Viete, aký je rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci teplé počasie so sebou prináša nespočetné množstvo pozitív, predsa sa len nájde niečo, na čo by sme najradšej zabudli. Reč je o nepríjemnom potení. To však nanešťastie zväčša nekončí len pri nevzhľadných fľakoch v podpazuší. V tom horšom prípade je ho aj cítiť, a to poriadne.

Potenie je síce ľudské a veľmi mu asi nezabránime, čomu však zabrániť vieme, je práve zápach. Okrem pravidelnej hygieny by sme  preto mali siahať aj po kvalitných antiperspirantoch alebo dezodorantoch. Aj vy ste si mysleli, že je to jedno a to isté? Omyl!
Poďme sa spolu pozrieť na to, prečo sa vlastne potíme, prečo pot smrdí a ktorý z produktov je pre vaše telo najvhodnejší.

 

Prečo sa potíme

Ako sme už vyššie spomínali, potiť sa je ľudské. Ide totiž o prirodzenú reakciu tela na teplo. Organizmus sa totiž ochladzuje odparovaním tekutiny z povrchu kože. Denne dokážeme vylúčiť až jeden liter potu.
Zloženie potu pritom asi nikoho neprekvapí. Nachádza sa v ňom vo veľkej časti voda ( až 98%) a v nej rozpustené minerálne látky, aminokyseliny, hormóny, kyselinu mliečnu, močovinu…
Presné zloženie potu je však veľmi individuálne, nakoľko veľmi záleží aj od našich stravovacích návykov a ovplyvňuje ho aj alkohol alebo nikotín.

 

Prečo pot zapácha?

Hneď na úvod treba poznamenať, že sa v našom tele nachádzajú dva druhy žliaz, ktoré majú na starosti vylučovanie potu.
Kým ekrinné žľazy majú na starosti vylučovanie vodnatého potu ( termoregulačná úloha), apokrinné žľazy sú skôr pachové, nakoľko obsahujú najmä tuky a tiež bielkoviny, ktoré vyživujú baktérie nachádzajúce sa na povrchu našej kože. Baktérie tieto látky následne rozkladajú, dôsledkom čoho vznikajú aromatické látky, ktoré sú zas príčinou telesného pachu.
Aj z tohto dôvodu sa dá laicky povedať, že každý z nás páchne inak a z toho zároveň vyplýva aj to, že zápach vieme eliminovať vďaka správnej životospráve, pravidelnou hygienou a tiež vďaka použitiu kozmetických prípravkov.

rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom

 

Antiperspirant

Antiperspirant v sebe obsahuje tzv. adstringenty, a síce látky, ktoré sa starajú o sťahovanie pórov na pokožke. Laicky by sa dalo povedať, že pot sa vďaka nim nevylúči na povrch, ale zostane vo vnútri potnej žľazy. Tým pádom baktérie na povrchu pokožky nemajú čo rozkladať, čo má za následok práve skutočnosť, že nezapáchame.

 

Dezodorant

Dezodoranty naopak pracujú na celkom inej báze. Deodorant totiž v sebe neobsahuje žiadnu zložku, ktorá by zabraňovala poteniu. Je určený na to, aby zápach zastavil, resp. neutralizoval a prekryl. Dalo by sa teda zjednodušene povedať, že dezodorant síce zabráni tomu, aby sa z vášho podpazušia šíril zápach, nezabráni však nevzhľadným škvrnám od potu.

antiperspirant či dezodorantPrečítajte si tiež
Ako si vybrať optimálny antiperspirant alebo dezodorant?

 

Čo je pre moje telo najlepšie?

Bez ohľadu na to, pre ktorú z možností sa rozhodnete, hneď na úvod treba poznamenať, že ide o prípravky, ktoré na svoje telo nanášame denne. Preto by ste si mali vyberať najmä podľa ich zloženia. Parabény, konzervačné látky, či rôzne arómy môžu vašu pokožku dráždiť a spôsobovať jej rôzne nepríjemnosti. Preto si dôkladne čítajte zloženia jednotlivých produktov a snažte sa voliť skôr prípravky založené na prírodnej báze.

— PR článok —
Foto:  Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.