Trápi vás nadmerné potenie? Vyskúšajte tieto domáce prírodné prostriedky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci sa potíme – niekto menej, iný príliš a znepríjemňuje mu to život, pohyb v spoločnosti a uvádza do nekomfortných situácií.
Tí, ktorí zažili nadmerné potenie vedia, o čom je reč – hanbia sa podať inému ruku, pretože ju majú neustále vlhkú a spotenú. Pod pazuchami sa im tvoria fľaky a boja sa na návšteve vyzuť. Hoci sú čistotní, vymieňajú si ponožky, aj tak cítiť zápach už po pár hodinách v topánkach.
Niektorí ľudia sa tesne pred stretnutím sprchujú….aj tak prichádzajú spotení a cítia sa nepríjemne. Iným sa zasa pri písaní šmýka v ruke pero, pot premočí papier, na ktorý píšu a z čela im doslova kvapká pot na stôl.

Mnohí ľudia trpia nadmerným potením a nie vždy to je len banálny problém. Zápach z potu môže signalizovať nedostatok minerálov. Možno trpíte hyperhidrózou a treba to riešiť s lekárom.
Ako však bojovať s tým „bežnejším“ potením, ktoré máme viac či menej všetci? Existujú prírodné prostriedky, ktoré si môžete pripraviť doma – rôzne kúpele, odvary ap.

Príčiny nadmerného potenia
Prvotnú príčinu hyperhidrózy nemožno vždy s určitosťou určiť. Sekundárnou príčinou je však stres, nadváha a obezita, cukrovka, rôzne neurologické a psychiatrické ochorenia, ale aj zvýšená činnosť štítnej žľazy.
Neraz je to tiež tréma, bolesť, strach, radosť, či iné extrémne emócie.

 

Nadmerné potenie a domáce prípravky

Existujú bylinky a rastliny, ktoré pomáhajú pri nadmernom potení.
Napríklad výnimočná v tomto smere je aloe. Písali sme o nej viac v článku Všetko o aloe vera. V starovekom Egypte sa zo sušených listov tejto rastliny vyrábal špeciálny púder, ktorý sa nanášal na okolie očí, čo im malo dodávať zvláštny lesk. Gréci a Rimania boli presvedčení, že gél z aloy účinne predchádza vypadávaniu vlasov. Gél z aloe používali na natieranie tela aj poľovníci v buši. Predchádzalo to nadmernému poteniu pokožky a eliminovalo jej vôňu, takže ich nezacítili zvieratá.
Tu je pár domácich prípravkov, ktoré sa u mnohých ľudí osvedčili. Vyskúšajte ich aj vy – možno vám pomôže hneď prvý, možno až ten štvrtý. Každý sme iný a treba testovať.

ikona medovka1. Kúpeľ pri nadmernom potení chodidiel – 1.recept

Pripravte si:

 • 1 kopcovitá lyžica sušených listov šalvie
 • 1 kopcovitá lyžica sušených listov pŕhľavy
 • 1 liter vriacej vody
 • 10 kvapiek éterického mätového oleja

POSTUP: Bylinky zalejeme vriacou vodou a prikryté necháme približne 15 minút lúhovať. Po precedení pridáme do odvaru olej a namáčame v ňom chodidlá 10 – 15 minút, pričom ich jemne masírujeme. Túto kúru opakujeme tri- až štyrikrát za týždeň.

 

ikona medovka2. Kúpeľ pri nadmernom potení chodidiel – 2.recept

 • 1 kg borovicového ihličia
 • 4 litre studenej vody

Ihličie zalejeme vriacou vodou, hrniec prikryjeme a pomaly privedieme do varu, potom 15 minút varíme na miernom ohni. Po zložení z ohňa scedíme a necháme vychladnúť. V odvare namáčame chodidlá každý večer pred spaním. Túto procedúru opakujeme, kým nedosiahneme výraznú nápravu.

nadmerné potenie a domáce prostriedky

 

ikona medovka3. Príliš sa potíte pod pazuchami?

Poznáme to asi všetci – pod pazuchami najčastejšie vznikajú doslova mapy, ktoré nepríjemne zapáchajú a zle vyzerajú. Snažíme sa ich skrývať, ruky máme stále pri tele, sme strnulí a necítime sa pohodlne.
Vyskúšajte nasledujúci domáci prípravok – potrebujete:

 • 1 hrsť sušených listov šalvie
 • 1 lyžica kozmetického mastenca

Listy šalvie najemno zomelieme v mlynčeku na kávu a zmiešame s mastencom. Prípravkom každé ráno napudrujeme miesta pod pazuchami.

Šalvia lekárska je všeobecne úžasná bylinka, ktorej listy obsahujú éterický olej. „Jeho hlavnými zložkami sú napr. tujón, cineol a borneol, veľké množstvo trieslovín, saponínov, triterpénov, flavonoidov a špecifickú horčinu – pikrosalvín,“ vysvetľuje liečiteľka Teresa Lewkowicz-Mosiej, autorka knihy Krása z prírody.
Kúpele s pridaním šalvie povzbudzujú krvný obeh a eliminujú nadmerné potenie sa. Éterický šalviový olej má dezinfekčné, upokojujúce, sťahujúce a protizápalové účinky.

 

ikona medovka4. Ak sa vám príliš potia ruky

Zožeňte si 2 lyžice sušenej dubovej kôry vo forme prášku a 10 kvapiek éterického cyprusového oleja.
Dubovú kôru zalejte litrom vody, prikryte, priveďte do varu a 10 minút varte. Potom sceďte a pridajte olej. V roztoku namáčajte ruky približne 10 minút. Tento kúpeľ opakujte trikrát za týždeň.

Mimochodom, v liečiteľstve a kozmetike sa používa dubová kôra, ktorá má vysoký obsah triesloviny, živice, fenolových kyselín, flavonoidov, triterpénov a minerálnych látok. Tieto látky majú protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky.
Kúpele s pridaním odvaru z kôry pomáhajú pri liečbe zápalových stavov pokožky, pri mykózach, svrabe, psoriáze, svrbení pokožky a pri nadmernom potení, najmä chodidiel.

nepodceňujte prechladnutie nôhPrečítajte si tiež
Nepodceňujte prechladnutie nôh. Koho ohrozujú studené nohy?

 

ikona medovka5. Potíte sa na celom tele?

Tak vyskúšajte tento prírodný domáci prostriedok, ktorého základom je šalvia, vŕbová kôra a rumanček.

Potrebujete:

 • 100 g listov šalvie
 • 50 g rozdrvenej vŕbovej kôry
 • 25 g kvetných úborov rumančeka
 • 3 – 4 litre vriacej vody

Bylinky zmiešame, zalejeme vriacou vodou a prikryté 5 minút zohrievame na miernom ohni. Potom scedíme a nalejeme do vane s vodou. Odporúčaná dĺžka kúpeľa je približne 20 minút. Po ňom je vhodné dopriať si polhodinový oddych v posteli.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.