Ako sa cítite? Je vám dobre?
To nie je len zdvorilostná otázka, hoci veríme, že sa máte fajn. No výber vhodného jedla má na nás neuveriteľné účinky a dokáže s nami poriadne zamávať. Však to už dobre viete? A pritom sa tým mnohí neriadime – vieme, čo nám škodí, a predsa si to doprajeme s nejakým ospravedlnením. Potom nás nafukuje, máme bolesti brucha, mierne kŕče, prípadne príde hnačka alebo naopak, zápcha. No a ďalšie dôsledky nenechajú na seba dlho čakať – únava, bolesti hlavy, potravinová intolerancia, pobolievanie…
Pritom stačí dodržiavať pár jednoduchých zásad na detoxikáciu tela a všetko sa môže radikálne zmeniť!
Ako na detoxikáciu?
Ak znížite toxické zaťaženie organizmu z jedla a zvýšite prívod živín, ktoré podporujú detoxikáciu, doprajete telu zaslúžený oddych. Dovolenka človeka zvyčajne vzpruží a podobný vplyv má aj niekoľkodňová detoxikácia. Budete sa po nej cítiť nabití energiou, menej vystresovaní a schopnejší zvládať životné výzvy.
Napríklad v knihe Patricka Holforda 9-Day Liver Detox Diet (9-dňová diéta na detoxikáciu pečene) nájdete program s nepretržitým vedením, ako aj ďalšie informácie o detoxikácii, denné jedálne lístky, recepty a zoznam vecí, ktoré treba kúpiť.
V knihe Od stresu k progresu zasa nájdete množstvo dobrých tipov, ako sa zbaviť stresu, toxínov v tele a získať zdravie i pohodu. Kľúčové kroky, ktoré sa týkajú stravy a užívania výživových doplnkov, stručne opíšeme nižšie. Pochádzajú práve z tejto knihy.
Potraviny na detoxikáciu tela
Prvý krok pri detoxikácii tela, samozrejme, spočíva v odstránení či znížení toxickej záťaže. Niektoré potraviny prispievajú k tvorbe škodlivín, zatiaľ čo iné podporujú ich neutralizáciu. Väčšina však pôsobí zároveň kladne aj záporne. Medzi potraviny, ktoré určite pomáhajú pri detoxikácii, patria:
- zelenina – vhodné sú všetky druhy, no najvhodnejšie artičoka, cvikla, brokolica, ružičkový kel, mrkva, karfiol, čakanka, uhorka, kel, paprika, tekvica, červená kapusta, špenát, naklíčené semená a strukoviny, batat, paradajka a potočnica. Zemiaky a avokáda by ste mali jesť s mierou;
- ovocie – medzi najprospešnejšie druhy s najvyšším detoxikačným potenciálom patria čerstvé marhule, bobuľové ovocie (všetky druhy), citrusové ovocie, kivi, mango, melón (červený aj kantalup), papája, broskyne a červené hrozno. S banánmi to nepreháňajte – doprajte si najviac jeden denne. Pokiaľ ide o sušené ovocie, urobíte najlepšie, ak sa mu počas týchto deviatich dní budete vyhýbať.
Tieto potraviny by mali tvoriť základ detoxikačnej stravy. Azda netreba zdôrazňovať, že vždy, keď je to možné, mali by ste voliť organické varianty, aby sa telo nemuselo zbavovať pesticídov.
Aj tieto pomáhajú
Nasledujúce potraviny vám zvyčajne prospejú, no môžu obsahovať nízke koncentrácie toxínov. Preto by mali tvoriť najviac tretinu detoxikačnej stravy. Sú to:
- obilniny – hnedá ryža, kukurica, proso, mrlík, pohánka, ovos;
- ryby – voľne žijúci či organický losos, pstruh, makrela, sleď, sardinky;
- biele mäso – organické kura, morka a divina bez kože;
- oleje – pri tepelnej úprave a namiesto masla používajte olivový olej, do dresingov pridávajte olej zo semien lisovaný za studena (najvhodnejší je organický ľanový olej lisovaný za studena);
- orechy a semená – súčasťou stravy by mala byť veľká hrsť surových nesolených orechov a semien denne. Môžete ich pomlieť a posypať nimi ovocný šalát. Používajte najmä mandle, para orechy, lieskové oriešky, pekanové orechy, tekvicové a slnečnicové semená, sezamové a ľanové semienka, semená šalvie druhu Salvia hispanica.
Tieto radšej s mierou
Ak sa nasledujúce potraviny konzumujú s mierou, zvyčajne sú prijateľné. Počas detoxikácie by ste sa im však mali vyhýbať, pretože sa ťažko trávia alebo zneškodňujú, navyše môžu mierne dráždiť črevá. Ide o:
- obilniny obsahujúce lepok – jačmeň, raž, pšenica vrátane pšenice špaldovej a pšenice turkestanskej (korasanu). Táto stará forma pšenice sa však vyznačuje protizápalovým účinkom;
- živočíšne produkty – mlieko a všetky mliečne výrobky, vajcia, organické červené mäso.
Prečítajte si aj
Ako sa robí 10-dňová detoxikácia zeleným smoothie?
Týmto potravinám sa vyhýbajte
- neorganickému červenému mäsu, rafinovaným potravinám (ako sú biely chlieb, cestoviny či ryža), cukru a akýmkoľvek potravinám, do ktorých sa pridáva, soľ a potravinám, ktoré sa ňou dochucujú,
- hydrogenovanému alebo čiastočne hydrogenovanému tuku, umelým sladidlám, potravinárskym prísadám a konzervačným látkam (všeobecné pravidlo znie: ak to neviete vysloviť, vyhýbajte sa tomu);
- v čo najväčšej miere sa vystríhajte smaženým jedlám, pesticídom, výfukovým plynom a voľnopredajným liekom. Väčšina týchto produktov obsahuje škodlivé látky, ktoré treba detoxikovať.