť skôr než zafunguje biochémia oleja. A to už tým, že vám pripomenie poslednú dovolenku na ostrove Hvar a stres je preč 🙂

myslite na aromaterapiu

 

Ako správne používať esenciálne oleje?

Používanie esenciálnych olejov je veľmi jednoduché a to dvomi základnými spôsobmi.
Prvým je inhalácia, či už priamo z fľaštičky alebo v difúzeri s parovodnou difúziou. Spomínaný difúzer je zároveň zvlhčovačom vzduchu. Alternatívnou je podľa Molnárovej nakvapkanie oleja na vankúš, textílie, plyšovú hračku, či do vody s miskou a následným vdychovaním výparov olejov.

Druhým spôsobom je aplikácia na telo a to formou masáží, kúpeľom, kompresiou, obkladmi na postihnuté miesta, alebo použitím v prírodnej kozmetike na pleť a telo. „Treba však zdôrazniť, že esenciálne oleje pri aplikácii na pokožku vždy riedime s rastlinnými olejmi. Výnimkou sú určité body na tele a niektoré oleje, ktoré nevyžadujú riedenie. Spomeňme ešte raz mätu, ktorú si stačí bez riedenia naniesť na spánky po jednej kvapke pri únave či bolesti hlavy,“ prezrádza tipy na správne používanie Mária Molnárová.

 

Úzkosť, strach, neistota

Pociťujete úzkosť, napätie, nie ste vo svojej koži? Čo by poradil odborník na oleje ľuďom, ktorí sa trápia nepríjemnými pocitmi? „Nedá sa odpovedať len jednou vetou, má to mnoho rovín. Úzkosť sa pomaličky stáva nechceným kamarátom veľkej časti našej populácie, prichádza nenápadne a náhle, zrazu je tu, usalaší niekde vo vnútri tela a z času na čas sa ozve. Väčšinou ju ľudia pociťujú v noci alebo ráno,“ popisuje Molnárová a dodáva, že pri aromaterapii sa pozerajú na celkový stav človeka –  holisticky.
Vedia, že úzkosť má rada strach a neistotu. Tieto dva kľúčové pocity sú ich terčom a treba sa ich zbaviť. Spýtajme sa preto sami seba, čo môžem urobiť preto, aby som žil/žila hodnotnejší život z toho, čo mám k dispozícii vo svojom živote teraz?

Podľa Molnárovej je možností viac.
Jednou z nich je aktivita. Každý večer si vyhodnoťte svoj deň, pochváľte sa za to, čo sa vám podarilo a naplánujte si svoj ďalší deň, ktorý musí obsahovať prirodzene niekoľko rôznych aktivít. To pomáha zamestnať mozog reálnou činnosťou. Idete spať s pocitom, že viete, čo bude zajtra, teda zbavujete sa neistoty.
Pridajte k týmto aktivitám vďaku a radosť, obe činnosti sú navyše zadarmo. Pozvite opäť svojich priateľov a rodinu do domu, zabávajte sa, socializujte sa a buďte vďační za to, čo doma a vo svojom živote máte. Premýšľajte, čo ešte môžete pridať, aby váš život bol emocionálne bohatý, určite každý nájde kopec ďalších možností.

A čo konkrétne esenciálne oleje? Ktoré nám pomôžu?
„Na zvýšenie aktivity odporúčam Eukalyptus, Citrón, Citrónová tráva.
Na pocit radosti a kreativitu Pomaranč, Neroli, Limetka.
Na dobrý spánok je to určite Levanduľa, Šalvia, Vetiver, Harmanček, pri ktorých odporúčam natierať oblasť hrudníka a nakvapkať niektorý olej na vankúš.
Na pocit istoty, bezpečia a novej sily sú to Santalové drevo, Zázvor, Pačuli, Myrha,“
 vymenúva názvy olejov Molnárová.

esenciálne oleje na aromaterapiu

 

Prejedanie sa

Napríklad aj počas karantény ľudia riešili na sociálnych sieťach problém prejedania sa. Existuje pomoc aj pri týchto problémoch? Treba uznať, že esenciálny olej môže byť pomocníkom, ktorý podporí organizmus v chudnutí. Základom je však zdravá životospráva a pohyb.

Podľa odborníčky napríklad škoricový esenciálny olej pomáha odbúravať tuky z tela, ale človek musí preto niečo urobiť, aby sa tuky dali do pohybu a rozhodli sa opustiť telo alebo sa spáliť pri fyzickej aktivite. „Esenciálny olej potrebuje od organizmu, aby vykonával zvýšenú telesnú aktivitu, aby neprijímal ďalšie prebytočné tuky a vtedy bude človeku nápomocný. Môže schudnúť o niečo rýchlejšie, navyše dodá telu životnú energiu. Bonusom takej škorice je aj jej afrodiziakálny účinok. Môže sa to pokojne zvrtnúť aj iným smerom, kúpite si škoricu na chudnutie a nakoniec schudnete vďaka inej športovej aktivite. Aromaterapia je jednoducho krásna terapia,“ hodnotí Molnárová.

esenciálne oleje a ich liečivé účinkyPrečítajte si tiež
Esenciálne oleje. 7 tipov, ako ich využiť pre zdravie.

 

Depresie a stres

Mnoho ľudí prišlo dočasne o príjem, niektorí aj o prácu. Logicky potom prichádzajú depresie a stres z toho, ako uživiť rodinu. Ako sa odpichnúť od týchto stavov?
Stromové oleje, teda esenciálne oleje, ktoré sú získavané z dolných častí a koreňov rastlín a stromov. Tie nám dodávajú pocit istoty, bezpečia a stability. Sem patrí napríklad Kadidlo, Zázvor, Santalové drevo.
Avšak hneď po nadobudnutí bezpečia a zrehabilitovaní treba urobiť ďalší krok – „zdvihnúť sa zo zeme” a ísť ďalej. Hovoríme o odvahe, o pevnej vôli vykročiť ďalej, možno dokonca vymyslieť iné podnikanie či zmeniť prácu.

A tu opäť môžu pomôcť určité oleje.
„Pri tomto procese vám pomôžu oleje, ktoré dajú veci do pohybu: Eukalyptus, Cypres a všetky citrusové  a ihličnaté oleje. No a keď sa mentálne nastavenie pomaly vylepšuje a stabilizuje, pridajte aj kvety, ktoré obohatia vašu fantáziu, kreativitu, dovolia vám snívať a mať nové túžby. Nezabúdajme na to, že je veľmi dôležité mať túžby a plány. Takže odporúčam potom Neroli, Šalvia, Ylang ylang, Ruža,“ radí na záver odborníčka na aromaterapiu Mária Molnárová.

Foto: Mária Molnárová, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Martina Baumann

Už odmalička som mala po ruke pero a diár, aby som si zapisovala všetko, čo mi práve napadlo. A už v tom čase som vedela, že keď vyrastiem, tak ma bude živiť práve písanie. Podarilo sa! Najradšej píšem vlastné zážitky z cestovania alebo rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Medzitým som stihla vyštudovať žurnalistiku, vyskúšať si prácu v tlačovej agentúre, byť editorkou, redaktorkou, šéfredaktorkou, stať sa PR špecialistkou a vyskúšať si aj hovorcovskú stoličku. Okrem písania mám rada aj našich dvoch kocúrov, psa a slovenské víno. Presne v tomto poradí :-)

Komentáre sú uzavreté.