10 kuriozít a zaujímavostí o zdraví, ktoré ste nevedeli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete, mračenie sa je únavnejšie ako úsmev? A že by ste sa teda radšej mali usmievať? 🙂
Keď sa totiž usmejete, zapojíte do akcie 17 svalov. Keď sa chcete mračiť, aktivizuje sa až 40 svalov.
A vedeli ste, že ľudia sú jediné tvory, ktoré spia na chrbte? Prípadne že unikátne odtlačky prstov majú okrem ľudí aj koaly?
Naše telo i život je plný pikošiek a zaujímavých faktov. Vôbec nie je taký nudný, ako sa niektorí ľudia snažia nahovoriť sebe i ostatným 🙂
Zozbierali sme pre vás 10 kuriozít a zaujímavostí o zdraví, ktoré ste možno ani nepočuli.

Malý predkrm v podobe rýchlych faktov – vedeli ste, že...
  • kyselina v žalúdku dokáže rozpustiť aj železný klinec?
  • 2% ľudí majú jedno rebro navyše?
  • priemerný sen trvá len pár sekúnd?
  • rýchlosť našich myšlienok (teda nervové impulzy vysielané z mozgu) je okolo 270 km za hodinu?
  • nechty na rukách rastú 4x rýchlejšie ako tie na nohách, pričom najrýchlejšie rastie necht na prostredníku?

 

10 zaujímavostí o zdraví

Naše telo je úžasný organizmus a jedinečný v tom, ako funguje. O mnohých procesoch nemáme ani potuchy, ale je zaujímavé nahliadnuť pod pokrievku. Prečítajte si, čo zaujalo nás.

1.Žiť dlhšie budete, keď…

Nebudeme vám tu vymenúvať, čo treba jesť, ako sa stravovať, nefajčiť, hýbať sa ap. Skôr spomenieme zaujímavosť – podľa výskumu University of Chicago máte väčšiu pravdepodobnosť dožiť sa stovky, ak vás mala vaša mama v skoršom veku, čiže maximálne do 25.roku. Vedci tvrdia, že mladšie mamičky majú kvalitnejšie vajíčka a ich potomkovia sú zdravší. Zároveň sa u nich vyskytuje menej patologických javov a ochorení.

Ikaria stará žena čo je za dlhovekosťou?Prečítajte si tiež
Ostrov, kde ľudia zabudli zomierať. Čo je za ich dlhovekosťou?

 

2.Naozaj sa z teflónu priberá?

Aj vás zaskočila táto otázka? Ako možno z teflónovej panvice pribrať? Ako viete, teflón, čiže polytetrafluoretylén sa využíva pri výrobe panvíc, či hrncov. Ak varíte v takýchto riadoch, postupne sa do vášho tela dostávajú čiastočky teflónu, hoci v malých množstvách.
Vedci z univerzity v Exetere si však posvietili na takýchto ľudí – odobrali im vzorku krvi a merali koncentráciu spomínanej zlúčeniny. Dobrovoľníkov bolo vyše 3000, takže išlo o hodnovernú vzorku.
Výsledok? Tí, ktorí používali pri varení a pečení teflón, mali vyššiu koncentráciu polytetrafluoretylénu v organizme a trpeli rôznymi zdravotnými problémami. Išlo najmä o zníženú činnosť štítnej žľazy, spomalenie srdcovej frekvencie, či metabolické poruchy…. a následne k nadváhe.

 

3.Skracuje osamelosť život?

Vraví sa, že zlé manželstvo skracuje život, no osamelosť ho skracuje ešte viac. Byť single je dokonca horšie ako nadváha… Vedci na univerzite Brigham Young v USA preskúmali stovky štúdií o zdravotných účinkoch osamelosti a dospeli k zaujímavým výsledkom: sociálna izolácia zvyšuje riziko smrti človeka o 50%, zatiaľ čo obezita zvýšila toto riziko len o 30%.
Výskumníci z univerzity v Severnej Karolíne dokonca tvrdia, že osamelosť má na dĺžku života rovnako nezdravý vplyv ako fajčenie.
Ľudia so stabilným okruhom priateľov sa dožívajú v priemere o 7,5 roka viac ako tí, ktorí majú dlhodobo zhoršené sociálne vzťahy.

osamelosť skracuje život

 

4.Zdravé chodenie

Ak chodíte každý deň aspoň 30 minút, predlžujete si tým život. Dokázal to výskum, na ktorom sa zúčastnilo vyše 2600 respondentov. Ženy s nadváhou a obézne by mali zaradiť do svojho denného programu aspoň 10 minút pohybu a ich stav sa začne meniť, najmä činnosť srdca.
Mimochodom, skôr ako 10.000 nachodených krokov denne, čo sa objavuje často v médiách, je dôležitejšie tempo chôdze. Mali by ste kráčať aspoň 4,8 km za hodinu, aby sa aktivovali svaly v celom tele. Zlepší sa tak aj krvný obeh.
Ak chcete schudnúť, mali by ste denne prejsť 11.500 krokov.
Prečítajte si, prečo je chôdza naozaj taká zdravá.

 

5.Koľko decibelov vám uškodí?

Už 90 decibelov je nebezpečných a to je približne hluk bežnej kosačky na trávu. Aj hudba pustená do slúchadiel, ktorá má cez 100 decibelov vám môže poškodiť sluch už po piatich minútach.
Pneumatické kladivo vydáva hluk 110 decibelov. V tomto prípade môže dôjsť k poškodeniu sluchu už po 30 sekundách. Preto sú také dôležité chrániče na uši.
No a zvuk nad 120 decibelov, čiže napríklad výstrel z guľometu alebo prelet tryskového lietadla, môže spôsobiť okamžité poškodenie sluchu.

hluk nám škodi

 

6.Mrzne nám krv v žilách?

Zvykne sa to hovoriť, ak sme svedkom nejakej hrôzy, alebo sa dívame na strašidelný horor – mrzla mu krv v žilách.
Vedci z univerzity v nemeckom Bonne však dokázali, že to nemusí byť iba frazeologizmus. V laboratóriu porovnávali krv pacientov, ktorí trpia úzkosťami a fóbiami s krvou zdravých ľudí. Tí prví mali výrazne zvýšenú zrážanlivosť krvi, čo zvyšuje riziko trombózy a to môže viesť až k smrti.

 

7.Kedy zomiera najviac ľudí?

Vedci z dlhoročných pozorovaní odhalili, že najkritickejší čas je medzi deviatou a desiatou hodinou predpoludním. Je to údajne pomyselný vrchol pomerne kritickej fázy, ktorá trvá od šiestej hodiny rannej až do pravého poludnia.
Vtedy dochádza najčastejšie k rôznym srdcovo-cievnym príhodám, ktoré sa končia smrťou. Zodpovedá za to proteín s označením Klf 15, ktorý je de facto hodinárom a dirigentom nášho srdca. Ráno zaistí do srdcového svalu prísun draslíka, čím sa zvyšuje krvný tlak. A jeho nedostatok môže byť v niektorých prípadoch osudný.

o zdraví doktor

 

8.Dá sa predávkovať kávou?

Áno, dá. Kofeín je stimulant, ktorý pôsobí na mozog, oči, uši, srdce, svaly, žalúdok, pľúca… V malých dávkach nabudí, ale pri predávkovaní dokáže zabiť. Denná odporúčaná dávka kofeínu je 300 až 400 gramov, pričom bežná šálka kávy obsahuje cca 70 mg kofeínu v 100 ml nápoja. Instantná káva iba 25 mg v 100 ml.
Smrteľná dávka je u 80 kilového človeka asi 12 gramov – to znamená, že by musel vypiť 20 litrov kávy. Alebo 37 litrov energetického nápoja, či 35 litrov čierneho čaju.

 

9.Ktoré bolesti sú najkrutejšie?

Ak vás už niekedy boleli zuby, tak máte v tom jasno.
A ono je to naozaj tak. Bolesť zubov je najhoršia – tupá a nepretržitá bolesť, ktorá prechádza z úst cez hlavu a krk do celého tela. Pri niektorých bolestiach zuboch môžu ľudia aj omdlieť.
Ďalšia krutá bolesť sú obličkové kamene – akoby ste mali v sebe kus rozžeraveného ostrého kovu.
Fibromyalgia je nevyliečiteľné ochorenie neurologického pôvodu. Pacienti zažívajú plošnú bolesť spolu s celkovou stuhnutosťou, najhoršie je to v oblasti kĺbov.
Medzi ďalšie neskutočne bolesti patrí úder do genitálií, resp. varlat (páni by vedeli rozprávať), ďalej silná migréna, žalúdočné vredy, absces v oblasti ritného otvoru, dna, komplikované zlomeniny rebier a napokon aj pôrod.

najväčšie bolesti

 

10.Je sprej do nosa naozaj nebezpečný?

Niekto používa nosné kvapky len zriedkavo, raz-dvakrát ročne. Iní ich kupujú ako na bežiacom páse. Tvrdia, že majú neustále nádchu, upchatý nos a takýto sprej, či kvapky im ho spoľahlivo uvoľňujú.
Takéto lieky, ktoré znižujú opuch sliznice a uvoľňujú upchatý nos, sa však môžu používať iba niekoľko dní. U novorodencov a maličkých detí dokonca len 2-3 dni.
U dospelých spravidla 7 dní, pretože pri dlhodobom používaní hrozí riziko vzniku závislosti. Účinok látok sa znižuje a môže vzniknúť chronický opuch.
Ako to teda vyriešiť? Lekári odporúčajú používať hypertonickú morskú vodu, ktorá nos uvoľní, prečistí ho a zvlhčuje sliznicu.

Zdroj a foto: Pixaby.com, Unsplash.com, Blesk Zdraví, internet


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.