Hovorí sa o ňom už niekoľko rokov. Jedna skupina tvrdí, že kokosový olej lieči, spaľuje tuky, takže chudneme po ňom a je dobrý pre naše cievy. Iná skupina oponuje – je to iba klam a žiadne výskumy to nedokázali.
Kde je pravda? Ako sa v tých protichodných informáciách vyznať? Môžete teda jesť kokosový olej, alebo sa mu radšej vyhnúť? A čo strúhaný kokos – nesmiem ho pridávať do koláčov, ani do ranných vločiek? 🙁
Veľkým odporcom je viacero odborníkov a lekárov, napríklad aj známy dr. Igor Bukovský. Podľa neho ide len o mýtus, keď sa z kokosového oleja urobila magická superpotravina.
Výborne rozobral všetky klamstvá šéfkuchár a odborník na stravu Anthony Warner, ktorý si pozval k analýze tím psychiatrov, behaviorálnych ekonómov, dietológov a expertov z oblasti potravinárskej výroby. „Tvrdenia, že kokosový olej je zdravý a liečivý, nebodaj sa z neho chudne, alebo prispieva k prevencii ochorení, sú hlúpe a nesprávne,“ tvrdí vo svojej knihe, kde podobné bludy rozoberá.
Mýtus o prevencii chorôb
Hovorí sa, že kyselina laurová má silné antimikrobiálne vlastnosti a pomáha pri liečbe množstva chorôb.
Pritom prvá metaanalýza všetkých dostupných informácií od doktora Laurencea Eyersa z Nového Zélandu (výskumu tukov a vplyvu na naše zdravie sa venuje už desiatky rokov!) tvrdí, že práve kyselina laurová sa v tele správa ako tie zlé, živočíšne nasýtené tuky, ktoré sa vstrebávajú cez chylomikróny. „Ukladajú sa v pečeni, podporujú aterosklerózu a chronický zápal,“ dodáva Igor Bukovský.
Ako je teda možné, že sa mýtus o niečom, čo je v podstate len nasýtená mastná kyselina, dostal do encyklopédie zdravia?
Pravdepodobne to spôsobilo prehnané vyzdvihovanie významu určitej vedeckej štúdie. Výskum kyseliny laurovej sa zaoberá výlučne jej účinkami na mikroorganizmy v skúmavke a absolútne žiadne štúdie nepreukázali, že by kyselina laurová alebo kokosový olej mali akýkoľvek účinok na patogény spôsobujúce choroby u ľudí.
Doveďme to do absurdnosti – medzi ďalšie veci, ktoré zabíjajú škodlivé mikroorganizmy v skúmavke, totiž patrí aj voda, cukor, soľ, čistiace prostriedky, pôsobenie tlaku či otvoreného ohňa.
Už rozumiete?
V nemocniciach je najúčinnejšou metódou, ktorá zabije takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy ešte predtým, než vstúpia do tela, dezinfekcia alkoholovým gélom. To však neznamená, že konzumácia veľkého množstva alkoholu prospeje vášmu zdraviu.
Kokosový olej a zázračné chudnutie
Najmä ľudia s nadváhou a obezitou radi uveria, že kokos – kokosový olej – je aj zázračnou zoštíhľujúcou ingredienciou. Hoci sa to mierne prieči našej intuícii, v mnohých ohľadoch je tento mýtus zmysluplnejší a v jeho prospech svedčia aj nejaké tie podporné dôkazy. Súvisí s účinkom triglyceridov so stredne dlhým reťazcom (MCT), ktoré sa údajne v tele správajú úplne odlišne než triglyceridy s dlhým reťazcom (LCT).
Zjednodušene – MCT naozaj môžu mať vplyv aj na reguláciu hmotnosti. Aj preto sa MCT začali vo veľkom využívať v kruhoch zaoberajúcich sa zdravým životným štýlom, fitness a vytrvalostnou atletikou…
Realita?
Kokosový olej obsahuje iba málo MCT. „Takže predstavte si, že ak kokosový olej obsahuje štyri percentá MCT a vy by ste chceli využiť jeho superschopnosti a zvýšiť svoj kalorický výdaj o 5%, nestačilo by ho zjesť 30 g. Museli by ste ho skonzumovať 750 g. Spálili by ste denne o 120 kalórií viac, no za cenu 6 000 kalórií navyše, z čoho by vám pravdepodobne bolo poriadne zle,“ vypočítava Anthony Warner v knihe Nabrúsený šéfkuchár.
V skratke, kokosový olej by sa jednoznačne nemal brať ako zoštíhľujúci doplnok stravy. Každý, kto si dáva za lyžicu kokosového oleja denne, konzumuje iba vysokokalorickú potravinu zvyšujúcu riziko srdcových ochorení.
Prečítajte si tiež
Kokos pre krásu. 44 skvelých a osvedčených tipov.
A čo ďalšie výhody kokosového oleja?
Mnohí ľudia tvrdia, že kokosový olej zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu, hoci väčšina výskumov preukázala, že taktiež zvyšuje hladinu toho „zlého“. Z toho vyplýva, že celkovo hladinu cholesterolu zvyšuje, čo sa považuje za rizikový faktor pre vznik srdcových ochorení.
Z výsledkov zvyčajne vyplýva, že nezvyšuje cholesterol až tak ako maslo, no určite viac ako olivový či slnečnicový olej.
Za dôkaz toho, že kokosový olej pomáha zmenšiť obvod pásu, sa často uvádza jedna malajská štúdia. Išlo však len o rozsahovo malú a obmedzenú štúdiu na dvadsiatich ľuďoch, pričom výraznejšie účinky boli zaznamenané len na mužskej časti skupinky.
No tieto štúdie sa zameriavali na aktívnych ľudí, ktorí okrem iného jedli aj množstvo ovocia, zeleniny a mastných rýb.
A napokon treba podotknúť, že títo ľudia nekonzumujú kokosový olej, pretože táto moderná potravina je pre nich nedostupná. Môžu jesť veľké množstvo kokosovej dužiny, v niektorých kmeňoch z nej robia aj mlieko, no žiaden z nich nelisuje olej.
Bože, môžem aspoň strúhaný kokos?
Áno, bez akéhokoľvek strachu. Pokojne ho dávajte do koláčov, pridajte si ho na raňajky do vločiek. V strúhanom kokose je totiž iba okolo 30% tuku, je v ňom veľa vitamínu E, magnézia a ďalších minerálov. Nie je problémovou potravinou, tvrdí dr. Igor Bukovský z AKV.
Ak z kokosu robíme koncentrát, lisujeme ho, je to úplne iná kategória potraviny. Úplne iné zloženie. „Ja znovu a stále opakujem, nejedzte kokosový olej, ale bez problémov používajte strúhaný kokos alebo dužinu, pretože to je bezpečná potraviny, ktorá je aj chutná,“ odporúča doktor Bukovský.
Prečo toľko klamstiev?
Kokosový olej je určite jedna z najpropagovanejších potravín posledných rokov. Údajne je za tým vplyv lobistických skupín, ktoré šíria falošné klebety o nebezpečenstve sacharidov a stoja aj za vytváraním správ o fiktívnych zdravotných účinkoch, aby zvýšili predaje kokosového oleja.
„Títo ambasádori často opakujú tvrdenia o ozdravujúcich účinkoch produktu, ktorý zastupujú. Ak sa však bližšie pozriete na obal daného produktu alebo na akúkoľvek jeho oficiálnu reklamu, nenájdete tam ani zmienku o jeho zázračných účinkoch, pretože tvrdiť to verejne bez vedeckých dôkazov by bolo nezákonné,“ upozorňuje Anthony Warner.
Ako dodáva, ak sa niekto zmieni o produkte na sociálnej sieti, v knihe alebo v rozhovore, nepovažuje sa za reklamu, a preto je to povolené. Dokonca aj vtedy, ak je k tomu pripojený priamy odkaz na stránku predávajúcu daný produkt.
Máme teda veriť obalu, podľa väčšina blogerov píšucich o zdravom životnom štýle akosi nevšíma skutočnosť, že po pridaní kokosového oleja chutí všetko ako opaľovací krém. To je však len ďalší dôvod, prečo treba ignorovať ich názory týkajúce sa jedla.