Pestrecový olej. Pri ktorých zdravotných problémoch je vhodný a ako ho užívať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dar Panny Márie. Tak nazývajú pestrec v Bulharsku. V mnohých krajinách je opradený doslova legendami, pretože má mnohé liečivé účinky a vie výborne prečistiť organizmus. Považuje sa za jeden z najbezpečnejších prírodných liekov. Najčastejšie ho ľudia užívajú vo forme oleja, ktorý sa získava zo semien silybum marianum, čiže pestreca mariánskeho, ale pozor: musí byť lisovaný za studena. Vtedy má najlepšie účinky, takže vždy si overte, či je naozaj lisovaný za studena.
Ako nám teda pomáha pestrecový olej? Kde všade sa dá využiť a prečo by sme ho mali vyskúšať?

 

Pestrecový olej

Pestrecový olej je výborný na vonkajšie využitie, v kozmetike či na liečbu kožných problémov. Ale najčastejšie sa užíva vnútorne, 3x denne lyžička oleja počas jedného mesiaca.
Olej z pestrecu totiž obsahuje množstvo vitamínov rozpustných v tukoch, stopové prvky, zinok, selén, meď.
Pestrec však obsahuje najmä zázračný vitamín F. Olej totiž tvoria 3 nenasýtené mastné kyseliny. Najdominantnejšia je kyselina linolová, v menšom množstve linolénová a olejová. Tento vitamín je požehnaním pre vaše srdce a pomáha pri spaľovaní nasýtených tukov.

Olej môžete užívať samotný po lyžičke, alebo ho pridajte pri príprave jedla na dochutenie šalátov, zeleniny ap. Pozor, pri tepelnej úprave nesmie presiahnuť teplota 60 stupňov Celzia, inak stráca výživné látky.
Pestrecový olej (lisovaný za studena, pripomíname 🙂 ) zoženiete v dobrých bio obchodoch alebo si ho objednajte na internete. Cena za 250 ml fľašku je do 6 eur.

Olej alebo výlisok z pestreca?
Mnohé stránky o zdravej výžive uvádzajú, že pestrecový olej je prioritne určený na  regeneráciu pečene. Nie je to však pravda. Obsah silymarínu je v ňom totiž iba v stopovom množstve. Na regeneráciu pečene konzumujte výlisok z pestreca mariánskeho, ktorý má niekoľkonásobne vyšší obsah spomínaného silymarínu.

pestrec mariánsky

 

V čom nám pomáha pestrecový olej?

Najviac zdraviu prospešných látok vytvára pestrec od druhej polovice septembra až do októbra. Ideálne v Stredomorí, lebo má rád teplejšie počasie, okolo 25 stupňov. Na Slovensku už býva v tomto období chladnejšie, obsah silymarínu je teda výrazne nižší.
Okrem spomínaných pozitívnych účinkov na srdce a pri spaľovaní nasýtených tukov nám olej z pestreca pomáha tiež:

  • zvyšuje obranyschopnosť organizmu, zlepšuje imunitu
  • je to silný antioxidant
  • zvyšuje odolnosť buniek proti voľným radikálom
  • podporuje celkovú regeneráciu organizmu
  • pozitívne vplýva na pečeňový metabolizmus i mozgovú činnosť
  • pomáha udržiavať stabilnú hladinu cholesterolu v krvi
  • je vhodný pri detoxikácii organizmu, zbavuje telo toxínov
  • pri vonkajšom použití je účinný na malé ranky, ekzémy, lupienku, popáleniny a odreniny

Prečítajte si viac O LIEČIVÝCH BYLINKÁCH.liečivé bylinky

 

Ako ešte užívať pestrec?

Najjednoduchšie je teda kúpiť si pestrecový olej a užívať 3x denne jednu lyžičku.
Nie je to však najúčinnejší spôsob.
Ešte účinnejšie je užívať plod pestreca pripravený drvením na veľkosť pieskových zrniečok. Takto dokáže efektívnejšie čistiť aj steny čriev, zbavuje ich povlakov. Regeneruje pečeňovú membránu, odmasťuje pečeň, čiže má viacero pozitív.
Drvený pestrec sa predáva napríklad vo veľkosti 270 gramov a vyjde vás na cca 9 eur. Užívate kopcovitú lyžičku a zapijete veľkým pohárom vody, a to asi pol hodiny pred jedlom. Jedno balenie tak vydrží asi 2 týždne.

pestrec tinktúraPestrec však môžete užívať okrem olej a drveného, aj ako čaj, prípadne tinktúru. Nejde však o formu čaju, ako ju bežne poznáme – pri teplote vyššej ako 60 stupňov (niekde sa uvádza už 40 stupňov) stráca účinok látka silymarín, ktorá je potrebná pre regeneráciu a tvorbu nových pečeňových buniek. Takže to nebude mať efekt. Z pestreca sa však robia čajové zápary a to z listu byle a koreňa. Tieto zápary slúžia na rôzne zdravotné ťažkosti.

Predávajú sa aj tinktúry z pestreca, ide vlastne o bylinný výťažok z pupeňov, pukov a mladých výhonkov rastlín. Uvádza sa, že pozitívne vplýva na pečeň a žlčník. 50 ml fľaštička vás vyjde do 8 eur. Užíva sa podľa hmotnosti – 1 kvapka na 1 kg vašej hmotnosti, pričom je dobré rozdeliť to na 2 až 3 dávky počas dňa.

Foto: SerafinBylinky.sk, Pixabay


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.