Chutná kuracia pečeň restovaná na cibuľke. Rýchly a jednoduchý RECEPT

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak sa vám nechce príliš vyvárať, stáť pri sporáku alebo vymýšľať, čo zasa na obed – siahnite po overenej klasike. Restovaná kuracia pečeň na cibuľke s ryžou je rýchle a jednoduché jedlo, ktoré navyše chutí.
Áno, treba priznať, že niektorým ľuďom pečienka „nevonia“ a nechcú ju jesť. A to z rôznych dôvodov – nie je to mäso, nie je to zdravé, nevyzerá to vábne ap. Aj odborníci na výživu odmietajú konzumáciu vnútorností, v ktorých sa hromadia škodlivé látky – výnimkou je však práve kuracia pečeň. Obsahuje totiž veľa železa, kyseliny listovej a zinku, čo pomáha pri tvorbe červených krviniek.

kuracia pečeňKuracia pečeň má vysoký obsah živín, aj vitamíny A, B a K, na čo mnohí zabúdajú. Obsahuje selén, zinok, meď a fosfor. Je to vynikajúci zdroj železa, takže ak trpíte anémiou, chudokrvnosťou, pokojne zaraďte do jedálnička kuraciu pečeň aj častejšie. Už 100g pečene pokryje vašu dennú dávku železa.

Konzumácia kuracej pečienky je vhodná aj pre rýchlejšie zotavenie organizmu pri strate krvi po úraze alebo chirurgickom zákroku. Zinok zvyšuje obranyschopnosť, takže je vhodná aj pre starších ľudí.
Pozor, kuracia pečienka nie je vhodná pre pacientov s vysokým cholesterolom a tehotné ženy, u ktorých nadmerné množstvo vitamínu A môže zapríčiniť abnormálny vývoj plodu.

 

Kuracia pečeň – recept

Vyskúšajte náš recept, ktorého príprava vám zaberie asi pol hodinku a vyjde vás na pár eur. Približne kilo pečienky vás vyjde na asi dve eurá. K tomu už len cibuľu, koreniny a ryžu, takže ide o skutočne lacné jedlo.

SUROVINY

  • 1 kg kuracia pečeň
  • ryža alebo chlieb
  • 1 cibuľa
  • čierne korenie
  • majoránka
  • mletá červená paprika
  • soľ

 

POSTUP

recept postupkuracia pečeň na cibuľke - receptKuraciu pečeň umyte a zbavte blaniek. Nachádzajú sa v nej aj maličké čierne kúsky – tie sa snažte všetky odstrániť. Ak ich necháte a podusíte s pečeňou, bude mierne horká.
Potom pečienku nakrájajte na menšie kúsky a odložte nabok.

recept postupNakrájajte si pol cibule, prípadne celú na drobné kúsky a dajte na rozpálený olej. Orestujte ju do sklovita. Následne pridajte pečeň, premiešajte a posypte mletou červenou paprikou. Okoreňte, dajte sušený majorán a prikryte pokrievkou.

recept postupPečienku za občasného premiešania duste na miernom ohni cca 10 minút. Pustí dostatok šťavy, ale pokojne ju môžete podliať troškou vody. Potom osoľte a ešte poduste zo tri-štyri minúty do zmäknutia. Nerobte ju však dlhšie, aby sa vám nerozpadávala.

recept postupPodávajte s dusenou alebo varenou ryžou, a kyslou uhorkou. Pokojne môžete vymeniť ryžu za čerstvý chlebík a namáčať si ho v šťave z pečienky.
Dobrú chuť!

Náš tip
Pokiaľ pečiete občas pre viac ľudí, vyskúšajte pečenie na viacerých úrovniach. Napr. moderné vstavané rúry od Gorenje umožňujú pečenie až na 5 plechoch súčasne. Jedlo je pritom rovnomerne prepečené na každej úrovni a vďaka inteligentnej distribúcii vzduchu sa jednotlivé chute a vône nepremiešajú. Väčší objem rúry potom využijete tiež pri pečení veľkých kusov mäsa.

kuracia pečeň na cibuľke - recept


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.