Poznáte ricínový olej? Určite ste o ňom už počuli, možno ste ho však ešte neochutnali. A pravdepodobne ani neviete, koľko liečivých účinkov sa v ňom skrýva.
Ricínový olej sa pritom už oddávna využíva v mnohých situáciách – ako liečebné laxatívum, proti plesniam na nohách a pod nechtami, pri akné, pri bolestiach zubov a ďasien… Tých možností použitia je mnoho, nižšie sme sa pozreli na niektoré z nich.
Upozorňujeme, že ricínový olej treba využívať s rozumom, pretože môže dôjsť k prípadnému predávkovaniu. Nasledovali by hnačky, nevoľnosť, zrýchlený tep a srdcová slabosť. Čiže ako pri všetkom – s mierou 🙂
Ricínový olej je tradične považovaný za vhodný prostriedok proti zápche a pásomniciam, na črevné problémy a hemoroidy a v šestonedelí. Hlavnou zložkou ricínového oleja je kyselina ricínolejová, mononenasýtená mastná kyselina, ktorá tvorí 90% celého zloženia.
Ako nám pomáha ricínový olej?
Ricínový olej sa za toxický nepovažuje, aspoň nie v uvedených dávkach, tvrdia Josef Jonáš a Jiří Kuchař, autori populárnej príručky Svet prírodných antibiotík. „Má vynikajúce účinky na bakteriálne a plesňové ochorenia. Nachádza mnohostranné uplatnenie pri olejovom výplachu úst, v kozmetike aj pri príprave obkladov, pretože preniká hlboko do pokožky, kde stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu.”
1. Výplach úst
Výplach úst ricínovým olejom je vynikajúci pri zápaloch v ústnej dutine. Toto vyplachovanie olejom, čiže oil pulling, nie je novinka – je súčasťou ajurvédskej medicíny a Indovia túto metódu poznajú už stáročia. Na čistenie zubného povlaku, v prípade ochorení ďasien, bolestí hrdla, či paradentózy. Všetky tieto problémy totiž spôsobujú nahromadené baktérie v ústnej dutine.
2. Bolesti zubov a ďasien
Pri bolestiach zubov, zápaloch ďasien a zubných váčikoch zamiešajte čajovú lyžičku oleja a štipku soli do pohára vody a kloktajte dvakrát denne.
3. Pleseň na nohách a pod nechtami
Proti plesniam na nohách, medzi prstami a pod nechtami sa najprv pripraví pätnásťminútový kúpeľ z Epsomovej soli, ktorá zmäkčí pokožku a vydezinfikuje ju. Následne sa na očistené a osušené miesto nanesie ricínový olej.
4. Proti akné
Pokožka postihnutá akné sa potiera dvakrát denne tampónom namočeným v ricínovom oleji. Väčšie plochy sa môžu liečiť tak, že na ne priložíte gázu namočenú do ricínového oleja, prekryjete ju potravinovou fóliou a postihnuté miesto zabalíte do ručníka, aby olej nevytekal.
5. Na zápaly kože
Ricínový olej znižuje tvorbu a množenie baktérií a vírusov. Pri zápaloch kože sa často objavuje aj nepríjemné svrbenie, či pálenie pokožky, vtedy nasaďte ricínový olej. Nanášajte na toto miesto zopár kvapiek, napríklad vatovým tampónom.
6. Dna, artritída, aj reuma
Ricínový olej je podľa odborníkov vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia artritídou, dnou, osteoporózou, reumou, či inými bolesťami kĺbov.
Zohrejte asi 5 lyžíc ricínového oleja, namočte doň handričku a potom ju priložte na bolestivé miesto. Prekryte fóliou a nechajte pôsobiť. Majte danú časť tela v teple, čiže môžete ju zakryť povedzme uterákom. Obklad opakujte 2 až 3 razy za hodinu.
7. Na popraskanú pokožku
Ricínový olej výborne regeneruje suchú a podráždenú pokožku. “Pri niektorých dermatitídach a mimoriadne suchej pokožke je jediným prostriedkom, ktorý zmierni symptómy množstva ľudí. Premasťuje, podporuje hydratáciu a v pokožke udržiava vlhkosť,” radí odborník na fytoterapiu a prezident Slovenskej bylinkárskej komory Ing. Pavol Machnič. Pozrite si všetky benefity ricínového oleja, ktoré uvádza.
Ricínovým olejom si môžete napríklad potrieť popraskanú kožu na chodidlách a potom namočte nohy do vody. Olej s vodou reaguje a pokožku zmäkčí.
Prečítajte si tiež
Pestrecový olej. Kedy je vhodný a ako ho užívať?
8. Proti vráskam
Dámy, potešíme vás – ricínový olej je vynikajúcou prevenciou proti tvorbe vrások, a to najmä vďaka vysokému obsahu vitamínu E. Začnite ho užívať už v mladom veku a neskôr akoby ste mladú pokožku bez vrások našli 🙂
9. Na vlasy aj proti lupinám
Tento olej pomáha aj vlasom, stimuluje ich rast, brzdí vypadávanie. Pri umývaní vlasov naneste pár kvapiek ku korienkom vlasov (nie na vlasy), dobre vmasírujte, nechajte chvíľu pôsobiť a potom zmyte bežným spôsobom.
Ak máte problém s lupinami, zmiešajte v rovnakom pomere ricínový a jojobový olej. Touto zmesou masírujte pokožku hlavy a časom sa vám lupiny prestanú vytvárať.
10. Pri zápche
Je známe, že ricínový olej pôsobí ako prírodné laxatívum, ale treba ho dávkovať veľmi opatrne a s mierou. Má aj protizápalové účinky, zlepšuje peristaltiku čriev a prináša úľavu aj pri hemoroidoch.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com