Špenát. Správne pestovanie, spracovanie, mrazenie a tipy na recepty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Špenát je k dispozícii v obchodoch po celý rok, ale jeho hlavná sezóna je hlavne na jar. Vtedy je naozaj čerstvý a plný výživných látok. Čiže od apríla až do septembra.
Špenát je bohatý na vlákninu, vitamíny A, B1, B2, B6, B9, B12, C, minerálne látky železo, horčík, draslík. Obsahuje kyselinu šťaveľovú, karotén, jód, vápnik.
Pozrime sa na to, ako správne pestovať špenát, ako ho potom spracovať a ako ho správne mraziť. Ak si ho neviete, či nechcete vypestovať – poradíme, ako ho kupovať a vyberať ten najlepší špenát. Tiež dáme niekoľko tipov, čo si zo špenátu pripraviť a pridáme užitočné rady.

 

Ako správne nakupovať špenát?

Nuž, asi si ho veľmi neohmatáte, keďže častejšie býva zabalený, takže nám ostávajú len oči. A čerstvý, chutný špenát musí byť žiarivo zelený. Ak ho budete kupovať na trhovisku, tam už môžete vyskúšať, či sú stonky chrumkavé a či špenát príjemne vonia.

Myslite vždy na to, že kupovaný špenát mohol byť hnojený priemyselnými hnojivami, takže môže obsahovať vysoké množstvá dusitanu sodného. A ten ako vieme, v kombináciami s aminokyselinami vytvára veľmi nebezpečné rakovinotvorné látky. Čiže zistite si, ako bol pestovaný, pýtajte sa, zaujímajte sa o to.

Keď si prinesiete špenát v perforovanom vrecúšku domov, vydrží v chladničke aj týždeň. Pred použitím ho príliš dlho neoplachujte, pretože tým stráca živiny. Obsahuje totiž veľa živín, ktoré sú rozpustné vo vode, takže keď ho budete na sitku pridlho oplachovať, ochudobníte sa vlastne o to najcennejšie, čo v špenáte je.
Určite nekupujte špenát v mrazených kockách, pokiaľ nemusíte, a už vôbec nie špenátový pretlak. Rozhodne radšej čerstvý.

 

Ako mraziť špenát?

Listy špenátu najlepšie uchováte mrazené. Či už si ho vypestujete sami (nižšie popísané ako na to) alebo ho kúpite – vyberte len zdravé, sviežo zelené mladé listy. Dlhé a hrubšie listové stopky odrežte, lebo sú vláknité.
Listy zamrazte celé, nakrájané, natrhané na menšie kúsky alebo veľmi jemne rozmixované. Pred mrazením listy asi na minútku zalejte horúcou vodou alebo ich do nej nakrátko namočte,  aby sa sparili a zmäkli. Vodu zlejte, ochlaďte listy studenou vodou a nechajte odkvapkať na sitku.
Vychladnuté listy špenátu vložte do mikroténového vrecúška, vytlačte vzduch, zaviažte a dajte zmraziť.

 

Ako špenát spracovať?

Ak chcete spracovať špenát do jedla, musíte si jeho prípravu správne rozvrhnúť. Treba mať všetko už pripravené a na záver vám len zostane dorobiť ten špenát – či už to je na panvici, alebo ho budete blanšírovať, sparovať, pretože tá príprava je veľmi krátka. Navyše stráca veľmi na objeme, takže aj na to musíte myslieť. Keď máte polkilový balíček, z toho sa najedia nanajvýš dvaja ľudia.

Užitočné tipy

  • Listy špenátu obsahujú veľa vody, preto ich duste/varte/parte len veľmi krátko, lebo strácajú objem.
  • Chuť špenátu môžete zvýrazniť nadrobno nakrájanou a opraženou cibuľkou, prípadne strúčikom cesnaku rozotretým so soľou.
  • Tvrdšie a hrubšie stopky listov sú síce drevnatejšie, ale dajú sa tiež pripraviť. Poduste ich na oleji s trochou cesnaku a soli, získate tak prílohu k mäsu.
  • Rozmixovaný špenát nalejte do malých silikónových formičiek. Po zmrazení ich vyklopte, vložte do mikroténových vrecúšok po pár kusoch a opäť vložte do mrazničky.

 

Čo si zo špenátu pripraviť?

špenát do smoothieŠpenát sa môže využiť na stovky spôsobov. Ideálny je do sviežich šalátov, môžete si z neho urobiť špenátovú polievku, či placky z dusených špenátových listov a syra. Špenát je perfektný základ smoothie – zmiešajte špenátové listy, banán a trochu vody. Bude vám chutiť a dostanete do seba množstvo výživných látok prirodzenou cestou.

Ak máte radi palacinky na slano, vyskúšajte ich plnené zmesou špenát, syr niva a šunka. Lahôdka. Na raňajky si môžete urobiť nadýchanú praženicu – vajíčko, do toho trošku nastrúhaného syra a špenát.
Alebo pripravte rodinke jednoduchý slaný koláč z lístkového cesta, ktorý naplníte mixom špenátu, kyslej smotany, vajíčka a syra.
Odporúčame aj náš recept na zdravšiu verziu známeho jedla – špenátové halušky zo špaldovej múky.
A netreba zabúdať ani na absolútnu klasiku – špenát so zemiakmi a vajíčkom.

kuracie prsia na špenáteVyskúšajte tiež RECEPT
Kuracie prsia na špenáte.

 

Ako si vypestovať špenát

Robíme to hneď skoro na jar. Len čo odíde zima, upravte pôdu, môžete ju prihnojiť kompostom a zapracujte hrabľami. Nechajte ju odpočinúť týždeň-dva a keď teplota dosiahne 5 až 10 stupňov Celzia, môžete začať siať skoré druhy zeleniny, čiže aj špenát. Býva to už koncom februára, najneskôr do polovice apríla. Čím neskôr ho zasejete, tým viac predčasne vybieha do kvetu.

Špenát sa pestuje z priamej sejby do hĺbky cca 4 cm a do riadkov vzdialených od seba 20 až 30 cm. V riadku na vzdialenosť 15-25 cm. Väčšinou vyklíči do dvoch týždňov a zbierať špenát budeme 1 a pol až 3 mesiace po vysiatí.

Špenát má rád dobre priepustnú pôdu, hlinito-piesočnú s pH 6,5 až 7. Nevhodná je kyslá pôda. Dôležitá je aj zálievka, korene sú plytko, takže nedokážu získavať vodu z hĺbky. Odporúčame aj mulčovanie, čím zabránite vysychaniu.
Špenát zberáme vtedy, keď majú rastlinky 5 až 6 listov a prakticky až dovtedy, kým nezačne vybiehať do kvetu. Listy odrezávajte nožom, netrhajte ich. Zberajte v suchom počasí, aby boli čisté – umývaním špenát zbavujete živín.

špenát pestovanie

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.