Otázka bezpečnosti mikrovlnnej rúry je častá – škodia mikrovlny zohrievanému jedlu? Menia dokonca jeho zloženie? Môže žiarenie vnútri vážne poškodzovať naše zdravie? Mali by sme sa vyhýbať pozeraniu do mikrovlnky? Jednoducho – je používanie mikrovlnky skutočne škodlivé?
„Akákoľvek umelá deštrukcia živných potravín poškodzuje organizmus. Ak si ohrievate jedlo v mikrovlnnej rúre, časom sa to prejaví škodlivo,“ upozorňuje renomovaný český lekár David Frej a dodáva: „Môže to spôsobiť napríklad spomalený metabolizmus. Rozsahom malá, ale kvalitne urobená štúdia zistila závažné fakty ohľadom zmeny zloženia potravín po ohreve v mikrovlnnej rúre.“ Viac o tejto téme píše aj vo svojej úspešnej knihe Ajurvéda.
Ako nám používanie mikrovlnky škodí?
Mnohé vedecké výskumy už dokázali, že mikrovlnné rúry stenčujú bunkové membrány a poškodzujú bunky. Tieto deformované a oslabené bunky sa stávajú ľahkým vstupom pre vírusy a plesne. Po ohreve v mikrovlnnej rúre sa tvoria cudzorodé látky.
Je tiež dokázané, že mikrovlnným ohrevom sa zničí väčšina dôležitých antioxidantov. Samotné ohrievanie v mikrovlnnej rúre mení zloženie mlieka. Oveľa lepšou alternatívou je teplovzdušná rúra.
Zohrievanie polotovarov v mikrovlnnej rúre údajne spôsobí u detí poruchu učenia a poškodzuje im nervový systém. U dospelých vyvoláva neplodnosť a znižuje imunitu celej rodiny.
Niekoľko užitočných zásad
„Pri rozmrazovaní a ohrievaní priemyselne balených potravinárskych polotovarov použite radšej sklenené, porcelánové alebo iné nádoby určené pre použitie v mikrovlnnej rúre,“ radí doktor Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.
Polotovary sa balia často do materiálov, ktoré pri pôsobení mikrovlnného žiarenia uvoľňujú do potravín nežiadúce látky. Môžu to byť molekuly plastov, farbivá z papierových štítkov ap.
Nezabúdajte na to, že tepelná úprava v mikrovlnke nemusí ani pri dodržaní odporúčaného času prípravy zabezpečiť odstránenie rizika bakteriálnej infekcie. Niektoré druhy mikroorganizmov – ako je Salmonella, Bacillus, Listeria, Clostridium perfringens – prežívajú aj po dostatočne dlhom ožiarení.
Odborníci neodporúčajú používať mikrovlnky na pravidelnú a častú prípravu potravín s veľkým obsahom bielkovín. Čiže varenie mäsa, mlieka, vajec, strukovín, obilnín, či orechov. Napríklad pri varení bielkovín v mikrovlnke stúpa riziko vzniku kancerogénnych látok.
V odbornej literatúre nájdete opísaných veľa prípadov vážneho popálenia dutiny ústnej a pažeráka v dôsledku konzumácie potravy bezprostredne po vybratí z mikrovlnnej rúry. Dôvodom je nerovnomerný ohrev, tak na to vždy myslite a potravinu nechajte po ohriatí chvíľu postáť, aby sa teplo rovnomernejšie rozložilo.
Odborníci tiež neodporúčajú sledovať prípravu jedla v mikrovlnke. Priame pôsobenie mikrovlnného žiarenia do vnútorných častí oka môže pri dlhšej a opakovanej expozícií vyvolať poškodenie sietnice.
Prečítajte si tiež
Viete, čo jete? Jedlo, ktoré spôsobuje ochorenia.
Mrazené jedlá sú ťažké, preto ich tráviaci oheň nie je schopný stráviť. Jedlo, ktoré nezjeme včas po uvarení, pôsobí teda degeneratívne. Rovnako negatívny účinok majú vyprážané jedlá, ktoré vyvolávajú prekyslenie a ťažkosť.
Mikrovlnky a naša krv
Zmenená potravina ovplyvnila negatívne krv daného konzumenta.
U osôb požívajúcich potraviny ohrievané v mikrovlnnej rúre sa podľa doktora Freja znížil hemoglobín, čiže červené farbivo prenášajúce do krvi kyslík. Tým je horšie zabezpečené okysličenie tkanív.
Celkovo sa preukázali tendencie k chudokrvnosti v druhom mesiaci štúdie, kedy sa tiež začal zvyšovať cholesterol. Z krátkodobého hľadiska sa výrazne znížil počet bielych krviniek. Zvýšenie leukocytov, čo je druh bielych krviniek, poukázal na poškodenie buniek.
Používanie mikrovlnky teda netreba úplne zavrhovať. Pokojne ju môžete využívať na krátku tepelnú úpravu, na rozmrazovanie a ohrievanie jedál. Myslite však na vyššie uvedené zásady.
Foto: Pixabay, arstechnica.com