Podvody a pandémia koronavírusu. Aj takéto finty vymysleli šmejdi!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoaxy, podvody, klamstvá a zavádzanie. To všetko s cieľom profitovať na ľuďoch a vytiahnuť z nich peniaze. Aj to priniesla pandémia koronavírusu.
Akákoľvek kríza, či výnimočná situácia prebudí rôznych podvodníkov, ktorí využívajú ľudskú hlúposť a naivitu. Predávajú „zázračné“ lieky na koronavírus vrátane všelijakých amuletov a talizmanov, rúška posvätené v kostole a internet sa hemží rozličnými zaručenými receptami. Dokonca vznikajú videá, ako toto, kde vám povedia „pravdu“: koronavírus je podvod. Údajne preplnené nemocnice sú prázdne! A zakončenie sprievodného  textu „zachovajte pokoj, strach z budúcnosti nie je na mieste” vás udrie priamo medzi oči a vy sa zostanete zarazene  dívať na to, čo čítate.

 

ikona vírusPrefíkaní podvodníci

Časopis Trend napríklad poukázal na to, ako musia mnohé slovenské firmy čeliť podvodníkom, ktorí sa snažia od nich vylákať falošné platby. Využívajú to, že zamestnanci v súčasnosti pracujú z veľkej časti z domu a nie sú v priamom kontakte so svojimi nadriadenými. Účtovníkovi príde e-mail, v ktorom ho podvodník, tváriac sa ako CEO spoločnosti, žiada o urýchlenú platbu dôležitej faktúry. Argumentuje pritom časovou tiesňou…

podcast DotykNa podvodníkov a šírenie hoaxov upozornil aj podcast Dotyk časopisu TouchIT. Za šírením koronavírusu je údajne technológia 5G. Za 24 hodín napríklad vo Veľkej Británii zaznamenali štvoricu útokov na základňové stanice či stožiare, ktoré vysielajú 5G. Už predtým ľudia zaútočili na stožiare Vodafonu a k šíreniu nepravdivých informácií a hoaxov prispeli dokonca celebrity, ktoré pochybné videá zdieľali na svojich sociálnych sieťach s miliónmi fanúšikov. Amir Khan, Woody Harrelson či Amana Holden…

„Veľkým šíriteľom hoaxov je tiež americký prezident Donald Trump,” hovorí v podcaste šéf TouchIT Ondrej Macko. „Pred časom vyhlásil, že v USA sa skončí éra koronavírusu 12.apríla, keďže vtedy je Veľká noc. A veril tomu možno ešte dva týždne pred Veľkou nocou…”
Aká je skutočnosť? K Veľkej noci malo USA vyše 500.000 nakazených koronavírusom a takmer 20.000 mŕtvych, čo je absolútne najvyšší nárast na celom svete. (Zdroj: WorldMeters.info)

 

ikona vírusŠmejdi a pandémia koronavírusu

Pred pár dňami vyšla kniha Koronavírus, v ktorej autor venoval jednu kapitolu aj podvodom, ktoré sa objavili vo svete. Pri niektorých zastáva rozum…no faktom je, že sa vždy nájdu ľudia, ktorí naletia a zaplatia.
„Na internete sa aktivizovali stovky gaučových odborníkov. Hoci nemajú lekárske vzdelanie, s istotou tvrdia, že vedia, čo treba v takejto situácii robiť,” píše autor knihy I.Prokopenko a my z nej citujeme:podvody a pandémia koronavírusu

  • Napríklad okolo krku treba nosiť zarieknutý cesnak a ešte lepšie citrón.
  • Odporúčajú povinne  piť silný, najmenej 62-stupňový alkohol!
  • A ak ste presvedčený abstinent, pred spaním zjedzte surové vajcia alebo surovú hovädzinu z trhoviska. Aj keď sú salmonela a „býčia pásomnica“ nákazlivé, dokážu zahubiť akýkoľvek koronavírus v tele a zožrať ho.

Práve takéto nerozumné rady sa dajú nájsť na Internete. Vyskytujú sa tam aj ďalšie, ktoré si vyžadujú značné investície.

  • „Kúpte si kulmu na vlasy, ktorá zabíja koronavírus, a to len za dvadsaťdeväť tisíc rubľov. U nás nájdete aj smartfón bez koronavírusu – iba za desať tisíc rubľov!”

Vždy sa nájde niekto, kto uverí a kúpi! A desiatky spoločností ponúkajú dezinfekciu v bytoch.

  • „Naše čistiace prostriedky vás zbavia akéhokoľvek koronavírusu!”

Toto hovorí reklama, aj napriek tomu, že podľa lekárov dezinfekcia proti novému kmeňu jednoducho neexistuje.

  • „Kúpte si hubu čaga – zázračný odvar z nej vás oslobodí od koronavírusu.”

Neoslobodí! V skutočnosti je to len výživový doplnok, nijaká zázračná tabletka. Tvrdia to lekári a viac si o tejto hube nesmrteľnosti môžete prečítať aj v našom článku.

 

ikona vírusKniha Koronavírus – Vírus zabijak

kniha KoronavírusAko Prokopenko ďalej píše v knihe Koronavírus – Vírus zabijak, „kde-tu sa vyskytnú reklamy na predaj vakcín proti koronavírusu. Podľa slov odborníkov sa ponúka v lepšom prípade interferón, molekula bielkovinovej látky, a v horšom prípade prázdne liečivo, voda v ampulkách. Takéto reklamy potom z internetu rýchlo odstránia. Objavujú sa však tvrdošijne znova.”

Pozor! dodáva autor, skutočnú a spoľahlivú ochranu pred koronavírusom zabezpečí iba dodržiavanie odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie.
Knihu Koronavírus napísal Igor Prokopenko, autor a moderátor programu Vojenské tajomstvo a mnohých ďalších dokumentárnych projektov vrátane programov. Niektoré kapitoly sa môžu zdať pritiahnuté za vlasy, ťažko uveriteľné – autor odpovedá na otázky, ktoré mu kládli bežní ľudia a je to teda aj odraz toho, ako uvažujeme a čo nás trápi.

Prokopenko nepresviedča, nevnucuje svoj názor a jedinú pravdu, skôr predkladá hypotézy (občas naozaj na hrane) a fakty podložené vedcami. Čiže jeho knihu nemožno brať ako vedeckú, odbornú, skôr sa chcel priblížiť ľuďom a podať množstvo informácií na zamyslenie. Preto k nej treba pristupovať s dávkou kritického myslenia. No určite stojí za prečítanie, pretože do veľkej miery dáva obraz toho, akí sme my ľudia a na čo všetko sa pýtame.

P.S.  V tomto článku od WHO nájdete mýty, ktoré kolujú okolo pandémie koronavírusu a skutočné fakty.WHO mýty a fakty koronavírus

Zdroj: Trend, kniha Koronavírus, podcast Dotyk magazínu TouchIT, WHO
Foto: WHO, Pixabay, NOXI, Unsplash


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.