10 vecí, ktoré vám nenápadne kradnú mladosť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kto by nechcel zostať dlhšie mladý, však? Spomaliť starnutie, žiť dlho so svojím partnerom  svojím manželom, prechádzať sa po obľúbených miestach, viesť dlhé konverzácie sledovať, ako vaše deti rastú a prosperujú. Ako sa z nich stávajú úžasné, zaujímavé osobnosti, ktoré si vychutnávajú život…a ktoré majú následne svoje vlastné deti, a tešia sa z nich. To je život. Večná mladosť…

Mnohí sa chceme dožiť vysokého veku, ale so zachovaním zdravia – načo oslavovať stovku, keď sme pripútaní k posteli, ťažko sa nám dýcha, poriadne nevidíme a môžeme jesť len kašovitú stravu? To nie je plnohodnotný život. Predpoklady pre taký život však zakladáme už v mladosti a strednom veku. Poznáte desať vecí, ktoré vám kradnú mladosť? Ktoré vás oberajú o roky, ničia vám telo, pridávajú vám vrásky a čoraz častejšie vás stresujú?

Niektorí ľudia starnú jednoducho rýchlejšie a môžu si za to väčšinou sami. Doslova privolávame situácie, ktoré majú za následok zápaly spojené s predčasným starnutím. „Ako zistíme, že máme zápaly zrýchľujúce starnutie?“ pýta sa Sara Gottfriedová v knihe Ako ostať mladá. „Cítime sa neohybní, unavení a nepamätáme si, prečo sme vošli do miestnosti.“
Sara na základe výskumov a experimentov zostavila stručný zoznam najčastejších problémov, ktoré prispievajú k zápalom spojeným so starnutím. A skracujú tak obdobie nášho zdravia. Prečítajte si ich a zamyslite sa nad nimi, či neviete niektoré ovplyvniť. Vylepšiť.

 

10 vecí, ktoré vám kradnú mladosť

1. Priberanie na hmotnosti

Obezita nám dokázateľne skracuje život. Ohrozuje funkcie srdca, mozgu aj pohlavných orgánov. Kôrnatejú nám cievy, spôsobujú väčšie riziko mozgovej mŕtvice, obezita je rizikovým faktorom tzv. vekom podmienenej makulárnej degenerácie.
Obezita zaťažuje naše kĺby a vlastne celé telo. Znižuje tiež citlivosť organizmu na inzulín…

 

2. Príliš veľa sedenia

Epidémia súčasnosti, ktorú si zatiaľ mnohí neuvedomujeme, nepriznávame, ale prílišné sedenie nás oslabuje.
Výskumníci z Kalifornskej univerzity v americkom San Diegu naozaj zistili, že ak dlho sedíme a veľmi sa nehýbeme, zrýchľujeme naše biologické starnutie.

 

3. Konzumácia určitých liekov

Napríklad tabletiek proti úzkosti alebo dokonca antihistaminík (Benadryl).
Lieky proti úzkosti, ako Valium, Xanax a Ativan, podľa nedávnej štúdie dokázateľne zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby o viac ako 50%. Navyše ľudia, ktorí berú Benadryl na spánok alebo proti alergiám, by mali zvážiť, či nestrácajú pamäť.
Časopis Journal of the American Medical Association zverejnil štúdiu spájajúcu dlhotrvajúce užívanie anticholínergík ako Benadryl s demenciou.

 

4. Jedenie veľkého množstva sacharidov a spracovaného jedla

„Nevhodná je nadmerná konzumácia slaných alebo spracovaných mäsových jedál bohatých na sodík a tuk. Tieto majú tendenciu znižovať energiu v tele počas jari a konzumácia ťažkých a mastných jedál spomaľuje funkciu pečene,“ tvrdia Peter Planieta a Zuzana Marková.

„Cieľom je vyhnúť sa jedlám s piatimi alebo viacerými ingredienciami, ktoré nevieme ľahko vysloviť, alebo falošným jedlám, ktoré sa predávajú v škatuliach s dlhou trvanlivosťou. Miska zeleniny s kuracím mäsom je v poriadku, takisto ľanové krekry obsahujúce len organické ľanové semená, jablkový ocot, morskú soľ a bylinky. Tuba omáčky na cestoviny s pridaným cukrom v poriadku nie je,“ dodáva Sara Gottfriedová.

10 vecí, ktoré vám nenápadne kradnú mladosť

 

5. Strácanie svalovej hmoty

Čiže málo cvičenia a pravidelného používania svalov. Pritom by stačilo každé ráno dopriať si pár minút pravidelného cvičenia. Napríklad s aplikáciou 7 minute workout, ktorú si stiahnete z iTunes aj Google Play zadarmo. Pár vysokointenzívnych cvikov vám naozaj nezaberie viac ako 7 minút a pritom rozhýbete telo a naštartujete sa na deň.
Žiaľ, mnohým sa nám nechce do cvičenia a máme množstvo výhovoriek – pozrite si 10 hlavných výhovoriek, prečo ženy necvičia.

 

6. Nedostatok spánku

Lekári upozorňujú, že oddych kratší ako 7 hodín vedie k psychickým poruchám a slabšej výkonnosti počas dňa. Dlhodobejší deficit spánku prináša psychické i fyzické problémy, nevoľnosti, bolesti hlavy a podráždenosť.
Znižuje sa tým pracovná výkonnosť, schopnosť koncentrácie, predlžuje sa reakčný čas, vznikajú srdcovo-cievne choroby. A to všetko v konečnom dôsledku skracuje náš život.

kvalitný spánokPrečítajte si tiež
Prírodné prostriedky pre kvalitný spánok.

7. Absencia vízie a zmyslu života

Je dobré neustále si dávať rôzne ciele, prekonávať prekážky, ktoré nás posilňujú – či už fyzicky alebo psychicky. Treba mať víziu, čo by sme chceli ešte dosiahnuť a kam sa dostať. To nás posúva dopredu, nabíja nás energiou a pozitivizmom.
Bez zmyslu života upadá nielen náš duch, ale aj naše telo, ktoré zmľandravie. Takzvane sa opúšťame a to rozhodne nie je smer k dlhému plnohodnotnému životu.

 

8. Nedostatok vitamínu D

Článok v časopise British Medical Journal ponúka analýzu dát z ôsmich populačných štúdií. Tie sledovali viac ako 26.000 Európanov a Američanov vo veku 50 až 79 v priebehu obdobia 16 rokov. Čiže žiadna mikrovzorka za pár mesiacov, ale seriózny medicínsky výskum.
Výsledky ukázali, že tí, ktorí mali trvale nižšiu hladinu vitamínu D, mali vyššiu pravdepodobnosť úmrtia z rôznych zdravotných problémov (vrátane rakoviny) v porovnaní s tými, ktorí mali vyššiu úroveň vitamínu D.

10 vecí, ktoré vám nenápadne kradnú mladosť

9. Pocit vystresovanosti

Dalajláma svojho času povedal, že hnev je najviac devastujúcou ľudskou emóciou. Najviac ničí dobré medziľudské vzťahy a je najsilnejšou prekážkou pri pociťovaní šťastia. Dostáva nás do stresu, ktorým sa pomaly a nenápadne ničíme.
Psychiatri poukazujú na priamu úmeru – psychologický stres zvyšuje tzv. oxidatívny stres a skracuje telomery, čiže chrániče chromozómov. Prežívanie extrémneho stresu skracuje telomery až o dĺžku zodpovedajúcu desiatim rokom života! Dosť, čo poviete?

 

10. Spoločenská izolácia

Osamelosť nás oberá o roky života. Japonská Okinawa sa zvykne nazývať krajinou nesmrteľných ľudí. V priemere sa tam dožívajú 83 rokov. Prečo? Podľa BBC za tým môže byť strava, ktorá zahŕňa hlavne tofu, ryby a sladké zemiaky. Ale ešte dôležitejšie sú silné sociálne väzby medzi staršími obyvateľmi. Vytvárajú spolu silnú komunitu a tým dosahujú nižšiu úroveň stresu a pocit silnej spolupatričnosti.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.