Ako si vybrať optimálny antiperspirant alebo dezodorant?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Počas letných mesiacov riešime potenie viac ako inokedy. Je to normálne, potiť sa je prirodzené a tak viac uvažujeme, ako si vybrať optimálny antiperspirant alebo dezodorant. Aký je vlastne medzi nimi rozdiel? Čo je lepšie a vhodnejšie, ak sa potíte len trochu, alebo naopak – príliš, takže naozaj to musíte riešiť každý deň?
Skúste niekoľko našich tipov ?

Rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom
Možno rozdiel poznáte, no opakovanie je matka múdrosti a v článku o produktoch proti poteniu sa vysvetleniu nedá vyhnúť.
Antiperspirant obsahuje hliníkové soli, čím zabraňuje poteniu. Zápach však vytvárajú baktérie, takže automaticky neznamená, že keď sa nepotíme, voniame.
Dezodorant neovplyvňuje produkciu potu, no s pomocou vonných látok či esenciálnych olejov pohlcuje pach. Niektoré dezodoranty sú schopné zabrániť rastu baktérii spôsobujúcich pach.

 

Je strach z hliníkových solí opodstatnený?

Ak sa nad tým zamyslíte, hliník je prvok, ktorého čiastočky a zlúčeniny nájdete obsiahnuté aj v zelenine, ovocí, obilninách, mäse či dokonca vo vode. Prijímame ho teda v rôznych formách.
Kozmetika momentálne prechádza riadnymi testami a výskumom, aby bola bezpečná. Hovorí sa tiež o škodlivosti hliníka v súvislosti s rakovinou prsníka. Nikto nevie, kde táto fáma začala, pretože žiaden seriózny výskum toto tvrdenie nepotvrdil.

Iní odporcovia hliníku v antiperspirantoch hovoria o tom, že nie je prirodzené a zdravé zamedzovať potu. Produkt si však aplikujeme na mizivú časť pokožky, akou je podpazušie. Telo sa preto stále môže potením detoxikovať a ochladzovať v iných častiach.
Hliník nie je látka, ktorú nevyhnutne potrebujeme, no nie je ani strašiakom a zlom, za aký sa často v súvislosti s antiperspirantmi považuje. Bolo však zistené, že je možné naň mať alergiu. Ak máte citlivú pokožku a sklon k alergiám, budete ideálnym kandidátom na používanie dezodorantov.

Alkohol

Je najčastejšie používanou zložkou v antiperspirantoch či dezodorantoch. Ak máte citlivú pokožku, skúste sa im vyhnúť. Taktiež ak si často holíte podpazušie, môže dráždiť, štípať a byť príčinou vzniku nepekných vyrážok.

Fľaky

Reklamy sú silným marketingovým nástrojom a často výrobky ospevujú ako tie, ktoré nespôsobia nepríjemné fľaky na oblečení. Fľaky v podpazuší však môže zapríčiniť aj pot samotný. Skúste používať produkt striedmejšie a častejšie prať oblečenie, inak sa do látky môže zmes potu a kozmetiky vpiť a oxidovať.

Parfumácia a vôňa

Niektoré produkty proti poteniu môžu mať veľmi silnú parfumáciu. Dbajte teda na to, aby sa táto vôňa nebila s vašim parfumom. V prípade, že máte výraznejší parfum, zvoľte dezodorant bez parfumácie. Mnohé značky parfumov už vyrábajú aj dezodorant v rovnakej vôni, ak je to teda možné, zaobstarajte si takýto set a nemusíte sa báť mixovania vôní. Takéto dezodoranty však majú zvýšený obsah parfumácie, ktorá môže často spôsobovať alergie.

antiperspirant či dezodorant

 

Typy produktov proti poteniu

1. Sprejový antiperspirant |  dezodorant

Sprejové výrobky poskytujú okamžitý pocit sviežosti a patria k najobľúbenejším. Aerosól rýchlo zasychá a v podpazuší vytvorí akoby pudrovú vrstvu. Môžete sa tak rýchlejšie obliecť bez čakania, kedy produkt uschne. Avšak pre citlivú pokožku sa veľmi neodporúčajú.

 

2. Tuhý dezodorant antiperspirant

Najznámejšia a najstaršia forma dezodorantu vo výsuvnom balení, ktoré už v dnešnej dobe prešlo rôznymi renováciami a okrem klasického plastu sú robené už aj papierové či drevené obaly. Vďaka menšej veľkosti je ideálny na cestovanie. Keďže prichádzajú do kontaktu priamo s pokožkou, môžu šíriť baktérie.

 

3. Guľôčkový a Roll-on

Teší sa obľube už od 50. rokov minulého storočia, no stále je na 3.mieste používanosti. Jeho konzistencia je jemne hustá, je to akoby tekutejšie mliečko. Preto aj musíte počkať nejaký čas, než produkt na pokožke zaschne.

 

4. Alternatívne podoby

Rôzne formy dezodorantov priniesli najmä prírodné značky vyhýbajúce sa hliníku, parabénom či alkoholu. Vyrábajú sa z mastenca, sódy bikarbóny, olejov či minerálneho kameňa.
Nájdete medzi nimi napríklad krémový dezodorant v tégliku podobne ako krém. Nanášajú sa rukou, čo nepodporuje tvorbu baktérii a dajú sa ním nakrémovať aj chodidlá.
Inou veľmi zaujímavou a asi najprírodnejšou formou dezodorantu je kryštál. Neobsahuje žiadne pridávané zložky. Veľkým bonusom je trvácnosť produktu, keďže aj pri každodennom používaní vydržia asi rok. Funguje tak, že pred použitím ho namočíte do vody a aplikujete na pokožku. Kryštálové dezodoranty nemajú žiadnu vôňu.

Prírodné dezodoranty sú dobrou alternatívou, ak máte alergie alebo len chcete používať jednoduchšie produkty. Nenechajte sa však obalamutiť obľúbenými výrokmi prírodných značiek, ako “neobsahuje škodlivé chémie” – chémia je aj voda, ktorú pijete, raňajky, ktoré ste jedli a chémia sme aj my, ľudia ?

 

5. Vyrobené doma

Ak si chcete zaexperimentovať, skúste si dezodorant vyrobiť aj doma. Na internete nájdete množstvo návodov ako na to. Aj v tomto našom článku nájdete recept na domáci dezodorant, tiež na domáce mydlo, či domácu zubnú pastu. Ušetríte tým peniaze, životné prostredie a viete, čo ste si do toho dali. Žiadne chemikálie ani toxíny.

domáci dezodorant a antiperspirant


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.