10 hlavných dôvodov, prečo ženy necvičia. A ako to zmeniť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy ste si povedali, že začnete pravidelne cvičiť, chodiť do fitka alebo behať? Prípadne skúsite niektoré zo špeciálnych cvičení, ako je tabata, bosu, deep work, over ball či roller s penovým valčekom?
Ak ste sa do toho pustili, tlieskame a držíme palce. Mnohé ženy však ani nezačnú, prípadne „odpadnú“ po pár pokusoch a nevydržia. Nemajú trpezlivosť a nájdu si rôzne výhovorky. Prečo vlastne ženy necvičia? Aké sú ich argumenty a ako by sa dokázali presvedčiť, že sa oplatí začať a vytrvať?

Možno patríte medzi tých, ktorí nemajú cvičenie práve v láske. Cvičenie, najmä to ťažšie, ako napríklad CrossFit alebo iné intenzívne cvičenie mnohých doslova vyčerpáva. Niektorí ľudia reagujú na cvičenie dobre. Sú chudí a majú vyrysované svaly. Ale väčšina z nás musí na sebe tvrdo pracovať a mať naozaj silnú vôľu. Pri pohľade na svoje telo však prídete na to, že sa to oplatí.
Napríklad taký obyčajný bežecký pás. Dokáže naozaj divy. Poslúži ako tréningová pomôcka, pri rehabilitácii po srdcových problémoch, slúži na udržiavanie kondície a dokonca na ňom schudnete. Či už si vyberiete rekreačnú chôdzu alebo beh, anaeróbnym spôsobom vás dostáva do formy. Navyše nemusíte riešiť dážď, mráz, smog, ani sneh 🙂
Ak si zvažujete kúpiť domov bežecký pás, prečítajte si recenzie a nechajte si poradiť. Motorový alebo bezmotorový, funkcie, bežecká plocha, konkrétne modely – to všetko sa oplatí preveriť.

No a tu je desať hlavných dôvodov, ktoré najčastejšie ženy uvádzajú, keď necvičia. A k tomu protiargumenty, vďaka ktorým sa dokážete naštartovať a vyhecovať.

 

10 dôvodov, prečo ženy necvičia

ikona fit1.MÁLO ČASU

Začleňme do svojho dňa trochu aktivity navyše, pretože každá chvíľka je dôležitá. Začnime krátkymi cvičeniami, napríklad sa prechádzajme, kým s niekým telefonujeme, alebo si na dve minúty zatancujme, kým si varíme kávu.
Vedeckí maniaci to volajú termogenetická necvičebná aktivita (Non-Exercise Activity Thermogenesis – NEAT). To sú všetky spôsoby, akými spaľujeme kalórie prostredníctvom prechádzania hore-dolu, parkovania o trochu ďalej, aby sme mohli viac chodiť. Všetky také aktivity sa zbierajú!

 

ikona fit2.NUDÍ MA TO

Obmieňajte svoj cvičebný plán. Vyskúšajte princíp jedálneho lístka a vyberte si „pokrm“, ktorý vám momentálne najviac vyhovuje: zumbu, cvičenie naboso, chi running, crossfit, čchi kung.
Ráno to môže byť 7-minute workout (píšeme o ňom napríklad v tomto článku), na druhý deň si dáte večer beh, na tretí deň jogu, potom zasa zakotvíte vo fitku… Nájdite si cvičenie, ktoré vám pripadá skôr ako hra a menej ako niečo, čo musíte robiť iba preto, aby ste cvičili. Vyberte si to, na čo máte práve chuť (alebo cítite k tomu najmenší odpor 🙂 )

 

ikona fit3.NIE SOM RANNÝ TYP

Nemusíte to robiť dlho, cvičte na obed alebo sa popoludní či večer stretnite s priateľom alebo priateľkou. Už spomínaných 7 minutes workout je skvelým spôsobom, ako sa naučiť pravidelnosti. Každé ráno len 7 minút – to vôbec nie je veľa, však? Stiahnete si appku zadarmo, vidíte prehľad, koľko ste kedy cvičili, dostávate za splnené ciele medaily. Vyskúšajte to.

prečo ženy necvičia?

 

ikona fit4.ZANEDBÁVAM RODINU

Vezmite rodinu so sebou. Dajte deťom motiváciu, aby sa prechádzali s vami (počuli ste o geocachingu?) alebo vezmite svojho partnera na jogu či lekciu tanca.
Žiaľ, tento argument je častý u žien, aj u mužov a ťažko naň reagovať. Nikto vás nebude presviedčať, aby ste venovali rodine menej času. Ale ruku na srdce – koľko aktivít robíte počas dňa a sú naozaj zbytočne, neefektívne a nič vám neprinášajú? Zamyslite sa, alebo si ich zapisujte, a budete prekvapení. Potom vyraďte radšej niektorú z nich a pridajte trochu pohybu bez toho, aby ste skracovali čas venovaný rodine.

 

ikona fit5.SOM PRÍLIŠ UNAVENÁ PO PRÁCI

„Po sedemnástej hodine, keď strácam silu vôle, pomáha mi používať výroky keď/tak s alternatívami, napríklad: Keď som príliš unavená, tak pôjdem na prechádzku pri západe slnka so svojím manželom,“ radí Sara Gottfried v knihe Ako ostať mladá.

prečo ženy necvičia

 

ikona fit6.SOM NEŠIKOVNÁ, NESCHOPNÁ

Prihláste sa na lekcie cvičenia alebo cvičte s trénerom. Nezhoršujte to ešte viac tým, že sa prihlásite na pokročilú hodinu hip-hop tanca. Cvičenie naboso, teda barre cvičenie, je napríklad skvelé pre neatlétov.
Ak neviete nič o silovom cvičení, strečingu a podobne, vyhľadajte cvičenie pre začiatočníkov.

 

ikona fit7.SOM PRÍLIŠ CHORÁ (ALEBO ZRANENÁ)

Možno budete potrebovať pracovať s expertom, aby vám pomohol prispôsobiť cvičenie vašim individuálnym potrebám. Sústreďte sa na samotné učenie, nie na výkon. Nerobte priveľa príliš skoro. Nepreťažujte sa.
Ale ani zdravotné problémy nemusia byť STOPkou. Úžasným príkladom je železný dôchodca Štefan Karak. Bolela ho chrbtica, ťažko sa mu stálo, kráčalo, sedelo. Ortopéd mu naordinoval pokoj, žiadne prepínanie síl. On si však kúpil skladacie turistické palice a začal chodiť. Túry postupne predlžoval a bolesti chrbtice akoby zázrakom ustali. Dnes má na konte niekoľko rekordov a svoju cestu popisuje v knihe Ako som prekonal sám seba.

aplikácie na behaniePrečítajte si tiež
TOP 7 obľúbených aplikácií na behanie.

 

ikona fit8.STRÁCAM CHUŤ (ALEBO VÝDRŽ)

Štúdie ukazujú, že keď začneme vo veľkom štýle a potom nás to prestáva baviť, lepšie je sústrediť sa na okamžité prínosy. Napríklad na to, že máme viac energie, menej stresu a lepšiu náladu. Okrem toho ak cvičíme s priateľmi alebo príbuznými, výsledky sa zdvojnásobujú až strojnásobujú. Behávajte s kamoškou, choďte do fitka s kolegyňou. Nájdite si hoci len 15 minút – aj za tento čas viete výborne vypracovať svoje bruško, aby bolo sexi. A to je dobrý začiatok, nie? Prečítajte si, ako to robí svetová fitneska Zuzka Light.

 

ikona fit9.POT JE NECHUTNÝ

Dve slová: vpíjanie potu. Môžete použiť aj iné populárne výrazy, napríklad strieborná guľka proti pachu alebo dobrá ventilácia. Zožeňte si dobré, priedušné oblečenie na cvičenie a vyberte si jednu z mnohých metód, pri ktorých sa potíte (alebo si to všímate) menej: plávanie, rýchla chôdza, cvičenie naboso.

 

ikona fit10.SOM LENIVÁ

Potrebujete získať zodpovednosť. Ideálny je na to cvičebný partner alebo tréner a treba si naplánovať hodiny cvičenia vtedy, keď máte najviac energie. Možno budete musieť predstierať záujem, až kým sa nestane skutočný 🙂 Niekedy si treba isté veci nahovárať, presviedčať sa, že to ide, napredujete, aj keď máte pocit, že to fakt nejde. Postupne nabehnete na rutinu, uvedomíte si benefity pravidelného cvičenia a zistíte, že aj keď ste lenivá, dokážete sa prekonať a po cvičení ste šťastnejšia, uvoľnenejšia, pohodovejšia. A to stojí za ten malý okamih medzi som lenivá, a postavím sa a idem cvičiť.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.